V MGC Bistrica obudili starodavno japonsko umetnost pripovedovanja zgodb

V MGC Bistrica so v drugi polovici decembra za stanovalce in varovance oskrbovanih stanovanj pripravili zanimivo srečanje. Gostili so tri ustvarjalne gospe, ki so starostnikom približale edinstveno japonsko obliko pripovedovanja kratkih zgodb ob slikah na miniaturnem lesenem odru.

Kamišibaj je izjemno izpopolnjena in specifična umetnost, ki združuje različne umetniške zvrsti: literarno, likovno, gledališko, filmsko, etc. Poznana je tudi kot oblika gledališča, pri katerem je predstava zrisana na papir.

Japonska beseda kamišibaj je sestavljena iz besede kami: papir in “šibaj”: gledališče. Izbrane slike, najpogosteje gre za ilustracije, so vložene v lesen oder, imenovan butaj. Pripovedovalec ali kamišibajkar ob pripovedovanju zgodbe, v lesenem odru menja slike, na katerih je prikazano omenjeno dogajanje.

Ker kamišibaj omogoča prikaz različnih žanrov, se ga lahko uporablja za nagovarjanje različne publike. V Sloveniji ga poznamo od leta 2013, postal pa je priljubljen tako med otroci, kakor tudi odraslimi, saj smo vsi željni zgodb. Kot odličen material za kamišibaj so se izkazale pravljice, basni, miti in legende, zgodbe s svojimi globokimi arhetipi, pesnitve in poezija.

Avtor: Petra Petravič; Foto: MGC Bistrica

Tagi