»Odtisi v Glini« – doprinos k umetnosti z ustvarjalnimi in spretnimi rokami

V Menačenkovi domačiji v Domžalah je v četrtek, 4. februarja 2016 potekalo odprtje tematske razstave Odtisi v glini, na kateri so predstavljeni različni izdelki iz gline, ki so jih v zadnjem obdobju izdelali uporabniki Varstveno delovnega centra INCE Mengeš, enota INCE ZU Moste pri Komendi. Predstavljeni predmeti so svojevrstni in uporabne narave; od skodelic, skled, vaz, zvončkov, ptičjih hišic …

Tematsko izhodišče razstave, ki je nastala v sodelovanju z Varstveno delovnim centrom INCE Mengeš, enota INCE ZU, je glina kot ustvarjalni izziv ljudem z motnjami v duševnem razvoju. Na razstavi Odtisi v glini se predstavljajo uporabniki kiparske delavnice, ki ustvarjajo pod mentorstvom Sabine Kremžar Pančur. Po besedah vodje enote VDC INC ZU Moste pri Komendi, Carmen Pirc, uporabniki ustvarjajo izdelke iz gline, se učijo novih tehnik oblikovanja, poslikave in okrasitve glinenih izdelkov. Vsak izmed njih je poseben in drugačen. Delujejo z različnimi zmožnostmi, njihovi izrazi so samosvoji in značilni samo zanje. V delavnici poskušajo prepoznati vse vidike posameznikovih sposobnosti, jih razvijati in ujeti ter prenesti v predmet, ki bo prijeten očesu in uporaben v vsakodnevnem življenju.

Irena Grilj rada opravlja gnetenje gline. Delo ji daje mir in z njim prispeva pomemben korak v delovnem procesu priprave in oblikovanja gline. Ko pripravi "dovolj " gline za vse, izdeluje glinene kačice, jih zvija v spiralo in lepi v osnovo krožničkov, skled.
Dušan Noč ima rad cerkvene zvonove in njihovo petje. Dušan je spoštljiv do ljudi, ta odnos prenaša tudi v oblikovanju gline. Ljubezen do sveta zvonov in cerkva, ki mu je vdan in se povezuje z njegovim otroštvom, prenaša v valjanje gline, oblikovanje zvončkov, reliefne ploskve cerkva in ptičje hišice.
Slavi Pavrič vsakodnevno, z natančnostjo in vztrajnostjo, s paličico vtiskava v glino piko k piki ter ustvarja vzorce cvetja v sklede, pladnje, luči in lučke. Njene sklede so popolne. Ljubi tudi pisano besedo in rada bere.
Ana Poljšak svoj svet fantazij polni z barvitimi cvetovi različnih velikosti. Oblikuje in izrisuje jih v glini, s pomočjo delovne inštruktorice cvetove povezuje v sklede, krožničke, lučke in pladnje.
Boštjan Vidmar na hudomušen, igriv način niza kačico na kačico. Ob njegovem neustavljivem govorjenju nastajajo čudovite sklede.

Varstveno delovni center INCE Mengeš
Je regijski center, ki izvaja storitve vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji in institucionalno varstvo za odrasle osebe z zmerno in težjo motnjo v duševnem razvoju. Vanj so vključeni uporabniki iz širokega področja sedmih občin: Moravč, Trzina, Mengša, Komende, Kamnika, Vodic in Domžal. V zavodu sta dve enoti dnevnega varstva, kjer izvajajo storitev varstva, vodenja in zaposlitve pod posebnimi pogoji, enota INCE Mengeš in enota INCE ZU, ter bivalno enoto NAŠA HIŠA, kjer izvajajo storitev institucionalnega varstva. V varstveno delovni center INCE so vključeni 103 uporabniki.

Enota INCE ZU se predstavlja z izvajanjem lastnega programa, ki poteka v slikarski in kiparski delavnici. Delo z uporabniki poteka na osnovi nekaterih konceptov Art brut umetnosti, ki temelji predvsem na izražanju, ki ni podrejeno pravilom tehnike, klasičnim teorijam in trendom. Ustvarjalcem omogoča svobodno in spontano izražanje lastnega doživljanja in jim nudi osebno zadovoljstvo in potrditev. Spontanost v izražanju čustev, trenutnega razpoloženja in odnosa do ljudi, okolja in sveta omogoča uporabnikom, da v svojih izdelkih pričarajo svet, kot ga vidijo samo oni.

Direktorica INCE Mengeš, Vladka Pacek je vse obiskovalce lepo pozdravila ter se zahvalila Kulturnemu domu Franca Bernika in Menačenkovi domačiji, ki gosti pričujočo razstavo oseb z motnjami v duševnem zdravju. Obenem je iskreno čestitala ustvarjalcem in zaposlenim ter povabila v svet ustvarjalcev: »Igre oblikovanja in odtisov dlani ter prstov, ki so jih vrezali, izrisali, valjali in izvili, stisnili in upikali ter dali v peko naši uporabniki, vabijo da vstopite v njihov svet. Vas obiskovalci pa nagovarjam, da jim dovolite odtis.«

V kulturnem programu na odprtju razstave, ki jo je povezovala Katarina Rus Krušelj in katere pokrovitelj je bila Vinska klet Vidmar Domžale, je sodelovala Petra Kmetič (klasična harmonika) iz Glasbene šole Domžale. Razstava bo na ogled do 24. februarja 2016, od torka do petka do 10.00 do 12.00 in od 17.00 do 19.00, ob sobotah od 10.00 do 12.00.

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi