Kdaj bodo moški rojevali?

»Moški je pohabil žensko. To je politika. Ženska zastopa polovico človeštva, moški nima pravice, da bi jo pohabil, vendar jo je pohabljal veliko stoletij. Ni ji dovolil, da bi se izobrazila. Ni ji dovolil niti, da bi prisluhnila svetim spisom. V številnih verstvih ji ni dovolil vstopati v svetišča; ali pa ima, če ji je že dovolil, na voljo ločen prostor. Ne more stati ob moškem kot njemu enakovredna, celo pred Bogom ne.« OSHO

Prepoved splava je kot virus, ko jo ena država razglasi, jo takoj začnejo posnemati druge. Zame je država, ki problematizira pravico ženske, da odloča o svojem telesu in plodu, nezdrava in nemoralna. Naj se še tako skriva za versko razlago in pravico do življenja, je jasno le eno – gre za politiko moških, ki se čutijo poklicane, da »skrbijo« za žensko, da nadnjo izvajajo moč in jo podrejajo. Predvsem pa te težnje kažejo, da so v lastnih očeh izgubili vrednost in se bojijo žensk. Če bi v enaki meri obsojali posilstva, femicid in pedofilijo (torej – moške) bi to vprašanje splava naredilo nepomembno. Dokler se zakonodaja ukvarja s »čarovnicam«, jih je »moralno« dovoljeno posiljevati, moriti in poniževati.

Svet je v krizi, kdaj pa sploh ni?, a nesposobnost voditeljev je treba zakriti, jo opravičiti s starimi vražami in jo zvaliti na ženski hrbet (maternico). Ženske so dokazale, da prenesejo marsikaj zavoljo miru in neusahljive želje po prevladi, ki pesti spolno zavrte moške. Nevarno je, ko ti pridejo na oblast in začnejo misliti in govoriti v imenu vseh, nevarno je še bolj, če se takemu mnenju in obsojanju pridružijo ženske. Tako potihoma lahko izginjajo pravice, ki so jih ženske pridobile po 2. svetovni vojni. To so pravice do dela na vseh področjih in pošteno plačila zanj, možnost otroškega varstva, ki je pogoj za to, da ženska dela, razvito zdravstveno oskrbo za matere in otroke ter možnost brezplačnega in obveznega izobraževanja, ki daje ženski opolnomočenje za samostojno mišljenje in življenje. Tukaj se zadeve zapletejo, ker nenadoma v naši soseščini (in nekaterih državah Zahoda) postajajo sporne pravice do kontracepcije in splava pri neželeni ali rizični nosečnosti. (Po drugi strani pa se Cerkev ne zgraža nad industrijo orožja namenjenega, kako pak, jemanju življenja nedolžnim ljudem. Razumeti je, da bodo ženske znova tretirane kot mašine za rojevanje.)

Našim ženskam se, kljub občasnim akcijam napada nanje, ni (še) treba boriti za te pravice, a kljub temu ne moremo biti zadovoljne. Sprememba pokojninske zakonodaje je ženskam podaljšala delovno dobo s 60 na 65 let ne glede na njihovo dvojno obremenjenost doma in v službi. Tako se je njihova enakopravnost sprevrgla v ignoranco s strani moških, ki vidijo le ženske pravice, ne pa tudi njihove preobremenjenosti. Marsikatera ženska ne ve, da skrajšanje starostne dobe (na račun otrok) pri upokojevanju lahko uveljavi le ženska z 38 let oz. 40 let delovne dobe, pa še to za največ tri otroke. Glede na dejstvo, da ženske rojevajo kasneje in se zaposlijo po 30. letu, tudi zaradi študija, je jasno, da bo zelo malo tistih, ki bodo to pravico lahko izkoristile. Pravica ni avtomatična temveč je zanjo potrebno vložiti zahtevek. Zakon, ki se tiče upokojevanja, je privarčeval javna sredstva predvsem na račun žensk. Če že govorimo o enakopravnosti, je morda pravi čas, da začnejo rojevati moški?

Avtorica: Miomira Šegina (miomira.si)

Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.

 

Tagi