Koledar dogodkov
-
tor04Apr202309:30:00 - 10:30:00Knjižnica Domžale
Igrarije v knjižnici
Na igralnih uricah želimo otrokom in staršem/dedkom in babicam predstaviti zanimive in predvsem kakovostne didaktične igrače ter posebne igralne knjige, ki so otrokom še posebej zanimive.
Starše/dedke in babice vabimo, da v naši družbi preživijo prijetno igralno urico s svojimi otroki/vnuki.
Vstop prost! Vabljeni!
Knjižnica Domžale
-
tor04Apr202317:00Mestni kino Domžale
Filmski abonma SREBRNO PLATNO in IZVEN
Étienne je igralec, a že dolgo ni stal na odrskih deskah. Trenutno vodi gledališko delavnico za zapornike. Njihova nadarjenost ga preseneti in odloči se, da z njimi na postavi oder Beckettovo igro Čakajoč Godota. Ko dobi dovoljenje, da zapornike popelje na turnejo po francoskih gledališčih, Étienne zaživi svoje sanje. Veliki finale bo njihov nastop v legendarnem pariškem Odéonu.
Film, postavljen v sodobno Francijo, je navdihnila resnična zgodba švedskega režiserja Jana Jönsona, ki je v osemdesetih letih s skupino zapornikov v švedskem zaporu uprizoril slovito Beckettovo dramo. Načrtovano premiero v Göteborškem mestnem gledališču pa so morali odpovedati, saj so igralci pobegnili. Samuel Beckett je novico komentiral z besedami: »To je najboljša stvar, ki se je zgodila igri, odkar sem jo napisal.«
-
tor04Apr202318:00:00-19:30:00Knjižnica France Balantič Kamnik
Vabljeni na pogovor in predstavitev knjige Po poteh zabavne glasbe avtorja Jožeta Skoka, ki bo v torek, 4. aprila 2023, ob 18h v dvorani Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik
Pogovor z avtorjem bo vodil Frank Vengust, član skupine Kamniktiti, v pogovor pa bo sodeloval tudi Stane Sitar, član skupine Jogi.
Jože Skok je upokojen radijski novinar, ki se je v zadnjih letih še posebno posvečal zgodovini zabavne glasbe na širšem domžalskem območju. Konec leta 2020 je izdal prvo knjigo Zabavni ansambel na Domžalskem. Leta 2022 je izšla že njegova druga knjiga z naslovom Po poteh zabavne glasbe. V knjigi je bogato dokumentirano glasbeno dogajanje v 60-ih in 70-ih letih prejšnjega stoletja na Domžalskem in Kamniškem. V knjigi srečamo tudi spomine na kamniške skupine.
Avtor knjige, Jože Skok, pravi: “V knjigi je zajet čas, ko smo polni mladostnega zanosa spremljali delovanje glasbenih skupin in posameznikov na domžalskem koncu naše lepe dežele. Vsak po svoje so pripomogli, da smo ob takrat aktualni glasbi uživali, se družili in se imeli lepo, saj je bilo okolje z glasbo tedaj dobesedno zasičeno.”
-
tor04Apr202318:30Kulturni dom Radomlje
Kulturno prosvetno društvo Drouz lepo vabi v torek, 4. aprila 2023 ob 18.30 uri v Kulturni dom Radomlje na aprilsko predavanje iz cikla pogovornih večerov, ki potekajo na temo “Življenje živimo radostno in lepo.” Predavateljica bo Alja Aljančič, večna iskalka višje resnice in boljše kvalitete življenja, ki z veseljem deli vse, kar jo je naučilo življenje. Z obiskovalci predavanja bo delila osebno izkušnjo, kako je v izzivu življenja našla pot, ki jo izpolnjuje in bogati.
"Na svoji poti skozi življenje sem se soočala z različnimi neprijetnimi dogodki, slabo samopodobo in notranjim trpljenjem. Vse to me je vodilo, da sem od življenja želela več. Počasi sem se začela krepiti s pozitivnimi mislimi in drugačnimi pogledi na življenje." v uvodu pove Alja.
Vaše predavanje, ki bo začetka aprila potekalo v Kulturnem domu Radomlje ste naslovili: " Kako sem si z dihanjem povrnila vitalnost in srečo".
Na predavanju bom delila svojo zgodbo in predstavila razloge, zakaj sem začela z dihalnimi vajami in zakaj jih delam še danes. Predstavila bom dihalno tehniko, ki jo izvajam po metodi Wim Hof. Obiskovalce bom seznanila s koristnimi učinki dihalnih vaj na telo in um. S pomočjo lastne izkušnje bom orisala razloge, zakaj lahko dihalne vaje spremenijo življenje na bolje. Wim Hof metoda vsebuje poleg dihalnih vaj tudi izpostavljanje mrazu (mrzlo tuširanje, kopanje). Sama prakticiram oboje, zato bom nekaj besed namenila tudi predstavitvi razlogov, zakaj je mrzla voda za telo doba in kako to prakticiram jaz. Na koncu pa bomo skupaj naredili kratko dihalno vajo.
Kaj Vas je nagovorilo, da ste se odločili za nov korak v vašem življenju?
Ko sem rodila sina, se mi je življenje zelo spremenilo. Naenkrat nisem imela več časa zase. Tudi skrb za otroka je s seboj prinesla neko mero izčrpanosti in takrat sem se znašla pred odločitvijo. Ali bom izgorevala še naprej ali pa bom v svoj vsakdan začela vnašati zdravo rutino. Od začetka so bile to jogijske vaje in malo meditacije. Potem pa sem na spletu naletela na Wim Hof metodo dihanja in takoj začela izvajati dihalne vaje in mrzlo tuširanje. Nemudoma sem začutila zelo pozitivne učinke obeh tehnik. Če sem vstala nejevoljna, sem se takoj osvežila z dihalnimi vajami in mrzlim tuširanjem. Dalo mi je moč, energijo, motivacijo. Začela sem se počutiti bolje. Stres sem vedno bolje nadzorovala in našla pristen stik s seboj. Danes sem sinu hvaležna, da mi je pokazal pot do zdravih dnevnih rutin s katerimi lahko uravnovesim svoje življenje. Z njihovo pomočjo sem lahko kos vsemu, kar se mi dogaja.
Če se danes ozrete nazaj, kaj bi sporočili Alji, kakršna je bila nekoč?
Ko sem ozrem nazaj, bi Alji kakršna je bila nekoč dejala, naj se toliko ne sekira. Da življenje ni tako resno, kot si misli in da bo našla načine, da bo začela spreminjati sebe. Skozi spreminjanje sebe bo našla tudi več vitalnosti in zadovoljstva v življenju. Rekla bi ji, naj zaupa in posluša svoj notranji glas in da bo vse tako, kot mora biti.
Kaj bi želeli sporočiti bralcem Domžalca, ki se odločajo za obisk predavanja?
Bralcem bi rada sporočila, da če so se znašli v vrtincu nezadovoljstva, utrujenosti, stresa in se včasih ne počutijo povezani sami s seboj in s svojim telesom, da obstaja krasna metoda, dihalne vaje, kjer si vsak lahko povsem brezplačno pomaga obnoviti energijske zaloge telesa, očistiti telo strupov in nakopičenega stresa. Na tovrsten način bodo veliko bolj lahkotno začutiti sami sebe kar pa vodi v več notranje sreče in telesne vitalnosti.
Na predavanje naj pridejo z mero radovednosti in pripravljenosti, da bodo to, kar se bodo naučili in izkusili na predavanju, vnesli tudi v svojo dnevno rutino in si tako pomagajo pri tegobah, ki jih doživljajo v vsakdanjem življenju na preprost in popolnoma naraven način.
Lepo vabljeni v torek, 4. aprila 2023 ob 18.30 uri v Kulturni dom Radomlje v Kodrovo dvorano na predavanje, ki bo posvečeno življenju v vsej svoji preprostosti.
Vstop je prost. Priporočen dar je 10€.
Vljudno vabljeni.
Petra Petravič, Foto: Osebni arhiv Alje Aljančič
-
tor04Apr202320:00Mestni kino Domžale
Srečen bo čas je sodoben filmski portret, ki odkriva ozadje vizionarskega dela Antona Martina Slomška. Iz številnih niti stkana pripoved o človeku, ki je globoko spoštoval okolje, v katerem je odraščal in pozneje deloval. S svojo odločnostjo in velikimi napori je domači kulturni prostor pomikal ob bok drugih evropskih narodov, ki so sredi 19. stoletja doživljali svoj preporod. Srečen bo čas je navdihujoča zgodba o človeku, ki je poznal slovensko dušo in ji vdano posvetil celo svoje življenje.
-
sre05Apr202317:00Knjižnica Domžale
Želja po dolgem življenju, ohranjanju zdravja in mladostnosti v poznih letih, je v človeštvu prisotna že od nekdaj. Razvoj znanosti, še posebno ved o zdravju, je tako v zadnjih 60 letih prispeval k približno 13 let daljši pričakovani življenjski dobi. Bolj kot o številu let pa je pomembno, da govorimo o zdravih in kakovostnih letih življenja. Teorij, zakaj se človek stara in kako prispevati k zdravemu staranju, je veliko, vse pa so vsaj posredno povezane s prehrano. Prehrana namreč z leti pomembno pridobiva na svojem pomenu pri preprečevanju bolezni in preprečevanju funkcionalnih izgub, ki omogočajo da počnemo kar nas veseli.
predavateljica: Anja Mrhar, mag. inž. prehrane, raziskovalka na Univerzi v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
- Fiziološke spremembe lahko pomembno vplivajo na slabo prehranjenost
- Manjše energijske potrebe a višje potrebe po hranilih
- Hranila, ki potrebujejo posebno pozornost v prehrani starostnika
- Prehranska vlaknina
- Hidracija, Vitamini in Minerali
- Prehranjevanje naj bo zdravo a ne obremenjujoče – upoštevajte nekaj osnovnih načel
org.: Šola zdravja, Knjižnica Domžale
pokrovitelji: Občina Domžale; Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje; Dober tek, Slovenija
Foto: Freepik.com
-
sre05Apr202319:00Mestni kino Domžale - Kinoklub
Po divjem prepiru z materjo petintridesetletni Margaret, ki ima že dolgo zgodovino nasilnega vedenja, sodišče izreče strogo prepoved približevanja: tri mesece se družinski hiši ne sme približati na manj kot sto metrov. A ločitev le še okrepi njeno željo, da bi bila bližje svoji družini, in tako se začne vsak dan vračati k črti, ki je ne sme prestopiti … V filmu, ki kot njegova eksplozivna glavna junakinja pogosto menja razpoloženje, švicarska režiserka Ursula Meier spretno ruši stereotipe o ženskem nasilju.
Podrobnejše informacije o filmu so dostopne tukaj
iz prve roke
»Izhodišče je bila želja povedati zgodbo o nasilni ženski, o ženskem nasilju. Stéphanie Blanchoud, s katero sem napisala scenarij, ima izkušnje z boksom in je na temo že napisala gledališko igro. Nasilje je v filmih običajno prikazano prek moških protagonistov, če pa že gre za ženske, so to večinoma najstnice. V takšnih primerih je nasilje pogosto povezano tudi s temami, kot so droge in prostitucija. Mene to ni zanimalo. Spraševala sem se, kako naj prikažem nasilen ženski lik, ne da bi mi bilo treba preveč pojasnjevati. Nato sem zgodbo povezala z družino, saj nas ta oblikuje kot posameznike. Poleg tega nisem želela govoriti o nobeni drugi družbeni ali politični temi. /…/ Na začetku filma vidimo, kako družinski člani Margaret izženejo iz hiše. Ta uvodni prizor, v katerem je iztrgana iz družinskega ‘kroga’, je nekakšen ‘veliki pok’, ki sproža valove nasilja skozi ves film, poganja pripoved in ji daje vso napetost. V večini filmov je srečanje med liki tisto, kar žene zgodbo naprej, v Črti pa dinamiko ustvarja prav razdalja med glavno junakinjo in ostalimi člani družine. /…/ Ta črta, natančno določena meja, ki Margaret loči od družinskega doma, zanjo postane ovira tako v dobesednem kot prenesenem pomenu, s tem pa središče vseh napetosti.« Ursula Meier -
sre05Apr202320:00Mestni kino Domžale
Mladi učitelj sanja, da bi zapustil Butan ter v Avstraliji uspel kot pevec. Toda načrte mu prekriža vest, da bo moral zadnje leto pripravništva opraviti na osnovni šoli v odmaknjeni himalajski vasi. Po naporni osemdnevni hoji, kolikor traja pot do tja, se znajde v kraju po imenu Lunana, kjer nimajo ne elektrike ne učbenikov ne šolske table … Zgodba, posneta v najodročnejši šoli na svetu, nas uči, da bomo srečo morda našli tam, kjer jo najmanj pričakujemo. Film je osvojil številne nagrade občinstva in se kot prvi butanski celovečerec uvrstil med nominirance za oskarja.
nagrade
nominacija za oskarja za najboljši mednarodni film; Palm Springs (nagrada občinstva); Innsbruck (nagrada žirije); Filmkunstmesse Leipzig (nagrada občinstva); Ulju Mountain Film Festival (nagrada NETPA -
čet06Apr202318:00:00-18:45:00Knjižnica Domžale
Joga za otroke
S pravljično jogo popeljemo otroke v svet pravljic, kjer spoznavamo nepozabne junake, lovimo velikane, iščemo morsko deklico in skriti zaklad, spoznavamo življenje žuželk na travniku in se z njimi igramo.
Postopoma in skozi igro otroci spoznajo asane – jogijske položaje, osvojijo pravilno dihanje in se naučijo sproščati. Na ta način se bodo lažje umirili, okrepili svoj fokus. Zato v pravljično jogo vnašamo tudi vaje čuječnosti, ki otrokom pomagajo, da postanejo pozorni na dogajanje v sedanjem trenutku (kaj čutijo, vidijo, slišijo, kaj opazijo).
animatorka: Natalija Trebušak
Lepo vabljeni otroci od 5. leta dalje!
Obvezna je predhodna spletna prijava.
org.: Natallija Trebušak, Knjižnica Domžale
Foto: www.freepik.com
-
čet06Apr202319:00Mestni kino Domžale - Kinoklub
Trinajstletna Léo in Rémi sta najboljša prijatelja, ki mladost brezskrbno preživljata med kmetijami belgijskega podeželja. V luči odraščanja pa se njun tesen odnos nendoma razblini, ko začneta hoditi na novo, večjo šolo. Léo poskuša razumeti, kaj je šlo narobe, išče tolažbo in se zbliža z Rémijevo mamo, Sophie, medtem ko fanta iščeta odpuščanje in spravo, da bi poskušala ponovno vzpostaviti prijateljstvo. »Blizu« je film o prijateljstvu in odgovornosti. Belgijski režiser Lukas Dhont (Dekle), je za film prejel Grand Prix na zadnjem festivalu v Cannesu.
Nagrade
Cannes (Grand Prix), LIFFe (nagrada Art kino mreže Slovenije, Nagrada Kinotrip), Sevilla (najboljši igralec), nominacija za Oskarja za najboljši tuji film.Iz prve roke
»Nekega dne sem obiskal svojo staro osnovno šolo v vasi, kjer sem odraščal. Preplavili so me spomini na čas, ko je bilo zame zelo težko biti takšen, kot sem, brez filtra. Fantje so se vedli tako, dekleta drugače, meni pa se je zdelo, da ne sodim v nobeno od skupin. Postajal sem vse bolj negotov glede prijateljstev, zlasti s fanti, saj sem bil bolj dekliške sorte in so me zato pogosto dražili. /…/ Nočem dramatizirati, vendar me tista boleča osnovnošolska in srednješolska leta še vedno preganjajo. Zato sem občutke skušal ujeti in tisti svet opisati iz lastne perspektive. Na papir sem zapisal nekaj besed: prijateljstvo, intimnost, strah, moškost … in tako je nastal scenarij za Blizu. /…/ Dandanes vidimo veliko podob moških, ki se drug do drugega vedejo grobo in za katere se zdi, da niso v stiku s svojo ranljivostjo. Želel sem ustvariti trenutke nežnosti v moškem svetu. Pokazati mlada fanta v postelji, blizu drug drugemu, med tekom po travniku, polnem cvetja. Poleg tega sem si resnično želel posneti film o prijateljstvu, o njegovi lepoti, a tudi krhkosti. Povedati pa sem hotel tudi nekaj o družbi, v kateri nežnost med najstniki ali odraslimi moškimi prehitro gledamo skozi prizmo spolnosti. Vse skušamo stlačiti v predalčke. To zavira našo spontanost in omejuje naša prijateljstva. Ne nazadnje pa sem želel spregovoriti tudi o surovosti: kako lahko uniči tako krhke, nežne stvari – v svetu, pa tudi v nas samih. O tem, kako režemo cvetlice, kako izginjajo barve znotraj nas.« Lukas Dhont