Razstava Miomire Šegina: KUBA – otok socializma v oceanu kapitala

"Socialni sistem zagotavlja Kubancem solidno izobrazbo in dostopno, dobro organizirano zdravstvo. Vse drugo je luksuz. Razen glasbe, ki je ena najlepših na svetu, združena s plesom pa izžareva čisto ljubezen do življenja", je dejala Miomira Šegina. V prostorih knjižnice Domžale namreč poteka njena razstava odličnih fotografij, ki jih je umetnica posnela na potepanju po Kubi. Odprtje razstave je bilo v petek, 26. 2. 2016 na ogled pa bo do 11. marca 2016.

"Otoška kraljica Karibskega morja. V deželi salse, cigar in belega ruma pozabimo na čas. Odpeljali smo se skozi nasade sladkornega trsa in polja tobaka. Doživeli smo kot skupina skupaj ta čudoviti arhipelag z bogato kulturo, pestro zgodovino, kolonialno arhitekturo, odkrivali smo rajske peščene plaže ob turkiznem morju in se prepustili živahnim glasbenim ritmom na ulici. Kuba, otok socializma v oceanu kapitala", je dejala umetnica Miomira Šegina.

»Kolaži fotografij s potepanja po Kubi predstavljajo eno izmed zadnjih socialističnih držav na svetu, kjer so vrste čakajočih pred lekarno, trgovino in kavarno nekaj običajnega, kjer ljudje dihajo v ritmu salse in imajo najboljši rum na svetu. Revolucija, ki sta jo vodila Fidel Castro in Che Guevara, je prinesla zmago socializmu in takoj tudi ameriški embargo zaradi katerega se je razvoj na Kubi skorajda ustavil. Odprtje kubanskih meja pa bo verjetno pogoltnil počasni tok stvari zaradi katerega smo – divji lovci na čas, ki nam ga neusmiljeno krade kapital – vzljubili Kubo", je povedala avtorica fotografij. In obiskovalce razstave, ki si bodo slike ogledali, bo pričakalo še eno presenečenje. Pod vsakim panojem, na katerem so po tri slike, je v stekleni vitrini nazorno in dodobra opisano, kaj slike na ponoju prikazujejo. Miomira se je res potrudila tudi za obiskovalce razstave, izven termina odprtja razstave.

Po pozdravnem govoru ter nekaj besedah o Kubi, nas je umetnica popeljala do razstavljenih fotografij ter nam z vodenjem od panoja do panoja povedala veliko zanimivosti o samih slikah ter o občutkih, ki so popotnike prevevali na tem popotovanju. Tako podrobno in čuteče je pripovedovala o tem izletu, da je poslušalec imel občutek, da se z njo nahaja na Kubi. Tudi glasba, ki se je slišala v ozadju iz playerja na pultu knjižnice Domžale in iz katerega se je slišala potiho Kubanska glasba je pripomogla k vzdušju povedanih besed umetnice Miomire.

Sicer je prvi motiv, ujet v fotografski objektiv Miomire Šegina, njena družina. Od takrat se je preizkusila v različnih tehnikah, od klasičnih pa vse do eksperimentalnih, in do prenašanja fotografij v elemente vsakdanjega življenja kot so tapete in oblačila. V zadnjem času se ponovno usmerja k ljudem – k prenašanju znanja in izkušenj na mlade fotografe, v svojem ustvarjanju pa v pisane obraze sveta.

Miomira Šegina je rojena v Srebrenici 4.11.1962. Po gimnaziji se je vpisala na medicinsko fakulteto v Tuzli, po drugem letniku študija se je preselila v Slovenijo. Ob delu je končala ekonomsko fakulteto. V tem obdobju se je začela ukvarjati s pisanjem kratkih zgodb, pesmi, novinarskih člankov in komentarjev. Veliko je fotografirala in razstavljala. Na scenaristični delavnici Zdravka Duše in Miha Mazzinija je napisala svoj prvi scenarij za celovečerni film na temo genetsko spremenjenih organizmov Zaščitena vrsta. Zaradi iskanja možnih produkcij na mednarodnem nivoju, se projekt še ni realiziral. Na javnem razpisu za tv-filmski scenarij (2003) je dobila nagrado za scenarij Nekaj je v zraku in to ni cigaretni dim. Od takrat je napisala še nekaj kratkih zgodb in scenarijev, kot asistentka režije je sodelovala s Tijano Zinajić pri predstavi Osem žensk (ŠG, 2004), za Večer, 7 D in je pisala kolumne, za druge slovenske časopise pa novinarske članke in komentarje. Leta 2004 je v sodelovanju s Slovenskimi železnicami in Mobitelom postavila inovativno fotografsko razstavo S soljo v žepu in v glavi na temo slovenskih solin. To in še veliko več je Miomira Šegina.

Vabljeni na razstavo v knjižnico Domžale, kjer se boste načudili zaradi drugačnega kubanskega ozračja čudovito barvnim fotografijam.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi