Regijski otroški parlament na OŠ Venclja Perka: »Prihodnost in jaz«

Otroški parlament je javna tribuna otrok na temo, ki jo izberejo osnovnošolci na državnem otroškem parlamentu. Pomeni tudi obliko sodelovanja otrok v družbenem dogajanju ter pridobivanje vedenj o človekovih in državljanskih pravicah. Na otroškem parlamentu sodelujejo osnovnošolci, ki so jim v šolah v pomoč ravnatelji, mentorji, učitelji, svetovalni delavci … izven šole pa sodelavci Zveze prijateljev mladine Slovenije. Osnovnošolci zaključujejo svoje razprave na državnem otroškem parlamentu. Organizator nacionalnega programa otroškega parlamenta je Zveza prijateljev mladine Slovenije.

Danes dopoldna so se mladi parlamentarci iz trinajstih občin Ljubljanske regije zbrali na 27. regijskem otroškem parlamentu, ki je potekal na Osnovni šoli Venclja Perka Domžale. Otroški parlament je nastal na pobudo učencev, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenje, ideje, dileme o vprašanjih, ki so pomembna v obdobju odraščanja v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas. Ob tem pričakujejo pozornost teko šolskih kot lokalnih oblasti ter vladnih in nevladnih organizacij, ki morajo prisluhniti pobudam mladih.

V uvodu v 27. regijski otroški parlament je spregovorila mag. Petra Korošec, ravnateljica Osnovne šole Venclja Perka, ki je dejala, da jo veseli, da tokratni otroški regijski parlament, ki je že 27. po vrsti, poteka na njihovi šoli: »Ob tej priložnosti bi pohvalila Zvezo prijateljev mladine ter vse mentorje, ki že vsa leta vztrajate in mlade vzpodbujate k razpravi in k zanimanju problematike, ki se jih neposredno dotika. Tu imajo mladi možnost odločanja in aktivnega vplivanja na razvoj družbe in dogajanje v njej. V tem šolskem letu ste že veliko delali na temi letošnjega parlamenta, ki se glasi Otroci in načrtovanje prihodnosti. Tudi danes boste brez obsojanja nas odraslih lahko izrazili svoje mnenje, stališča in spregovorili o svojih doživljanjih, ovirah, izzivih in potrebah, ki jih imate, ko se srečujete s to problematiko. Draga mladina, želim vam prijetno delo in druženje na naši šoli.«

Nekaj vzpodbudnih besed so mladim spregovorili tudi župan Občine Domzale Toni Dragar, namestnik Varuhinje človekovih pravic Tone Dolčič ter predstavnica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Tanja Povšič. Parlamentarne razprave so se udeležili še predsednica Zveze prijateljev mladine Domžale Ema Škrjanc Ogorevc, zunanji sodelavki in vodji delavnic Irena Mraz in Nina Kočar, mentorice in mentorji otroškega parlamenta ter še nekaj gostov iz ostalih šol.

Na regijskem otroškem parlamentu so sodelovale občine; Ljubljana, Dol pri Ljubljani, Medvode, Horjul, Brezovica, Komenda, Škofljica, Dobrova-Polhov Gradec, Vodice, Log Dragomer, Domžale, Kamnik in Grosuplje.

Razprava na temo »Otroci in načrtovanje prihodnosti« se je pričela s predstavitvijo poročil šolskih otroških parlamentov. Učenci so povedali kaj si v življenju želijo oziroma kako gledajo na prihodnost, kaj bi lahko naredili za boljšo in varno prihodnost. Pomembno se jim zdi, da je okolica čista, pogovarjali so se o rasizmu, razpravljali o pomembnosti svetovnih voditeljev, o samopodobi, spoštovanju do drugih, da bi radi bili dobre hčere in sini, da bi imeli starši več časa za njih, da bi bolj prilagodili svoj delavnik, o vedenju otrok v šoli in v družbi, o njihovih moralnih vrednotah, o enakovrednosti med sabo, o čedalje bolj individualno naravnani družbi, saj vsak skrbi le zase, za druge mu ni mar, o svojih nadaljnjih poklicih …

Učenci so bili na temo »Kdo sem in kakšen človek želim postati« zelo zgovorni, da se skupinsko vsak dan pogovarjajo v prostem času s starši kot v šoli, da si želijo postati dobri ljudje, samozavestni in odločni. Starši naj bi spodbujali in podpirali otroke in njihove cilje, sami pa naj bi vložili več truda za svoje želje. Velikokrat so otroci izključeni zaradi narodnosti, svojih priimkov in imen ter poklicev staršev. Jasno jim je da otroci prevzamejo takšne vzorce že od otroštva. Zelo zgovorni so bili o pripovedovanju o prihodnosti, kje se vidijo čez 10 ali več let. Želijo si dobro službo in kariero, nekateri celo preveč vidijo lepo prihodnost. Zaključili pa so enotno, da mora vsak posameznik skrbeti za ohranjanje narave, če želimo živeti v čistem okolju, saj se tudi s kopičenjem materialnih dobrin škoduje okolju in uničuje planet. Mladi si želijo zdravja, napredovanja v zdravstvu v manj razvitih državah sveta …

Mladi so na koncu razpravljali tudi o predlaganih temah za 28. otroški parlament, ki bo potekal prihodnje leto.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi