Med novimi programi v Zdravstvenem domu Domžale tudi velik integriran Center za krepitev zdravja

Zdravstveni dom Domžale tudi v letu 2023 uspešno širi programe ter s tem število ambulant in strokovnih teamov v okviru katerih, tudi občankam in občanom Domžal, zagotavlja primarno zdravstveno varstvo. Med novimi programi izstopa velik integriran Center za krepitev zdravja, ki bo s svojimi dejavnostmi zmanjševal neenakosti v zdravju, dosegal boljše zdravje za vse in z zdravjem povezano kakovost življenja.

Po besedah direktorice Zdravstvenega doma Domžale mag. Renate Rajapakse zdravstveni dom s pridobivanju novih programov sledi razvoju stroke in rasti prebivalcev na območju občin ustanoviteljic, občin Domžal, Lukovce, Mengša, Moravč in Trzina: »Zdravstveni dom je za paciente vstopna točka v zdravstveni sistem, zato je naše poslanstvo zagotavljati dostopno in kakovostno primarno zdravstveno varstvo za vse generacije. Po eni strani to pomeni visokokakovostno zdravstveno zasedbo, po drugi strani pa potrebno število programov oziroma ambulant. Rečem lahko, da smo uspešni na obeh področjih.« Zdravstveni dom Domžale je z namenom stalnega izboljševanja delovnih procesov v vsakodnevno delovanje uvedel posebne standarde in pridobil Certifikat vodenja kakovosti ISO 9001:2015.

Preoblikovanje Zdravstveno vzgojnega centra v integriran Center za krepitev zdravja

V septembru 2023 se je zaključile reorganizacija Zdravstveno vzgojnega centra v velik integriran Center za krepitev zdravja Domžale (Center), ki deluje na začasni lokaciji v občini Trzin, na Ljubljanski cesti 12F. V Centru je trenutno petnajst zaposlenih, ki predstavljajo multidisciplinarni tim strokovnjakov iz različnih področij, diplomirane med. sestre, dietetiki, fizioterapevti, kineziologi in psihologi. Andreja Heine, vodja Centra za krepitev zdravja, je o reorganizaciji Centra povedala: »S širitvijo ekipe iz različnih strokovnih profilov lahko ponudimo širok nabor oziroma spekter preventivnih programov, ki bodo dostopnejši ter hkrati ustreznejši za obravnavane populacijske skupine.«

Namen vzpostavitve in delovanja integriranih Centrov je usklajeno izvajanje aktivnosti krepitve zdravja, integrirane preventive kroničnih bolezni in zmanjševanja neenakosti v zdravju pri vseh populacijskih skupinah. Posebna skrb je namenjena konceptu celostnega pristopa k zdravju v lokalnih skupnostih, s posebnim poudarkom na vključevanju ranljivih oseb v preventivne programe. Pomemben del predstavljajo preventivne obravnave, ki so osredotočene na uporabnika in se izvajajo kot individualni posveti. Med omenjene aktivnosti sodijo tudi vzgoja za zdravje, zdravstvena vzgoja otrok in mladostnikov ter vzgoja za ustno zdravje.
Del pacientov oziroma obiskovalcev se udeleži preventivnih programov v Centru preko napotitev. Izda jih osebni zdravnik, referenčna medicinska sestra v ambulanti družinske medicine ali specialisti, ki delujejo v okviru Zdravstvenega doma Domžale. Vedno več pa je posameznikov, ki Center obiščejo na lastno pobudo. Skrb za zdravje postaja vedno večja vrednota in v poplavi različnih informacij je Center verodostojen vir, ki hkrati osvešča in s pridobljenim znanjem aktivno usmerja posameznika k vključevanju pridobljenih znanj v svoj vsakdan. Andreja Heine je pojasnila: »Vsakega posameznika, ki se oglasi pri nas sprejmemo in se z njimi pogovorimo. Nato ga vključimo v zanj primeren program.«

“Naš glavni cilj je spreminjati način življenja, kar je zelo težko. Vsi vemo, da se človek lažje nauči nečesa novega kot spremeni svoje stare navade. V Centru za krepitev zdravja ponujamo programe, v katerih krepimo svoje zdravje, promoviramo zdrave navade in odpravljamo tiste slabe.» je Andreja Heine opredelila poslanstvo službe, ki jo vodi.

Večina dejavnosti je namenjena odraslim, tako skupinski kot individualni obravnavi

Aktivnosti Centra za odrasle potekajo v obliki skupinskih delavnic in individualnih posvetov, vezane pa so na različna področja, od spreminjanja nezdravih življenjskih navad in krepitve duševnega zdravja do podpore in pomoči za kakovostno življenje s kronično boleznijo.

Vsi zainteresirani lahko spremljajo aktivnosti Centra na družbenih omrežjih, na FB in IG, pripravljajo pa tudi obsežno prestavitev na spletni strani zdravstvenega doma, ki je v fazi popolne prenove. Obiskovalci lahko izbirajo med 4 temeljnimi delavnicami, ki se jih lahko udeležijo na lastno pobudo, brez napotitve. Za obisk poglobljenih delavnic, ki so namenjene pridobivanju poglobljenega znanja o zdravem življenjskem slogu (prehrana, gibanje, stres) ali pa opuščanju slabih navad, pa potrebujejo obiskovalci napotitev. Andreja Heine je pojasnila: »Veliko napotitev na psihoedukativne delavnice imamo tudi iz Centra za duševno zdravje odraslih s katerim zelo dobro sodelujemo.«

V Šolo za starše so sedaj vključeni tudi fizioterapevt, kineziolog, dietetik in diplomirana medicinska sestra

V okviru Centra se za nosečnice izvaja Šola za starše, ki vključuje Tečaj za zgodnjo nosečnost, Tečaj priprave na porod in Vadbo za nosečnice. Omenjeni programi so se izvajali že v okviru Zdravstveno vzgojnega centra, a so se z novo kadrovsko zasedbo vsebinsko obogatili in omogočajo celostno obravnavo nosečnic. Vodja centra je o razširjenem programu povedala: »Vsi izvajalci so potrdili, da je prva generacija nosečnic programe zelo dobro sprejela, da rade aktivno sodelujejo in redno opravljajo tudi vse »domače naloge«, tako v zvezi z vadbo, zdravo prehrano in sproščanjem.«

V okviru Centra potekajo tudi aktivnosti za otroke, mladostnike in njihove starše

Delavnice in predavanja za otroke in mladostnike potekajo v skupinah, navadno v prostorih vrtcev in šol. Na pobudo vrtca ali šole se lahko izvedejo tudi na drugih lokacijah, na lokaciji Centra, v naravi ali pa parkovnih površinah občine. Posebna pozornost je namenjena mladostnikom, ki so zaradi intenzivnega telesnega in duševnega razvoja posebej izpostavljeni. V okviru Centra pa potekajo tudi individualni posveti za otroke in mladostnike, povezani z različnimi temami za zdrav življenjski slog.

Pomembna pridobitev velikega integriranega Centru je tudi družinska obravnava za zdrav življenjski slog. V obravnavo se lahko vključijo otroci, ki jih zdravniki na preventivnem pregledu v 4. in 6. razredu prepoznajo kot ogrožene, in seveda njihove družine. V skupinskih delavnicah in individualnih posvetih se otroci, predvsem pa njihovi starši, seznanijo s pomenom zdravega življenjskega sloga in krepitve zdravja za zmanjšanje tveganja za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni ter izboljšanje kakovosti življenja. Otroke in njihove družine obravnava multidisciplinarni tim, vključeni so zdravnik specialist pediatrije, diplomirana medicinska sestra pediatričnega tima, dietetik, kineziolog in diplomirana medicinska sestra, ki izvaja vzgojo za zdravje. Andreja Heine je izpostavila: »Z obravnavo otrok in mladostnikov s prekomerno telesno maso ter njihovih družin pomembno prispevamo k preprečevanju ali zmanjševanju zapletov, ki jih prekomerna telesa masa lahko povzroči v času odraščanja in tudi kasneje v življenju. Družinske navade prehranjevanja in gibanja so ključnega pomena. Sprememba življenjskega sloga pa ni mogoča brez sodelovanja staršev.«

Za krepitev zdravja je pomembna tudi vzgoja za ustno zdravje

V okviru Centra se izvaja tudi vzgoja za ustno zdravje, ki poteka na vseh osnovnih šolah in vrtcih občin ustanoviteljic. Posebna pozornosti je namenjena kontinuiteti programa, zato se ob rednih mesečnih obiskih osnovnih šolah in vrtcev ter podružnic izvaja kontrola čistosti zob.

Center izvaja aktivnosti osveščanja tudi v delovnih organizacijah

Strokovni sodelavci Centra del aktivnosti osveščanja o pomenu zdravega življenjskega sloga izvajajo tudi v okviru delovnih organizacij oziroma podjetij in institucij. Z izvedbo delavnic, predavanj, meritev in testiranj ponujajo zaposlenim v delovni organizaciji širok in pester izbor vsebin na temo zdravja in zdravega življenjskega sloga. Vsebine so lahko prilagojene potrebam in željam delovne organizacije.

Promocija zdravega življenjskega sloga bo potekala tudi v okviru različnih dogodkov v lokalnih skupnosti

Promocija zdravega življenjskega sloga v lokalni skupnosti poteka na različnih dogodkih, ki jih organizira Center v sodelovanju z različnimi društvi ali institucijami ter jih občanke in občani redno obiskujejo. Na omenjenih dogodkih se poleg delavnic ali predavanj lahko izvaja tudi merjenje sladkorja v krvni, krvnega tlaka, testiranje telesne pripravljenosti in temeljni postopki oživljanja z uporabo AED. Andreja Heine je pojasnila, da so bili v lokalni skupnosti prisotni že v preteklosti kot Zdravstveno vzgojni center: »Festivali zdravja so bili že v preteklosti vedno dobro obiskani. V en teden smo na eni lokaciji združili predavanja in delavnice z različno tematiko. Izvajali smo jih v dopoldanskem in popoldanskem času in tako vključili zelo različne skupine. Udeležence in obiskovalce festivala s kroničnimi boleznimi oziroma tiste s tveganjem za razvoj kroničnih bolezni, pa smo vabili v nadaljevalne delavnice. To se je pokazalo kot izredno koristno, udeleženci delavnic so bili zelo zadovoljni in so pogosto tudi spremenili svoj življenjski slog. Prav zaradi tega bomo s tem nadaljevali tudi v okviru novega Centra za krepitev zdravja Domžale. Z večjim naborom profila zaposlenih lahko ponudimo več novih vsebin, kot tudi večjo prisotnost na terenu.« Mag. Renata Rajapakse je ob zaključku predstavitve Centra izpostavila: »Z vzpostavitvijo Centra so prišla tudi pričakovanja oziroma zahteve, tako glede števila izvedenih delavnic kot obravnavanih posameznikih. Zastavljeni cilji, ki smo jih potrdili skupaj z zaposlenimi v Centru, so res ambiciozni. Zaupam predani ekipi, ki je vzporedno z vzpostavitvijo centra, uspešno izvedla tudi vse do sedaj zastavljene delavnice, predavanja in obravnave.«

Direktorica je, skupaj z vodjo Centra, še enkrat povabila vse prebivalce občin ustanoviteljic, da obiščejo Center in si v okviru preventivnih programov zagotovijo boljši dostop do zdravja oziroma tokrat novoletne obljube o zdravem življenjskem slogu uresničijo s podporo mladih, ambicioznih in predanih strokovnjakov.

»Zelo pomembno je, da za svoje telo, um in duševno zdravje skrbimo vsak dan in ne le takrat, ko zbolimo. Prav skrb in čas zase sta običajno zadnja na dnevnem redu. Še huje je, da se včasih počutimo krive, ker si vzamemo čas namenjen sebi. Če morate iz glave izbrisati eno samo misel, je to zagotovo ta, da je skrb zase sebična. Zavedanje, kako nam skrb zase pomaga pri izboljšanju duševnega in telesnega zdravja, izboljšanju samospoštovanja, obvladovanju stresa in splošnega dobrega počutja lahko udejanjimo z odločitvijo za vključitev v aktivnosti in obisk Centra za krepitev zdravja. Ne čakajte na poseben trenutek, namenite si ga sedaj,« je s povabilom zaključila Andreja Heine

Center za krepite zdravja se nahaja na Ljubljanski cesti 12 f v Trzinu

Avtorica: Tina Drolc; Foto: Center za krepitev zdravja

 

Tagi