Mladi so premišljevali in ustvarjali na temo drugačnega odnosa do alkohola

V sklopu preventivne akcije 40 dni brez alkohola mladi oddali kar 172 prispevkov

Slovenska karitas je v povezavi s preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, v sodelovanju z Javno agencijo za varnost prometa in Zavoda Med.Over.Net, že šesto leto zapored v sklopu kampanije 40 dni brez alkohola pripravila nagradni literarni natečaj, ki je potekal od 2. marca do 8. aprila 2022. Letošnja spodbuda je potekala pod naslovom »Smej se!«. Strokovna komisija je pregledala vseh 172 zelo lepih literarnih prispevkov iz 51 različnih šol in izbrala najboljši 15. 

Organizatorji so k sodelovanju povabili učence od 6. do 9. razreda osnovne šole in dijake srednjih šol, da s svojimi razmišljanji in izdelki, prispevajo k spreminjanju odnosa do alkohola.

Z natečajem so želeli organizatorji mlade spodbuditi, da bi več razmišljali o ohranjanju lepih odnosov, zdravja, blaginje ter pravega veselja in zabave na odgovoren način, brez alkohola in drugih drog. Sočasno še predlagajo, da večkrat izberemo ustvarjalna doživetja z družino, druženje s prijatelji, športno aktivnost, glasbo, razvijanje svojih talentov, uresničevanje svojih sanj in ciljev ter pogumno alkoholu rečemo NE.

Strokovna komisija je tako pregledala in ocenila vse prejete izdelke: pesmi, zgodbe, eseji, stripi… Vanje so mladostniki vključili svoja razmišljanja o družbi brez alkohola in o tem, kako lahko življenje brez njega vpliva na naša življenja.

Zmagovalni prispevek

Lepo vabljeni k branju zmagovalnega prispevka z naslovom Draga mama, ki ga je napisala Ana Poljanšek, učenka 9. razreda iz OŠ Šenčur, pod mentorstvom ge. Ane Marije Lednik.

Draga mama!

“En dan. En dan in te ni več. En dan od zvoka siren, ki v moji glavi ne pojenja. Mar je bilo tako težko nehati? Vidiš najstnika, ki naj bi mu vzor bila ti?

V šoli sem poslušal o posledicah kajenja, pitja alkohola, jemanja drog … Ogromno je resničnih zgodb o voznikih, ki so vzeli življenje nedolžnim ljudem. Ti nisi imela izpita, voziti sploh nisi znala. Vendar ta omama, ki jo povzroča alkohol, ta omama te je zvabila na pot. Nisi mogla poiskati pomoči?

Opazujejo me. Vem. Gledajo me skozi stekleno steno in pazijo, da si ničesar ne naredim. Naročili so mi, naj ti pišem o svojih tegobah, da mi bo tako lažje. Pa mi ni.

Ko sem prišel domov, te ni bilo. Mislil sem, da si, tako kot vedno, v baru. Na poti tja pa te vidim ležati na tleh. Mama! Komaj 14 sem star …

Alkohol ti je zastrupil jetra, preobremenil ledvice … Tako je rekel zdravnik. Se spomniš, kako je bilo, preden je odšel oče? Preden je zaprl oči, me je še zadnjič pogledal in rekel: »Alkohol ni rešitev!« Nato je odšel.

Ko sem te opazoval, sem vedel, da je imel oče prav. Iz dneva v dan si bila bolj utrujena, bleda, neprespana, oči so bile rdeče obrobljene in na trenutke me nisi prepoznala. Mene, svojega sina.

Izgubila si službo in ni ti bilo lahko. Vendar si imela mene in očeta, svojo družino, in stala sva ti ob strani. Ni se ti bilo treba zateči k pivu in žganim pijačam. Le vinu si se izogibala, saj si ga v izgubljeni službi pila s sodelavci … Vidiš, koliko opazim?

Lahko bi bilo drugače. Že takoj na začetku bi se lahko odpovedala alkoholu, potem bi si poiskala službo in oče ne bi odšel in vsi bi še vedno skupaj živeli z mojim bratcem ali sestrico … Čutim, da sem tudi jaz kriv za njegovo/njeno smrt. Prej bi ti moral poiskati pomoč, moral bi spregovoriti v šoli, moral bi preprečiti očetov odhod … A zdaj preteklosti ne morem spremeniti … Lahko pa prihodnost.

Moji otroci ne bodo imeli od alkohola zasvojenih staršev, ker si tega ne zaslužijo. Naučil jih bom, da pobeg ni rešitev. Vedno bodo pri meni našli oporo, ramo, na katero se bodo lahko naslonili, in človeka, na katerega se bodo lahko zanesli.

Hvala ti, draga mama, za vse lepe spomine. Upam, da se imaš dobro, da me gledaš in podpiraš. Veš, kako je imeti občutek nemoči? Pomagaj mi spremeniti svet. Človeško življenje je pomembnejše od trenutek užitka in omame.”

Z ljubeznijo, vedno tvoj, Sin

Učencem in dijakom se zdi problematika alkoholizma v Sloveniji zelo pereča. In tako, kot se odrasli počutimo ob tem malce nemočne, se enako počutijo tudi mladi. Zdi se, da je le peščica tistih, ki imajo »zdrav odnos« do alkohola.

Organizatorji so prejeli lepe spodbude za naprej. Pomen in vsebina zmernosti počasi prodira v pore našega razmišljanja. Mladi lahko skozi tovrstne natečaje najdejo moč za način življenja in zabavo, ki bo vesela, sproščujoča, prijateljska – brez kapljice alkohola.

Rezultatih najboljših literarnih prispevkov

Od 1. do 4. mesta:

  • Ana Kumperger – Nikoli več, Gimnazija Center – Celje, 2 letnik
    Mentorica: Tanja Tratenšek
  • Lara Bole – ppt predstavitev, OŠ Dobravlje, 8. razred
    Mentorica: Nina Trebovc
  • Lana Sovič – Smej se in ne pij, OŠ Stročja vas, 9. razred,
    Mentorica: Petra Šijanec Koren

Od 5. do 10. mesta:

  • Julija Weiss – Alkoholne zgodbice, SŠ za strojništvo, mehatroniko in medije, 3. letnik
    Mentorica: Brigita Renner
  • Tara Raišić – Vedno bodi prijazen, OŠ Brinje Grosuplje, 7. razred
    Mentorica : Maja Zajc Kalar
  • Julija Gorišek – Smeh je pol zdravja, OŠ Rovte, 7. razred
    Mentorica: Amalija Lazar Bevc
  • Sofija Capuder – Balerina, OŠ Janka Kersnika Brdo, 7. razred
    Mentorica : Petra Hudnik
  • Pia Stegu – Kriva, OŠ Božidarja Jakca, 6. razred
    Mentorica: Andreja Butolo
  • Ana Šuštaršič – Alkohol, OŠ Preserje, 6. razred
    Mentorica: Sergeja Jamšek

Od 11. do 15. mesta:

  • Tinkara Umek – Nestvarna realnost, OŠ Adama Bohoriča Brestanica, 9. razred
    Mentorica: Andreja Dvoršek
  • Lara Verbič – Smej se!, OŠ Žirovnica, 6. razred
    Mentorica: Metka Jerman
  • Lana Turnšek – Zabava, OŠ Polzela, 9. razred
    Mentorica: Mojca Cestnik
  • Neža Plesec – Treba je reči NE, Srednja strojna in kemijska šola Ljubljana, 1. letnik
    Mentorica: Mojca Šorli Ahačič
  • Voranc Godec – Pesem o alkoholu, gostilni, godbi, OŠ Janka Kersnika Brdo, 7. razred
    Mentorica: Petra Hudnik

Petra Petravič; Foto: Slovenska karitas

 

Tagi