Knjižnica Domžale ima veliko tehnološko pridobitev: RFID in knjigomati

V Knjižnici Domžale smo že nekaj časa razmišljali o vzpostavitvi sistema RFID, saj ta tehnologija intenzivno prodira v slovenski knjižničarski prostor, izpodriva izposojo preko bar code, magnetno zaščito, omogoča zelo hitro samoizposojo in vračilo gradiv, z dopolnjujočo se opremo t.j. knjigomati pa omogoča vračilo tudi v času, ko je knjižnica zaprta. Statistični podatki nam namreč kažejo, da izposoja in vračilo vsako leto naraščata in zaposleni v Knjižnici Domžale avtomatizirane postopke izposoje in vračila zelo težko obvladujemo.

Preko javnega naročila smo lansko leto z izbranim ponudnikom Zelinka d.o.o. podpisali pogodbo o nabavi, montaži in vzpostavitvi RFID sistema 3M v domžalski knjižnici. Po podpisu pogodbe smo vsi zaposleni intenzivno pristopili k projektu in v dveh mesecih konventirali vso gradivo (ca. 150.000 enot), to pomeni, da smo vso gradivo oblepili z novimi nalepkami (čipi), na katere smo istočasno zapi-sali tudi vse podatke o gradivu.

V mesecu novembru in decembru je sledila faza postavitve vseh naprav, nji-hova instalacija, sinhronizacija ter testiranje. V mesecu januarju 2013 pa smo naprave že lahko ponudili našim uporabnikom.

Novo pridobitev si je v spremstvu direktorice Knjižnice Domžale mag. Barbare Zupanc Oberwalder že ogledal tudi  župan Občine Domžale Toni Dragar, ki je tudi sam preizkusil delovanje novih naprav v domžalski knjižnici.

Pomoč uporabnikom pri uporabi knjigomatov
Izkušnje knjižnic, ki take in podobne sisteme že imajo, so nas napeljale na to, da našim uporabnikom prve mesece nudimo na knjigomatih intenzivno pomoč ves čas odprtosti knjižnice. Intenzivna pomoč bo na voljo še kakšen mesec, da bomo resnično prepričani, da je večina naših uporabnikov seznan-jena s uporabo zunanjega in notranjih knjigomatov. Seveda pa bomo vsem uporabnike, ki bodo tovrstno pomoč potrebovali tudi kasneje, še vedno radi pomagali.

Notranji knjigomat za samoizposojo
Uporaba notranjih knjigomatov za samoizposojo je enostavna. Najprej pod rdeč žarek potisnemo člansko izkaznico Knjižnice Domžale, nato na ploščo položimo gradivo (priporočamo največ 3 enote), knjigomat izposodi, na koncu pa imamo, če želimo, tudi možnost natisniti potrdilo. Notranji knjigomati omogočajo vpogled v obstoječe stanje ter vključujejo možnost podaljšanja gradiva.

Zunanji knjigomat za vračilo
Zunanji knjigomat za vračilo je morda še enostavnejši za uporabo, saj pri njem ne potrebujemo članske izkaznice. Pogledamo, če sveti zelena luč in nato nežno potisnemo 1 kos gradiva v odprtino, počakamo, da neha svetiti rdeča luč in ko je zopet zelena nadaljujemo z naslednjim kosom gradiva. Na tekočem traku v ozadju se gradivo razknjiži in pade v ustrezno sortirno koša-ro.

Zunanji knjigomat za vračilo omogoča 2 nastavitvi in sicer, da se obvezno identificiramo s člansko izkaznico ali pa ne. Pri prvi možnosti bi člani imeli tudi vpogled v svoje stanje in bi lahko kaj podaljšali, vendar praksa kaže, da večina uporabnikov vrača gradivo brez izkaznice, kar pomeni, da ob prihodu v knjižnico izven delovnega časa ne bi mogli opraviti vračila.

Vsa izposoja še vedno poteka preko COBISS-a
Naj povemo, da še vedno vsa izposoja poteka preko COBISS-a, to pomeni, da so knjigomati in tehnologija RFID le nekakšen vmesni posrednik in da so vse transakcije zabeležene enako kot do sedaj (izposoja, vračilo, podaljševanje, zamudnina…), le »vmesniki« so uporabnikom prijaznejši, hitrejši in omogoča-jo vračilo tudi takrat, ko je Knjižnica Domžale zaprta, saj je knjigomat za vračilo postavljen v predprostor knjižnice in je z dvigalom dostopen v času odprtosti Mercator centra.

Tudi Knjižnica Domžale tehnološko v 21. stoletju
S pomočjo RFID opreme se bo Knjižnica Domžale tudi tehnološko popeljala v 21. stoletje, saj bo razbremenila knjižnične delavce avtomatiziranih postop-kov na izposoji in jih zopet vrnila tja, kamor spadajo – h knjigam, delu z gra-divom, svetovanju, delu na projektih promocije branja, pomoč bibliotekarjem informatorjem.

Še vedno na voljo usposobljeni knjižničarji na izposoji
Za vpise novih članov, podaljšanje članstva, plačilo članarin in zamudnin, fotokopiranje, usmerjanje uporabnikov in nudenje prvih osnovnih informacij … pa bodo seveda še vedno na voljo usposobljeni knjižničarji na izposoji, le v primerno manjši meri. Seveda bomo vse naše uporabnike, ki iz najrazličnej-ših vzrokov ne bodo pristopili h knjigomatom, še vedno lepo sprejeli na izpo-sojevalnem pultu.

Še nekaj informacij

RFID: Radiofrekvenčna identifikacija je ena izmed tehnologij za identifikacijo predmetov, živali, ljudi. Gre za dokaj staro tehnologijo, ki je v uporabi že od 2. sv.v. in deluje na osnovi radijskega signala na različnih frekvencah, uporabna je zlasti v industriji (logistika), velike hale, palete z robo itd. Poznamo več različnih vrst frekvenc:

  • LF (nizke frekvence): 30-300 kHz
  • HF (visoke frekvence): 3-30 MHz
  • UHF (ultra visoke frekvence): 300-3000 MHz
  • SHF (super visoke frekvence): 3-30 GHz

Kot zanimivost, radio danes deluje na frekvencah ok. 100 MHz, TV od 50 MHz do 1 GHz, mobiteli od nekaj 100 MHz do nekaj GHz.

V knjižničarstvu se RFID uporablja tudi že nekaj desetletij. Frekvenca, ki je trenutno uporabljena v večini knjižnic in s tem tudi pri nas je 13.56 MHz.

Podatki za leto 2012 za enoto Domžale: izposoja 683.893 enot, število obiskovalcev evidentiranih preko izpo-soje 216.040.
 

Avtor: Helena Dakič Prelc, Knjižnica Domžale; Foto: Miha Ulčar
Tagi