Domžalčani v odlični atmosferi premagali Maribor Novo KBM

Glede na to, da so v tem tednu šolske počitnice in jo je marsikdo popihal na lepše, je bila "komunala" več kot odlično zasedena, navijači pa so pripravili odlično atmosfero, v kateri je bilo še toliko slajše slaviti. Čeprav, kot smo letos že navajeni, tudi tokrat ni šlo brez drame v zaključnih minutah, ali bolje rečeno kar sekundah tekme, ni šlo. Mariborčani so, potem ko je že kazalo, da so Sunsi jasni zmagovalci, prišli celo do meta za morebiten podaljšek, a k sreči žoga ni našla cilja in slavje v Domžalah se je lahko začelo.

Mariborčani, ki so v preteklem krogu visoko porazili Rogaško, so v Domžale prišli po novo zmago, a so bili Sunsi odločeni, da jim tega pred polno dvorano ne dovolijo. A začetek ni bil prevel spodbuden. Gostje iz Štajerske so prevzeli pobudo in kar nekaj časa je trajalo, da je Helios sploh prišel do izenačenja oz tudi prvega vodstva na tekmi. Če smo še malo bolj natančni, Mariborčani so vodili vso 1. četrtino, končnih 14:17 pa je z lepim košem iz "polhoruka" v zadnji sekundi četrtine postavil naš Esmir Rizvić. Po treh minutah 2/4 so imeli gostje pet točk naskoka, potem pa sta Aljaž Korošec in Leon Šantelj poskrbela za izenačenje na 23:23, malo zatem pa je z enim zadetim prostim metom Domžalčanom prvo vodstvo na tekmi prinesel odlično razpoložen Majok Majok (24:23). Izenačen rezultat ob koncu prvega polčasa, ko je semafor kazal 32:32, je obetal še izredno zanimivih in dramatičnih drugih 20 minut.

Te so se začele po domžalskih notah, saj sta Matic Rebec in Majok Majok Heliosu priigrala pet točk naskoka, 40:35, ki pa so jih gostje hitro izničili s petimi zaporednimi točkami Bojana Krivca. Od tu dalje smo spremljali izenačeno 3. četrtino, Sunsi pa so imeli vseskozi nekaj točk naskoka, a meje petih točk prednosti niso uspeli prebiti. So pa za eno lepših akcij tekme v zaključnih sekundah 3/4 poskrbeli Rizvić, Korošec in Šantelj, ko je zadnji s košem in še dodatnim zadetim prostim metom zaradi osebne napake pri metu postavil izid 30ih minut srečanja, 55:52.

Začetek zadnje četrtine ni bil najbolj obetaven, saj je "Koki" dobil tehnično napako, baje zaradi simuliranja ON v napadu, to je bila sicer že tretja TN Domžalčanov v tej tekmi, bankirji pa so zaostanek treh točk hitro spremenili v prednost dveh, 55:57. Potem pa sta na sceno stopila Zeke Upshaw in Kyle Casey, ki sta Sunse popeljala v novo vodstvo s 66:63, malce pa so nam pomagali tudi nasprotniki, ki so si v tem čas prislužili dve tehnični napaki. In ko je Krivec 14 sekund pred koncem, ob vodstvu Heliosa z 71:65 zadel le en prosti met, je vse že kazalo na domačo zmago. A je potem sledila serija nekaj napačnih potez Domžalčanov; najprej je pod svojim košem žogo izgubil Luka Vončina, kar so gostje kaznovali z lahkim košem, potem pa po minuti odmora fantje še niso uspeli pravočasno podati iz avta. In tako so imeli Mariborčani slabih 9 sekund pred koncem celo priložnost za izenačenje in morebitne podaljške. K sreči met Krivca ni našel pravega cilja, tako da je zmaga z 71:68 ostala doma.

Prvi strelec domačih je bil s 15 točkami Zeke Upshaw, temu pa je dodal še 7 skokov. Izvrstna predstava je s 14 točkami in 15 skoki spet uspela Majoku Majoku. Pri gostih je bil z 18 točkami najuspešnejši Jure Pelko.

Tribune "komunale" so bile kljub praznikom in počitnicam lepo zapolnjene.

Gregor Hafnar, trener Helios Sunsev: "Po pričakovanjih nas je čakala težka tekma. Mariborčani so odlično pripravljeni. Celo tekmo so se borili zelo hrabro in bili izredno neugoden tekmec. Potrebovali smo celotno tekmo, da smo zlomili njihov odpor. A ko je že izgledalo, da je vse rešeno, smo napravili nekaj resnično neumnih potez, ki bi nas lahko stale zmage, saj smo nasprotnike vrnili v igro. Izredno sem vesel, da se je na koncu vse dobro izteklo. Fantje so si to zaslužili. Vedeli smo, da smo neuigrani v napadu in da zato še ne bomo pravi. A naša stvar je obramba. Ko nam je ta stekla, smo dobili psihološko prednost in jo prenesli tudi na drugo stran igrišča. Vesel sem, da smo zdržali do konca."

Dejan Gašparin, trener Maribora Nove KBM: "Bili smo udeleženci pravega šova v Domžalah. Žal le eni od stranskih akterjev. Vendar, ko potegnemo črto nad vsem dogajanjem, smo naredili kar nekaj neumnosti in to v ključnih trenutkih. Čestitam domačinom za zmago in vso srečo v nadaljnjem tekmovanju. Ne morem pa se znebiti občutka, da razmerje v osebnih 27:18 ni ravno realno, ravno tako pa je to subjektivno podeljevanje tehničnih napak na eni in na drugi strani čisto nepotrebno in kvari košarko. Res pa je, da klubom, ki se že tako komaj prebijajo iz dneva v dan lepo prazni račune. Čestitam fantom za borbenost in ekipni duh, ki nas mora krasiti tudi v prihodnje, takšne tekme pa nas morajo narediti še močnejše in odločnejše."

Liga Telemach, 4. krog (Domžale, 29.10.2014)

Helios Suns Domžale – Maribor Nova KBM  71 : 68 (14:17, 18:15, 23:20, 16:16)

Helios: Rebec 11, Upshaw 15 (7 skokov), Mlakar 5, Kraljević, Šantelj 5, Bragg, Berlič, Korošec 6, Rizvić 2, Casey 12 (7 skokov), Vončina 1, Majok 14 (15 skokov)

Maribor: Rožanc, Pelko 18, Matijevič, Lulić, Kosič, Kayembe 3 (5 skokov), Krivec 11 (8 podaj), Mlakar, Šarkinović 3, Čebašek 8, Lopičić 10, Morina 15 (10 skokov)

Avtor: KK Helios Domžale; Foto: KK Helios Domžale