Vaše roke lahko rešijo več življenj! Ker nam ni vseeno za človeka v stiski!

Oba naslova tokratnega prispevka sta si zelo sorodna. Prvi del je geslo letošnjega Evropskega dneva oživljanja, ki smo ga obeležili 16. oktobra 2015, drugi del pa je geslo projekta, ki ga dobro leto dni v sodelovanju z Občino Domžale izvajajo v Zdravstvenem domu Domžale. Govorimo o brezplačnih tečajih temeljnih postopkov oživljanja z uporabo zunanjega avtomatskega defibrilatorja, s katerimi želijo čim več ljudi izobraziti, ki bodo lahko prvi pomagali ponesrečencu, še pred prihodom reševalcev.

Najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji so bolezni srca in ožilja. V Sloveniji vsak dan doživi srčni zastoj deset ljudi, od teh jih polovica takoj umre. To pa pomeni, da delež nenadnega srčnega zastoja predstavlja 12% vseh naravnih smrti. Brez izvajanja temeljnih postopkov oživljanja jih preživi manj kot 7%. Ob pravilnih stisih prsnega koša in umetnem dihanju je preživetje med 10 in 20%. Z uporabo defibrilatorja pa se delež oseb, ki preživijo srčni zastoj še poveča in znaša med 24 in 52%.

Izkušnje kažejo, da je pri uvedbi javno dostopne defibrilacije namestitev defibrilatorjev organizacijsko lažji del projekta. In ravno javno dostopni defibrilatorji, ki jih je v domžalski občini že kar nekaj, bodo lahko rešili marsikatero življenje. Da pa bo sistem učinkovito deloval je potrebno še izobraževanje.

Tečaj je vodila dipl. med. sestra Tina Urankar.

V petek, 16. oktobra 2015, ko smo obeležili Evropski dan oživljanja je v večernem času v Zdravstvenem domu Domžale potekal brezplačni tečaj temeljnih postopkov oživljanja z uporabo zunanjega avtomatskega defibrilatorja. Tečaj je vodila dipl. med. sestra Tina Urankar, ki že petnajst let deluje na področju nujne medicinske pomoči, je udeležencem tečaja najprej v teoriji predstavila temeljne postopke oživljanja, nato pa je sledil prikaz oživljanja na lutki, prikaz uporabe defibrilatorja, prikaz pravilne odstranitve tujka iz dihal in pravilnega bočnega položaja pri nezavestnem človeku. Na tovrstnih tečajih je velik poudarek tudi na praktičnih vajah, ki jih vsi tečajniki lahko opravijo lastnoročno. Sam tečaj je predavateljica Tina Urankar popestrila z raznimi primeri, s katerimi se je do sedaj srečevala pri svojem delu. Udeleženci tečaja so imeli tudi številna vprašanja, odgovore na mestu pa so lahko dobili iz prve roke.

Tečaja se je udeležila tudi podžupanja Občine Domžale, mag. Renata Kosec, ki nam je povedala, da so tovrstni tečaji zelo koristni in več kot dobrodošli, saj se nikoli ne ve, kdaj pride trenutek, ko bo nekdo potreboval dve tvoji roki, ki mu lahko rešijo življenje. Povedala nam je še, da se je tečajev, ki jih organizira Zdravstveni dom Domžale v sodelovanju z Občino Domžale, do sedaj udeležilo že preko 150 udeležencev.

Tečaja se je udeležila tudi požupanja Občine Domžale, mag. Renata Kosec.

Kaj je avtomatski defibrilator (AED)?
Gre za aparat za oživljanje. S tem aparatom lahko prekinemo en srčni ritem, kateri se pri srčnem zastoju najpogosteje pojavlja – ventrikularna fibrilacija. To je v bistvu edino zdravilo za to motnjo srčnega ritma. Avtomatski defibrilator sproži elektriko, ki jo pošlje čez srce in s tem če smo dovolj hitri ujamemo še pravi trenutek, da prekinemo fibrilacijo in povrnemo srce v normalni srčni sinusni ritem.

Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem
Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem je enostaven. Čisto enostavno ga je namestit na poškodovanega oziroma obolelega, nato te aparat vodi, saj ti pove kako postopati. Če oboleli rabi električno defibrilacijo, mu jo sprožite in rešite pacienta. Hkrati pa, ko pristopite in začnete dajati temeljne postopke oživljenja (sprostitev dihalne poti, zunanjo masažo srca in uporabo AED), s tem podaljšujete možnost preživetja pacientu, preden pride reševalna ekipa. Kar pomeni najboljši možni izhod iz situacije.

Avtomatski defibrilator je preprosto uporabljati. So sicer različni aparati, vsem je pa skupno, da imajo vsi dva gumba. Eden je za vklop. Ko je aparat enkrat prižgan vas glasovno vodi od začetka do konca. Ko prilimate elektrode – nalepke na poškodovanca oziroma obolelega, bo aparat opozoril kako delati naprej in, ko bo analiziral srčni ritem, vam bo aparat povedal ali je potrebna defibrilacija ali ne. Če bo potrebna, vas bo aparat vodil naprej v smeri kako to narediti. V tem primeru pride na vrsto drugi gumb. Običajno se obarva ali osvetli in takrat aparat pove, da je potrebno pritisniti ta gumb in s tem pošljete električni tok skozi srce. Nikoli pa ne moreš sprožiti aparata, če defibrilacija ni potrebna. Prav tako ga nikoli ne morete prepričati, da sproži električno energijo. On jo bo sprožil samo takrat, ko bo prepoznal ritem, ki rabi elektirčni tok. V primeru, da defibrilacija ni potrebna, vas bo aparat vodil naprej z izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar; Video: Miro Pivar
Tagi