Vodni detektivi iskali mikroplastiko

Inštitut za celostni razvoj in okolje v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor že 20. leto organizira nacionalni likovno – literarni in raziskovalni natečaj Vodni detektiv. Njegov namen je doseči večje poznavanje vodne tematike med osnovnošolsko mladino. Tema letošnjega natečaja je bila Mikroplastika. Gre za drobne delce plastike, ki se jih s prostim očesom ne vidi. Mikroplastika ima škodljive vplive ne le na vodo, ampak tudi na okolje in celotno biosfero.

V Galeriji Domžale je v torek, 12. septembra 2017, potekalo odprtje razstave o delu Vodnega detektiva skozi 20 let raziskav različnih šol po Sloveniji. Letos namreč mineva 20 let od prve uspešne raziskave Vodnega detektiva, katere idejni vodja je Marta Vahtar, diplomirana arhitektka in krajinska arhitektka, ki je za naš portal tudi spregovorila o začetkih raziskav izpred 20. let pa do danes. V tem obdobju je nastalo veliko odličnih prispevkov, knjig, zgodbic, slik ter risb, ki bogatijo to 20-letno delo različnih šol iz širne Slovenije. S tem se zahvaljuje tudi vsem mentorjem in mentoricam, ki so skupaj z učenci prebili veliko skupnih ur na terenu pa pozneje v učilnica, ko so urejali zbrani slikovni in pismeni material. 

Vodni detektiv je izobraževalni program za osnovnošolsko mladino, v okviru katerega raziskujejo vodno okolje, s svojimi aktivnostmi pa pomagajo ozavestiti pomen zdravega vodnega okolja za obstoj življenja ter s tem posledično dvig splošnega nivoja poznavanja problematike vezane na vodo ter doseči spremenjen odnos in obnašanje vseh ljudi do vode, življenja v njej, ter vodnega in obvodnega okolja.

Začeli so s projektom na temo "Voda", zatem "Potovanje vodne kapljice, sledila je tema "Poplave in plazovi", projekt "Pitna voda", "Podzemna voda", "Sladka voda", obdelali so temo na "Umetni vodni krog", spraševali so se "Kako se reka očisti", "Ribe", ki bi jih v Slovenskih vodaj naj bilo 100 vrst, ker je vodo človek vedno izkoriščal so se lotili teme "Voda in kulturna dediščina", zaradi svojih samočistilnih sposobnostih so obdelali "Mokrišča, naravne čistilne naprave", reka in obvodni prostor sta dom številnim pticam in rastlinam, zato so se lotili teme "Rad imam reko". Biotska raznovrstnost je raznovrstnost žive narave, zato so se lotili tudi teme "Vodni živi svet". Da bi ohranili kakovost pitne vode, so se podali tudi v to raziskavo. "Kako varujemo pitno vodo" je bila tema raziskave. "Voda je hrana" so se lotili o čistosti pitne vode, ki je osnova prehranske varnosti človeka. V raziskavi vode in človeka ter njihove povezanosti so naredili raziskavo "Voda povezuje", v raziskovanju vodnih naprav so se lotili teme "Voda in energija". Ker reka s poplavnimi logi in močvirji čisti vodo, so se lotili tudi teme "Vodam več prostora". Detektivi so spoznavali tudi vodne živali, zato so se lotili teme "Kaj se skriva pod kamnom". Za letos pa so si vodni detektivi izbrali temo "Mikroplastika", kjer so raziskali življenjski cikel plastike in kako ta plastika lahko pride k nam na naš krožnik.

Cilj udeležencev Vodnega detektiva je doseči večje in bolj celovito poznavanje vodne tematike v lokalnem okolju ter večjo ozaveščenost osnovnošolskih otrok o problematiki varstva voda ter vodnega in obvodnega prostora. To je kar veliko število udeležencev projekta preizkušalo tudi ob vodnih tokih, kjer so fotografirali, risali, analizirali ter popisali alarmantno stanje naših voda, kar se še najbolje vidi ob večjih vodostajih, ko drevesa na brežini praktično "zacvetijo" v različnih barvah in velikostih plastike, ki se ovije okoli vej. Kakšen je potem tudi ta odpadek, ko se razgrajuje in postane mikroskopsko majhen, pa zadnje čase lahko opažamo na vodnih živalih, ki imajo v želodcih polno te mikro plastike, ki jih počasi ubija, saj pride tudi v pljuča ali se ustavlja med škrgami.

Zato je s primerno organiziranostjo projekta možno posredno vplivati tudi na ozaveščenost lokalne skupnosti, v kateri otroci živijo, s tem pa presekajo problem fragmentiranosti splošnega znanja o vodi, ki je vzrok številnim napačnim odločitvam in obnašanju v prostoru, kar ima lahko tudi katastrofalne posledice. Z temi detektivskimi deli otroci in šole dolgoročno lahko bombardirajo lokalno skupnost za bolj konstruktivno zavzemanje pri odločanju o prostoru in vodah, saj zadnje raziskave kažejo že tudi na prisotnost mikro plastike v pitnih vodah ponekod v državi.

Natečaja se je letos udeležilo 25 šol iz vse Slovenije in skoraj 1000 učencev, ki so pod vodstvom 44 mentoric opravili veliko najrazličnejših projektov. Nagrade in priznanja so podelili v sedmih kategorijah. Prve nagrade so prejeli: OŠ Zadobrova, Ljubljana – Polje, OŠ Sava Kladnika Sevnica, OŠ Mengeš, OŠ Šmihel, PŠ Birčna vas, Novo mesto, OŠ Janka Modra Dol pri Ljubljani ter OŠ Stranje, Stahovica.

V kulturnem programu na odprtju razstave so sodelovali učenci 4a razreda OŠ Venclja Perka Domžale pod vodstvom učiteljice Katje Erban, ki so obiskovalcem pričarali pravo nevihto z različnimi gibi telesa in glasovi. Aljaž Praznik, učenec 8. razreda pa je zapel Kreslinovo pesem. Nataša Fabjančič, svetovalna delavka na OŠ Venclja Perka je zatem pozvala idejno vodjo projekta Vodni detektiv, Marto Vahtar, diplomirano arhitektko in krajinsko arhitektko, da je orisala potek dela mladih detektivov in kako je nastala ta čudovita razstava, ki krasi prostor domžalske Galerije in je vredna ogleda. Naj povemo, da se je najavilo že kar nekaj šol in vrtcev, ki si bodo ogledali razstavo, nekaj vrtčevskih skupin pa si je razstavo ogledalo še pred uradnim odprtjem razstave. Vabljeni na ogled, saj vam bo razstava dala marsikaj za misliti in za zamisliti. In če samo 10-20 odstotkom spremeni miselnost, je delo vodnih detektivom že malo poplačan. Ob koncu programa je mag. Petra Korošec, ravnateljica OŠ Venclja Perka Domžale podarila šopek idejni vodji Marti Vahtar, zatem pa je sledil ogled zanimive ter poučne razstave.

Udeleženci Vodnega detektiva se zahvaljujejo vsem, ki so omogočili pripravo retrospektivne razstave, še posebej pa se zahvaljujejo njihovim donatorjem: Ministrstvu za okolje in prostor, JP Vodovod-Kanalizacija d.o.o., Ljubljana, JP centralni čistilni napravi Domžale – Kamnik d.o.o. in Metalprofilu d.o.o. Domžale.  Za pomoč in podporo pri organizaciji razstave se zahvaljujejo Kulturnemu domu Franca Bernika Domžale, OŠ Venclja Perka, OŠ Domžale, OŠ Roje in številnim prostovoljcem posameznikom.

Več fotoutrinkov z odprtja razstave si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi