Svetovno prvenstvo v nogometu Katar 2022 za začetnike

Četudi se s športom raje ukvarjam kot ga gledam, ne morem mimo množične evforije v času svetovnega nogometnega prvenstva. Ko kamere upočasnijo obraze gledalcev v trenutkih leta žoge proti golu, lahko uživamo v licih, ki izražajo pričakovanje, grozo, skrajnjo napetost, jezo ali olajšanje, odvisno čigava ekipa prejme ali zada gol. Nogometaši so danes višje rasti, če jih primerjam s tistimi izpred petdeset let, so lepih postav in hitrih nog, pogosto tudi narekujejo modne trende, še posebej frizur (spomnimo se frizur bundeslige).

Pa si poglejmo kratek pregled nastanka nogometa.

Prvi uradni zapis igre z žogo podobne nogometu izhaja iz daljne Kitajske, kjer obstaja vojaški dnevniški zapis iz 2.-3. stoletja p.n.š., kjer so dotično igro uporabljali kot vojaško vajo. Igra, ki je bila v veljavi za časa dinastije Han se je imenovala Tsu Chu. Namen igre je, da se usnjeno žogo brcne skozi odprtino, ki je bila široka zgolj 30-40 cm. Pri igri oz. vaji so lahko uporabljali noge, prsa, hrbet in ramena. Uporaba rok ni bila dovoljena.

Druga oblika nogometa prav tako izhaja iz daljnega vzhoda, in sicer iz Japonske. Igra imenovana Kemari se je pričela igrati kakšnih 500-600 let pozneje kot Tsu Chu na Kitajskem. Japonci jo prakticirajo še danes. Ta vrsta športa ni bila enako tekmovalna kot recimo Tsu Chu, kajti ni vsebovala nobeno bitko za posest žoge. Pri tej igri igralci stojijo enakomerno razporejeni v krogu in si podajajo žogo. Cilj je, da se žoga ne dotakne tal.

Kljub različnim igram z žogo, ki so se razvijale na različnih koncih sveta, je razvoj nogomet kakršnega poznamo danes potekal v Veliki Britaniji. Šport, ki je na britanskem otočju cvetel med 8. in 19. stoletjem je imel veliko lokalnih različic, ki so pripeljale do razvoja ragbija, nogometa in tako imenovanega galskega nogometa, ki so ga igrali na Irskem. Vse se je začelo leta 1863 v Angliji ko se je nogomet uradno odcepil od Ragbi zveze Anglije in postal uradno samostojen kot Nogometna zveza Anglije.

Prve nogometne igre so bile bolj neorganizirane, nasilne, spontane, igralo ga je nedoločeno število ljudi. Pogosto se je igra odvijala kar med dvema vasema – potekala je kar prek vseh ulic, trgov, dvorišč, travnikov, ograj, potokov… Brcanje in udarci v telo so bili dovoljeni, kakor tudi marsikaj drugega.

(Igre, podobne nogometu, so obstajale že v 17. stoletju med poročenimi ženskami in samskimi ženskami v škotskem mestecu Inveresk – torej obstoj ženskega nogometa le ni tako nov pojav kot si mislimo.)

26. oktobra 1863 so v Cambridgeu končno zapisali določena pravila in standarde v nogometni igri. Ta datum imamo za datum rojstva modernega nogometa. V teh pravilih so npr. prepovedali nošenje žoge z roko, spotikanje, brcanje nasprotnika in podobno. Šele par let kasneje so prepovedali kakršnokoli dotikanje žogo z roko. Prvo uradno mednarodno tekmovanje v nogometu je bilo že leta 1872, med Anglijo in Škotsko, ko je preostala Evropa šele začela spoznavati nogomet.

Praksa profesionalnega igranja nogometa se je začela naglo širiti, tako da je Nogometna zveza Anglije že leta 1885 uvedla profesionalno plačano igranje nogometa – torej nogomet kot poklic.

Mednarodna nogometna zveza FIFA (Fédération Internationale de Football Association) je bila ustanovljena v Parizu maja 1904 s strani sedmih držav: Francije, Belgije, Danske, Nizozemske, Španije, Švedske in Švice. Z leti je dobivala vse več resnih članov in postajala vse večja. Konec leta 2007 je FIFA štela preko 208 članic po vsem svetu.

Toliko o zgodovini, ki je povzeta s spletni strani fifa.com.

Danes pa veselo pred ekrane – če imam prav, sta na sporedu tekmi osmine finala med Francijo in Poljsko ter Anglijo in Senegalom. Naj zmaga boljši!

Avtorica: Miomira Šegina (miomira.si)

Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.

 

Tagi