Pogovori ob kavi: “Ko praznujemo ženske”

Ob prihajajočem mednarodnem prazniku žensk, dnevu žena, je v torek, 5. marca 2024, v sejni sobi Občine Domžale potekal županjin »Pogovor ob kavi« z gostjo mag. Marto Kos, predsednico Združenja ONA VE – mreže slovenskih strokovnjakinj in nekdanjo veleposlanico Republike Slovenije v Nemčiji in Švici, podpredsednico Gospodarske Zbornice Slovenije, vodjo vladnega Urada za informiranje ter novinarko. Pogovor je tekel o prizadevanjih za izboljšanje družbenega položaja žensk, o tem, zakaj potrebujemo dan žena in o praznovanju ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk in deklet.

Županja mag. Renata Kosec je v tokratnem »Pogovoru ob kavi« v goste povabila mag. Marto Kos. 8. marec – Mednarodni praznik žensk praznujemo od leta 1917 vsako leto. Praznujemo ekonomsko, politično, socialno enakopravnost žensk, obenem pa se spomnimo dosežkov, uspehov in napredka vseh žensk. Pobudo je podala nemška feministka in socialistka Klara Zetkin na 2. mednarodni konferenci žensk leta 1910. Položaj žensk se je  v več kot sto letih prizadevanj vsekakor precej spremenil. Še vedno pa se moramo pogovarjati o razlikah v plačah med ženskami in moškimi. Na papirju se je marsikaj v zadnjem času izboljšalo. Zakoni in predpisi niso tisto, kar bi zagotavljalo enak položaj žensk v družbi. Morajo se zgoditi spremembe v družbi, kulturi in vrednot. 

Ženske ne spadajo več samo v kuhinjo in naj rojevajo otroke in hodijo v cerkev. Spet prihaja čas, v katerem se položaj žensk slabša. Spet se pogovarjamo, ali bomo obdržali pravico do splava. Že leta se pogovarjamo, da je na vodilnih položajih vedno več moških. Na področju udeležbe spolov v medijih in javnih dogodkov so v prevladi moški. Če nas je približno polovica moških in žensk, zakaj so potem patriarhalni vzorci še vedno tako močni, da se ta razmerja ohranjajo. V Sloveniji nismo slabi pri razlikah v plačah, a razlike še vedno obstajajo. Prav tako nismo slabi na področju žensk v gospodarstvu, na vodilnih položajih je 22 odstotkov žensk. Ne zdi se mi, da bi imele ženske v medijih slab položaj, ampak lani je bilo v tiskanih medijih 24 odstotkov ženk in 76 moških. Verjamemo, da nismo družba, ki bi v svojem bistvu bila nasprotujoča udeležbi žensk v družbi.

Preden je mag. Marta Kos šla v diplomacijo, je delala za švicarsko korporacijo Gustavkäser Training International, kjer do praktično sredine 90. let ženske sploh niso smele biti ‘coachinje’ oziroma zaposlene v podjetju. Ustanovitelj je rekel: »Kdo pa bo poslušal ženske?« Se pravi, izrazito konservativno. Švica je izrazito konservativna država, ko gre za odnos do žensk. Šele leta 1971 so tam ženske dobile volilno pravico, pozneje jo je dobil tudi Lihtenštajn. Oba s takratnim možem sta delala v tej korporaciji, zato so jo pogosto obravnavali kot njegovo ženo. Pa jim je hitro dokazala, ko je bila v šestih letih petkrat zapored izbrana za najboljšega trenerja na svetu v njihovi korporaciji, se pravi v več kot 40 državah.

Ženski glas v družbi bi se moral bolj slišati, v politiki in gospodarstvu, nasploh v vseh porah družbe, bi moralo biti na vodilnih položajih več žensk. Ženske so v današnjem času pod različnimi pričakovanji in izzivi. Tu so nenazadnje družina, dom, kariera in ona sama. Ker pa ima dan 24 ur, jim ponavadi zmanjka časa za sebe. Ne moremo se izogniti tudi diskriminaciji, ki se ne odraža samo med moškimi in ženskami, temveč se vedno bolj to kaže med ženskami samimi, predvsem mlajšimi, saj je v današnjem času tekmovalnost glede ekonomskega, kariernega položaja, izgleda ter družbenega statusa vse bolj brutalen.

Za zaključno misel sta županja in gostja poudarili: »Ne glede na starost, rasno pripadnost, veroizpoved, izobrazbo, socialni, ekonomski ter družbeni položaj si želimo, da smo vse ženske med seboj enakopravne in enakovredne. Vsako delo mora biti cenjeno, da se spoštujemo in spodbujamo. Kar pa se moške družbe tiče, pa lahko zaključimo, da nam prijetno in lepo popestrijo dneve in da smo zato še toliko bolj trdožive«.

Avtor Miro Pivar; Foto/video: Simona Pivar

Tagi