Tudi v Domžalah blagoslovili velikonočne jedi

Velikonočna jedila v domu in družini ustvarjajo »Božje okolje« in so podoba velikonočne večerje, ki jo je Jezus obhajal s svojimi učenci, ter mašne daritve – velikonočne gostije, na katero smo vsi povabljeni. Namen blagoslova je, da se zavemo Božje dobrote in darov, ki smo jih prejeli od Boga. Svetloba slavno vstalega Kristusa naj prežene temine srca in duha. ALELUJA!

Na veliko soboto, 30. marca 2024, se po vseh cerkvah blagoslavljajo velikonočna jedila. Bogoslužje v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Domžalah je vodil mag. Klemen Svetelj z diakonom Matjažem Venta. Župnik Klemen je tudi blagoslovil velikonočne jedi, katere niso samo jed, ampak tudi znamenja z globoko simboliko.

Tako je kruh znamenje Božje dobrote in človekovega dela. Kot znamenje življenja nas spominja na Kristusove besede o zrnu, ki mora v zemlji umreti, da lahko obrodi sad. Meso (šunka) je podoba Jezusa Kristusa, ki je pravo velikonočno Jagnje, ki je bilo darovano za naše grehe. Spominja nas tudi na velikonočno jagnje, ki so ga Izraelci uživali v spomin na rešitev iz egiptovske sužnosti. Pirhi simbolizirajo pet Jezusovih ran oziroma kaplje krvi, so pa tudi podoba groba in simbol vstajenja in novega življenja. Kot se pišče prekljuva skozi lupino jajca in se s tem začne novo življenje, tako je tudi Jezus vstal iz groba (lupine) in premagal smrt. V jajcu se namreč skriva življenje, ki ob določenih pogojih zdrobi lupino in se prikaže na dan. Lupina je podoba skal, ki so zapirale Kristusov grob, a jih je Kristus ob vstajenju razprl. Korenine hrena nas spominjajo na tri žeblje, s katerimi je bilo Jezusovo telo pribito na križ. Ko okušamo njegovo ostrino, se spomnimo, da je Kristusovo trpljenje cena našega odrešenja. Grenkoba nas spominja na Kristusovo žejo na križu, ki je bila predvsem žeja po človeški in Božji bližini.

In potem pride velika noč! Kristus je prehodil za vsakega od nas pot od zadnje večerje do smrti na Kalvariji. Daroval je svoje življenje, pustil se je pribiti na križ, sam sebe izničil – vse to z namenom, da bi nam dal novo upanje, novo življenje. Ko vse drugo pade, edino Kristus ostane. Kolikokrat to slišimo ob umirajočih, bolnih, trpečih. Edino Kristus ostane, edino On ostane naša tolažba.

Povabimo tudi k našemu velikonočnemu obedu Gospoda, ki želi prinesti mir. Mir, ki je v odkrivanju našega poslanstva in globljega smisla življenja. Brez globljega smisla, je vse brezciljno in naporno. V luči vstajenja, zaupanja v božjo ljubezen, pa velikonočne jedi prinašajo resničen blagoslov. Prosimo torej, da se ta blagoslov ne dotakne le naših jedi, ampak naših src, naših domov in skupnosti. Da bi se mogli podarjati drugemu in živeti v ljubezni in sočutju. Da bo vstajenjski pozdrav: »Mir vam bodi,« našel svoj prostor v našem domu. Jutri, v nedeljo pa vabljeni k vstajenjski procesiji ob 6.30 uri in nato k velikonočni vstajenjski maši.

»Dragi bratje in sestre! Velikonočni prazniki so sestavljeni tako iz velikega petka kot tudi velike noči. Življenje je tudi polno vzponov in padcev, trpljenja in veselja. V parih dneh prehodimo celotno naše življenje. Želimo vam, da bi ne samo v teh dneh, ampak vsak dan znova čutili moč vstalega Odrešenika. On je naša pot, On je življenje, On je edina tolažba in upanje za nas. On daje mir, ki ga tako zelo potrebujemo in po katerem hrepenimo. On lahko umiri naše srce, tudi ko je polno bolečine ali strahu. Želimo vam, da bi vas vedno znova napolnjeval Božji mir, ki ga potrebujemo za vsakdanje življenje. Blagoslovljene praznike vam želimo ter vere, upanja in ljubezni za vsak korak vašega življenja.«  Župnik Klemen, duhovni pomočnik Andrej in diakon Matjaž.

Avtor: Miro Pivar; Foto/video: Miro Pivar

Tagi