Marija Komatar: “Študentsko delo v Termah Snovik mi je spremenilo pogled na turizem in delo v turizmu”

Letošnje poletje se počasi izteka, marsikateri dijak ali študent pa ga je preživel delavno. Čas poletnih počitnic je za mlade priložnost, da zaslužijo kakšen evro, obenem pa si nabirajo tudi delovne izkušnje, ki jim lahko kasneje pridejo še kako prav.

Marsikaj se je v zadnjih nekaj letih spremenilo. Čeprav je postalo že nekako samoumevno, da v poletnih mesecih na delovnih mestih pogosteje zagledamo mlajše obraze, se ob večkratnem bežnem pregledu razpoložljivih prostih mest objavljenih na različnih študentskih servisih in navedenih urnih postavkah nekako zdi, kot da naj dobro plačana študentska dela, ne bi bila vsa zasedena.

Ne glede na to, kaj si vsak od nas predstavlja kot »dobro plačano študentsko delo«, ali pojmuje kot »poštena urna postavka«, etc, se verjetno lahko strinjamo, da se je v zadnjih letih marsikaj spremenilo. Včasih so bila dobro plačana študentska dela hitro razgrabljena, medtem, ko je danes precej drugače.

Morda se je spremenil odnos, ki ga imamo odrasli in posledično tudi mladi do dela. Odnos do razmerja med prostim časom, zabavo in delom.

Ne glede na mnenje in pa odnos, ki ga imamo do študentskega dela, le to ponuja številne dragocene priložnosti, ki so pogosto prezrte oziroma se jim ne namenja pozornosti in pomena, ki si ga vsekakor zaslužijo.

K pogovoru smo povabili študentko Marijo Komatar, ki se je pred časom odločila v Termah Snovik poprijeti za študentsko delo. Z odločitvijo si je podarila dragoceno priložnost, da v praksi pobliže spozna sebe. Odkrije svoje potenciale ter tako hitreje in lažje ugotovi, kaj jo resnično veseli ter kaj si iskreno želi.

Veliko je načinov, kako lahko mladi pridobijo informacije o raznovrstni ponudbi študentskih del in urnih postavkah. Če zavrtiva čas nazaj, kaj vas je takrat nagovorilo, prepričalo, da ste se odločili za študentsko delo v Termah Snovik? Katero delo ste izbrali?

Pri 16-tih letih sem v Termah Snovik sprva pričela z dijaškim, nato pa nadaljevala s študentskim delom. Zaradi pogojev, ki so veljali za dijake, je bila izbira del zelo omejena.

V Termah Snovik vsako poletno sezono iščejo okrepitve in tako je bilo tudi takrat. Glede na lokacijo so mi bile najbližje, zato sem se odločila jim poslati prošnjo za opravljanje študentskega dela. Začela sem kot sobarica v kolektivu sobaric, ki skrbijo za čistočo celotnega kompleksa. Tako sem spoznala celoten kompleks Term Snovik, kar mi je bilo v izjemno veliko pomoč pri nadaljnjem delu na drugih oddelkih.

S kakšnimi pričakovanj in željami ste začeli z delom in kaj vas je pri tem morebiti presenetilo? So bile situacije, ki so vam pomagale, da ste lahko o sebi odkrili aspekte, za katere niti niste vedeli, da so del vas?

Kot dijakinja, ki začenja s prvim študentskim delom v novem in meni neznanem podjetju, nisem imela posebnih pričakovanj.

V Termah Snovik sem bila izjemno pozitivno presenečena nad povezanostjo kolektiva, saj je ne glede na delovno mesto, le ta dihal in deloval kot celota. Vedno smo si priskočili na pomoč, četudi je vsak od nas imel veliko svojega dela. Delo se nikoli ni končalo, dokler niso bili gosti zadovoljni. Čeprav je vmes minilo že nekaj let, je v Termah Snovik še dandanes tako.

V času opravljanja različnih študentskih del, sem se naučila, kako pomembna je vztrajnost. Vztrajnost v trenutkih, ko začutiš, da ti sprva morebiti nekaj ne gre ravno tako zlahka od rok in da nad delom takrat ne obupaš, ampak se še bolj potrudiš. Velik del kasnejšega dela je bil usmerjen v komunikacijo z gosti, kjer sem se naučila, kako pomembni sta potrpežljivost in pozitivna energija.

V Termah Snovik ste spoznali različna delovna mesta, saj ste se preizkusili v marsikaterem od njih. Če pogledava širše lahko menjavo delovnih mest znotraj podjetja razumemo tudi kot pridobivanje pomembnih ter dragocenih izkušenj. Kot spoznavanje delovnih procesov, ki snujejo določeno branžo in pa podjetje? Zakaj ste se odločili za delo na različnih delovnih mestih in kaj vam je bilo pri tem všeč?

V določenem časovnem obdobju sem preizkusila in zamenjala kar nekaj delovnih mest. Delala sem kot sobarica, animatorka ter natakarica. Opravljala sem tudi delo receptorke in pomagala pri obdelavi rezervacij. Osebno sem mnenja, da je spoznavanje različnih delovnih mest izjemnega pomena tako za poklicni, kakor tudi osebni razvoj. Posamezniku omogoča, da lahko resnično v celoti spozna podjetje in lažje vidi tudi širšo sliko njegovega delovanja.

Pri spoznavanju različnih delovnih mest me je gnala radovednost. Zanimalo me je, kaj in kako drugi delajo, kar lahko najlažje spoznaš, ko nekaj tudi sam preizkusiš.

So vam izkušnje in znanja, ki ste jih pridobili s pomočjo študentskega dela pomagali pri snovanju predstave o vaši prihodnosti? Kje se vidite in s čim se želite v prihodnje tudi ukvarjati?

Osebno mi je študentsko delo v Termah Snovik spremenilo pogled na turizem in delo v turizmu. Ko sem bila še čisto na začetku in sem šele vstopala v svet dela, sem sanjala, kako bom nekoč postala pravnica. Kaj kmalu sem ugotovila, da je turizem moje poslanstvo, saj sem se resnično našla v turistični branži. Našla sem se v delu z ljudmi. V iskanju rešitev za nepredvidene situacije in v premagovanju izzivov – vse z namenom, da bodo gostje imeli svoj sanjski dopust, kjer se bodo odpočili in odšli domov zadovoljni.

V času opravljanja študentskega dela v Termah Snovik sem tudi dokončala dodiplomski študij turizma na FTŠ-Turistica, sedaj pa nadaljujem svoj študij na smeri turizem na EF v Ljubljani. Ravno zato lahko z gotovostjo trdim, da je moja prihodnost v turizmu.

Je kaj, kar bi želeli sporočiti sovrstnikom?

Tako dijakom, kakor tudi študentom bi položila na srce, naj se v času šolanja preizkusijo na različnih delovnih mestih in tako dejansko vidijo, kaj jih zanima. Ko najdejo delo, ki jih pritegne, naj pri tem vztrajajo, saj si tako gradijo veliko naložbo za prihodnost.

Izkušnje, ki jih pridobimo s študentskim delom so neprecenljive pri iskanju redne zaposlitve. Študentsko delo je pogosto tudi pomembna odskočna deska za redno zaposlitev, saj podjetja prepoznajo obetavne potencialne kadre in jih z veseljem tudi zadržijo.

Avtor: Petra Petravič; Foto: Terme Snovik

 

Tagi