Mesec požarne varnosti na Osnovni šoli Roje

Na OŠ Roje vsako leto mesec požarne varnosti vzamemo skrajno resno. Ker imamo tako med zaposlenimi, kot tudi med učenci kar nekaj prostovoljnih gasilcev, se nam zdi sila pomembno, da vsako leto vsaj enkrat obnovimo znanja, ki lahko rešujejo življenja; od evakuacije, do prve pomoči in drugih uporabnih veščin.

Letos nas je naprej 15. oktobra, le en dan pred svetovnim dnem oživljanja, presenetil župan Občine Domžale, gospod Toni Dragar, ki je na šolo prinesel defibrilator (AED). Ta bo v najkrajšem času nameščen na zunanjo steno šole in tako namenjen ne le našim učencem in zaposlenim, ampak tudi okoliškim prebivalcem in zunanjim uporabnikom šole v primeru najhujšega. Vsekakor si želimo, da bi z njim rokovali le ob rednih servisnih pregledih in ga ne bo potrebno nikoli uporabiti, a vseeno je bolje biti opremljen – tako z napravo, kot tudi z znanjem. Zato smo sklenili, da se bo čisto cela šola naučila uporabljati AED.

V četrtek, 21. oktobra je na šoli potekal tehniški dan Varnost pred naravnimi in drugimi nesrečami. Večinoma v goste povabimo predstavnike enot zaščite in reševanja, a zaradi poteka pouka v mehurčkih, smo se letos odločili dan organizirati drugače. Igrali smo se varnostne detektive. Vsak razred je prejel kuverte z namigi, prek katerih so ugotavljali o kateri naravni ali drugi nesreči se pogovarjajo. Po pravilno ugotovljenem geslu je razred prejel cel kup materiala, s pomočjo katerega so res dodobra raziskali dodeljeno nezgodo, se podučilo o ravnanju ob njej in izdelali plakat. Plakate smo razobesili v šolski avli, da se lahko čisto vsi podučimo o ravnanju ob nevarnostih. To pa niti slučajno ni bilo vse, kar so učenci na ta dan počeli. Čisto vsi so se seznanili s potekom evakuacije iz šole, evakuacijskimi potmi in zbirnim mestom pred šolo. Nekateri so se dejansko odpravili iz šole po evakuacijski poti in se naučili, kako ravnati ob primeru požara. Obnovili smo tudi znanje ravnanja ob potresu, kar je tudi geslo letošnjega meseca požarne varnosti. Čisto vsi pa so si ogledali predstavitev uporabe AED in se lahko tudi sami preizkusili v le tej. Ugotovili smo, da je defibrilator razmeroma enostavna naprava za uporabo, če le nismo preveč prestrašeni in, če približno vemo kaj delamo. Zato je izjemnega pomena, da so si vsi učenci in učitelji s pomočjo lutke za oživljanje in učnega defibrilatorja ogledali, kako se le ta uporablja in, da to ni noben bav-bav. Zavedamo se, da je v konkretni situaciji stres vendarle tako večji, da včasih kakšno pridobljeno znanje izpuhti v zrak, verjamemo pa, da se veliko naredi z rednimi predstavitvami uporabe in prikazom oživljanja. Naši učenci so res dober dokaz, da redno vsakoletno obnavljanje temeljnih postopkov oživljanja vendarle privede do rezultatov, saj je bilo njihovo znanje res odlično, četudi so nekateri še premajhni, da bi lahko konkretno pomagali.
Kljub temu, da je bil tokrat tehniški dan manj razgiban in brez gostov, so bili učenci zadovoljni, opremljeni z novimi znanji, predvsem pa ponosni na svoje izdelke. In kako tudi ne bi bili! Razstava v šolski avli je res imenitna in vsak razred se je potrudil po svojih najboljših močeh. Iskrena hvala tudi Poklicnim gasilcem CZR Domžale, ki so nam pripeljali res lepe zgibanke iz katerih so učenci ustvarili prava gasilska vozila. Z njimi bomo tudi mi sodelovali v natečaju, ki ga organizira CZR Domžale.

Na pomoč!

Ajda Lalić, OŠ Roje

Tagi