Koledar dogodkov
Event Information:
-
sob21Sep201911:00Pri spomeniku za Šumberkom
Spominska slovesnost ob 75. letnici usmrtitve aktivistov Osvobodilne fronte
Združenje borcev za vrednote NOB Občine Domžale Krajevna organizacija ZB za vrednote NOB Slavka Šlandra vabita na Spominsko slovesnost ob 75. letnici usmrtitve aktivistov Osvobodilne fronte Venclja Perka, Franca Chvatala in Ignaca Hribarja, ki bo v soboto, 21. septembra 2019, ob 11.00 uri ob spomeniku za Šumberkom
- Kulturni program:
Ženski pevski zbor DU Stane Habe
Učenci OŠ Venclja Perka
Učenci Glasbene šole Domžale
Slavnostna govornica bo mag. Jožica Polanc, podpredsednica Združenja borcev za vrednote NOB Občine Domžale
Venclja Perka in hčerko Jelo so v noči iz 14. na 15. avgust odpeljali domobranci pod vodstvom Ivana Rodeta iz Ihana, ki je mesec dni prej deloval v OF. V postojanki so ju mučili. Jelo so gestapovci odpeljali v Kamnik, jo obsodili na prisilno delo v Nemčiji, od koder je pobegnila v domovino in se pridružila partizanom. Očeta so odpeljali proti Šumberku in ga tam ustrelili. V noči pred ustrelitvijo je na steno zapora napisal: “Smrt nedolžnega očeta naj bo otrokom sveta”.
Učitelj je bil tudi Franc Chvatal, ki je bil v času službovanja v Krtini dejaven v društvih, učence je učil sadjarstva in čebelarstva. Po prihodu okupatorjev je bil odpuščen, postal pa je tajnik na občini, kjer je vodil oddelek za preskrbo živil in oblačil za občane. Domobranci so ga zaprli 2. septembra 1944. Ustrelili so ga na Podrečju, 20. septembra. Njegova hčerka Ljudmila je bila takrat že partizanka.
Ignac Hribar je bil doma v Ihanu, po poklicu kovač in cerkveni pevec. Že pred vojno je izdelal velike gibljive jaslice; sedaj so obnovljene in na ogled v domači hiši. Domobranci so ga zaprli avgusta 1944, da bi prisilili njegovega sina Ivana, naj se vrne iz partizanov in se pridruži domobrancem. Ker se jim to ni posrečilo, so Ignaca ustrelili na Podrečju, kjer je nekdaj stala hiša, ki so ji rekli »vila satan«.
Nikoli ne bomo pozabili krutega dogodka pred 75. leti, ko so 20. septembra 1944 za Šumberkom pod streli domobrancev umrli trije aktivisti OF: dva sta bila učitelja, steber takratne inteligence. Nemci so vse učitelje odpustili in namestili nemške, slovenski jezik pa v šolah prepovedali. Prav tako so storili Italijani na Primorskem že takoj po prvi svetovni vojni in nadaljevali leta 1941 na vsem zasedenem slovenskem ozemlju.
V letu 1944 je Hitlerjeva vojaška moč že pešala. Takrat so nastajale domobranske postojanke, ki so jo ustanovili tudi v Domžalah in je bila prva na kamniškem področju. Več partizanov v domžalskem okolišu je pristopilo k domobrancem in skupaj z gestapovci ali pa sami delali grozodejstva nad civilnim prebivalcem in partizani. Domobranci so takoj po ustanovitvi postojanke začeli s hudodelstvi. V Podgorici so ustrelil tri partizane, štiri ženske pa vrgli v gorečo hišo. Uboj treh aktivistov, ki so jih ustrelili na Viru pri Dobu naj bi bilo maščevanje, ker so partizani v Biščah ubili gospodarja Čada. Pred tem je Čad na svoji domačiji organiziral domobransko zasedo, kjer so ubili tri partizane. Komandant domobrancev je na pogrebu izjavil. “Preden bo sonce trikrat zašlo, bo tvoja smrt maščevana”.
(pričevanje Draga Cerarja, Slamnik 2004)
- Kulturni program: