Koledar dogodkov
-
tor23Jan2024pet09Feb2024Knjižnica Domžale
Belo na črnem – portreti iz teme
S tehniko risanja z belim svinčnikom na črn papir sem se srečala pred približno desetimi leti. Obrat v predstavnosti, ki pomeni vlečenje podob iz teme na plan, je zahteval več koncentracije pri delu in prav tako več potrpežljivosti. Vedno bolj se mi zdi, da nas barve slepijo za bistvo videnega, med tem pa nam črno-beli kontrast do tega bistva pomaga priti.
Miomira Šegina, 23. januar 2024 – 9.2.2024
Mala galerija v Knjižnici Domžale
-
tor23Jan202409:30 - 10:30Knjižnica Domžale
igrarije v knjižnici
Na igralnih uricah želimo otrokom in staršem/dedkom in babicam predstaviti zanimive in predvsem kakovostne didaktične igrače ter posebne igralne knjige, ki so otrokom še posebej zanimive.
Starše/dedke in babice vabimo, da v naši družbi preživijo prijetno igralno urico s svojimi otroki/vnuki.
Vstop prost! Vabljeni!
-
tor23Jan202420:00Kulturni dom Franca Bernika
Abonma gledališki JULIJA in IZVEN
Slovensko stalno gledališče Trst, Zavod Margareta Schwarzwald, Mestno gledališče Ptuj, Cankarjev dom / režija: Maruša Kink / igrajo: Nataša Keser, Urša Kavčič, Zvezdana Novaković
Sleherniku, ki se na kresno noč znajde na Gorjancih, se lahko zgodijo zelo čudne in bizarne reči. V zbirkah ljudskih zgodb Janeza Trdine se razkrivajo globlje, temne plasti bajeslovja, ki govorijo o divji naravi človeka.
-
sre24Jan202412:00:00-14:00:00Knjižnica Domžale
Brezplačno izobraževanje za otroke in mladino
V Knjižnici Domžale vas lahko naučimo uporabe Cobissa in pokažemo delovanje aplikacij, povezanih s Knjižnico Domžale in knjigami, ki jih lahko uporabljate na pametnih telefonih in/ali tablicah /mCOBISS, DomLib, Biblos .../.
- Kako iskati gradivo in razbrati ključne informacije o najdenih zadetkih?
- Kako uporabljati servis Moja knjižnica in zakaj je uporaben?
- Druge informacije o COBISS-u in aplikaciji mCOBISS.
Prijave na tel. št.: 01/ 724 12 04 /Oddelek za otroke in mladino/
-
sre24Jan202418:00Slamnikarski muzej
Vabimo vas na predavanje z mag. Anjo Jerin in mag. Adelo Pukl iz Slovenskega etnografskega muzeja. Beseda bo tekla o sistemu varovanja nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji. V želji po širjenju Registra nesnovne kulturne dediščine in spoznavanju različnih zvrsti dediščine bodo predstavljeni postopki vpisa v register ter evidentiranje nosilcev k enotam, ki so že vpisane (kot npr. pletarstvo, izdelovanje papirnatih rož, tradicionalno lončarstvom slamnikarstvo).
Po predavanju po potekal pogovor ob razstavi »Iz roda v rod: Nesnovna kulturna dediščina na Domžalskem v slovenskem Registru« z avtorico dr. Ano Vrtovec Beno iz Gorenjskega muzeja.
Pogovor bo vodila Katarina Rus Krušelj.
Vstop prost.
-
sre24Jan202420:00Kulturni dom Franca Bernika
Abonma gledališki ANTIGONA in IZVEN
Slovensko stalno gledališče Trst, Zavod Margareta Schwarzwald, Mestno gledališče Ptuj, Cankarjev dom / režija: Maruša Kink / igrajo: Nataša Keser, Urša Kavčič, Zvezdana Novaković
Sleherniku, ki se na kresno noč znajde na Gorjancih, se lahko zgodijo zelo čudne in bizarne reči. V zbirkah ljudskih zgodb Janeza Trdine se razkrivajo globlje, temne plasti bajeslovja, ki govorijo o divji naravi človeka.
-
čet25Jan202417:00:00-17:50:00Knjižnica Domžale
pravljica in ustvarjalnica - Pravljična FrTiNa
Vabimo vas, da se nam ponovno pridružite pri poslušanju pravljic.
Pravljičarka bo otroke popeljala v svet pravljičnih junakov. Zgodbe črpa iz zakladnice ljudskih in avtorskih pravljic. Popestri jih tudi z lutkovnimi predstavami, likovnim ustvarjanjem, glasbo, socialnimi igrami, kamišibaji, kostumi ...
Pravljične urice potekajo vsak četrtek od oktobra do maja in trajajo petdeset minut. Potekale bodo v pravljični sobi, da pa bo vse še bolj pravljično, bomo skupaj z otroki celo šolsko leto skrbeli za urejenost, dekoracije in ustvarjalne izdelke, ki bodo krasili pravljični prostor.
Obvezna je predhodna spletna prijava.
priporočena starost: 4+
-
čet25Jan202418:00Mestni kino Domžale
Miraculous je postal globalni popkulturni fenomen, ki se je v zadnjih letih predvajal v več kot 120 državah po svetu v 130 televizijskih epizodah. V celovečernem animiranem filmu spremljamo zgodbo običajne najstnice Marjetke, katere življenje se popolnoma spremeni z odkritjem čudežnega dragulja. Z njim dobi moč, da se spremeni v superjunakinjo Pikapolono, ki ima čarobno moč ustvarjanja. V boju proti zlobnežem svoje moči združi z Adrijenom, ki je njeno popolno nasprotje, njegova moč pa je, da se spremeni v Črnega mačka. Ali bosta uspela rešiti Pariz pred kaosom, ki ga je sprožil novi zlobnež?
Domišljijska pustolovščina, polna osupljivih pokrajin, izpostavlja akcijo, humor in romantiko v zgodbi o samozavesti, pogumu in neizmerni moči ljubezni.
-
čet25Jan202419:00Mestni kino Domžale - Kinoklub
Film prikazuje družino Šterk in odnose v luči nenehne odsotnosti avaturističnega očeta Jureta Šterka, prvega slovenca, ki je objadral svet. Kljub temu, da je dosegel nekaj velikega, je to potisnjeno v ozadje. Režiser Igor Šterk tega ekscentričnega moža prikaže tako, kot ga je doživljal kot njegov pogosto zapostavljeni sin. Preiskuje kompleksne družinske odnose in dinamike, ki so znane tudi marsikateri bolj običajni družini.
iz prve roke
»Jadralski podvigi in tragično izginotje očeta niso bili razlog za ta film. Kar me je pritegnilo, so bili trenutki v naši družini – žalostni, trpki, a hkrati komični in absurdni. Ti odslikavajo kompleksnost odnosov v naših življenjih.«– Igor Šterkodmevi medijev
»Šterkijada, avtobiografski portret režiserjeve družine, je [Festival slovenskega filma] že z odprtjem zapeljal na odprto morje: v razburkane odnose družinske celice, katere dinamiko diktira avanturistični oče, ki v begu od vsakršnih očetovskih in partnerskih odgovornosti v dolgih časovnih intervalih jadra čez Atlantik. A Jure Šterk, ekscentrični posebnež, ki leta 1994 postane prvi Slovenec, ki na 6,5 metra dolgi barki objadra cel svet, skozi osebno, družinsko perspektivo, v katero ga postavlja njegov sin, dobi drugačno dimenzijo. Za neustrašnim jadralcem, ki na morju vedno znova išče nove izzive, se skriva predvsem nepozoren in nezvest mož ter pogosto sebičen starš, ki svoje želje in ambicije vseskozi postavlja na prvo mesto. Jadranje kot motiv zato pogosto ostaja nekje v ozadju, izven vidnega polja, medtem ko v ospredje stopajo njegove posledice: razpoke v odnosih, osamljenost in kontinuirano razočaranje žene ter sinov introspektivni potop v okoliščine, ki so definirale njegovo otroštvo. /…/ gre za pogumen in iskren film, ki se ne boji zazreti v režiserjeve lastne pomanjkljivosti /…/.« – Veronika Zakonjšek, Dnevnik -
čet25Jan202420:00Mestni kino Domžale
Takumi in njegova osemletna hčerka Hana prebivata v majhni vasi sredi gozdov. Tako kot generacije pred njima živita skromno življenje v skladu z ritmi in zakoni narave. Ko v vas nekega dne prispejo predstavniki tokijskega podjetja, da bi predstavili načrte za gradnjo glampinškega naselja, prebivalcem hitro postane jasno, da utegne projekt ogroziti krhko ekološko ravnovesje in za vedno spremeniti njihov harmonični način življenja … Ryusuke Hamaguchi se po mednarodnem uspehu filma Drive My Car vrača s skrivnostno, počasi tlečo zgodbo o človekovem zapletenem razmerju z naravnim svetom. Dobitnik velike nagrade žirije v Benetkah.
Podrobnejše informacije o filmu so dostopne tukaj
nagrade
Benetke (srebrni lev – velika nagrada žirije, nagrada FIPRESCI, nagrada mlade žirije); Asia Pacific Screen Awards (velika nagrada žirije); London (nagrada za najboljši film)portret avtorja
Japonski režiser Ryusuke Hamaguchi se je rodil leta 1978 in diplomiral na Umetniški univerzi v Tokiu. Mednarodno se je uveljavil leta 2015, ko je njegova epska melodrama Happi Awa v Locarnu osvojila posebno omembo za scenarij in nagrado za najboljšo igralko. S skrivnostno romanco Asako I & II (Netemo sametemo) se je tri leta kasneje uvrstil v uradni program festivala v Cannesu. Triptih O naključju in domišljiji (Guzen to sozo) je režiserju prinesel srebrnega medveda na Berlinalu, film Drive My Car (Doraibu mai ka) pa nagrado za najboljši scenarij v Cannesu in oskarja za najboljši mednarodni celovečerec.