Koledar dogodkov
-
ned03Dec202312:00Slamnikarski muzejZaprtje razstaveObčasna razstava s tematskim izborom ohranjenega gradiva iz nekdanje hiše na obrobju Domžal. Predstavljene bodo zanimive zgodbe, ki slonijo na zapuščini družine Giovanelli.Razstava bo na ogled do 3. decembra v odpiralnem času muzeja.Lansko leto smo izgubili enega zadnjih pomembnih lokalnih spomenikov, ki je pripovedoval tako zgodbo stavbne zgodovine tega območja kot tudi o načinu kmečkega življenja, povezanega z industrializacijo. Kofutnikova domačija je bila ena redkih ohranjenih deloma lesenih hiš na območju domžalske občine. Zgodbe iz domačije slonijo na zapuščini družine Giovanelli, ki jo sestavljajo predmeti, pisma, fotografije, osebne zgodbe in spomini. Vsi ti zgodovinski viri nam pripovedujejo o življenju na obrobju Domžal konec 19. in v začetku 20. stoletja. Naš zavod je kot upravljalec objekta, katerega lastnica je Občina Domžale, v zadnjih letih s strokovnjaki in številnimi sodelavci pripravil predlog projekta prenove in umestitve objekta ter vsebinske zasnove bodočega delovanja.S tematskim izborom ohranjenega gradiva bodo na razstavi predstavljene zanimive zgodbe iz Kofutnikove domačije, ki ne smejo izginiti iz našega spomina. Osrednje mesto zavzema zgodba župana Johana Giovanellija, ki pa je močno povezana tudi s slamnikarstvom – v njegovi ožji družini je bilo kar pet družinskih članov, ki so delali v slamnikarskih tovarnah v Domžalah, po Evropi in v New Yorku. Življenjske zgodbe prebivalcev domačije odražajo tudi druge značilne dogodke iz naše zgodovine, npr. dogodke povezane z vojnimi razmerami, pa tudi način življenja in gospodarjenja v obdobju po njih.V muzejsko postavitev bo vključena tudi zadnja idejna zasnova Kofutnikovega parka v Srednjih Jaršah, ki smo jo v strokovni skupini v okviru Kulturnega doma Franca Bernika Domžale nadgradili na podlagi replik javnega poziva k osnutku ureditve prostora Kofutnikove domačije, z željo po ohranitvi spomina na bogato dediščino našega prostora.Katarina Rus Krušelj(foto: Peter Naglič, 1932; vir: zasebna zbirka Matjaža Šporarja)
-
ned03Dec202317:00Mestni kino Domžale, Kinoklub
Želja je povsem nova Disneyeva glasbena komedija, ki vas vabi v čarobno kraljestvo Rosas, kjer si Asha, bistro zasanjano dekle, zaželi željo tako močno, da jo usliši kozmična sila – mala kroglica z brezmejno energijo, po imenu Zvezda.
Asha in Zvezda se morata skupaj soočiti z najmočnejšim nasprotnikom – vladarjem kraljestva Rosas, kraljem Magnificom – da bi rešili Ashino skupnost in dokazali, da se lahko zgodijo čudovite stvari, ko se volja enega pogumnega človeka združi s čarobnostjo zvezd.
-
ned03Dec202317:30Mestni kino Domžale
Potem ko je predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito 17. maja 1958 slovesno s pritiskom na gumb v okviru jugoslovanskih jedrskih sanj zagnal prvi raziskovalni jedrski reaktor Vinča pri Beogradu, se je še isto leto, 15. oktobra, na tem reaktorju zgodila nesreča. Šest srbskih znanstvenikov je bilo podvrženih smrtonosnemu radioaktivnemu sevanju. Ker so se zavedali, da obsevanim v Beogradu ne bodo znali pomagati, so vseh šest takoj odpeljali na zdravljenje v pariško bolnišnico Fondation Curie. Tam zdravniki v želji, da poskusijo rešiti življenja, niso imeli druge izbire, kot da se odločijo za eksperimentalno zdravljenje – za presaditev kostnega mozga. Tega so mladim raziskovalcem darovali prostovoljci, Parižani, ki so zaradi nevarnosti takšne operacije takrat tvegali tudi svoja življenja. Tako je bila v tej pariški bolnišnici prvič v zgodovini izvedena transplantacija kostnega mozga.
V mednarodni igralski zasedbi je vidno vlogo agenta UDBE odigral slovenski igralec Jurij Drevenšek, film je nastal v koprodukciji produkcijske hiše Perfo in so ga lani snemali tudi v jedrskem reaktorju Instituta Jožef Stefan v Ljubljani in v Škofji Loki. Srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonsko koprodukcijo je režiral Dragan Bjelogrlić, ki v filmu tudi igra, ob njem pa nastopajo še Alexis Manenti (glavna vloga v filmu »Les misérables«, zmagovalcu filmskega festivala v Cannesu 2019 in francoski nominaciji za oskarja), Radivoje Raša Bukvić, Predrag Miki Manojlović, Lionel Abelanski, Ognjen Mićović, Anne Serra in drugi. Film sklene pesem Put, ki sta jo skupaj ustvarila Magnifico in Konstrakta.
nagrade
nagrada Variety Piazza Grande (žirija kritikov filmske revije Variety) za najboljši film – Locarno FF, nagrada Pardo Verde Ricola t.i. zeleni leopard (posebne žirije) – Locarno FF, nagrada občinstva za najboljši film – Sarajevo FF 2023iz prve roke
»Varuhi formule (Čuvari formule/Lančana reakcija) je predvsem zgodba o izjemni človeški humanosti, ki jo je navdihnilo resnično dogajanje iz leta 1958.« – Dragan Bjelogrlić -
ned03Dec202319:00Mestni kino Domžale, KinoklubResnična zgodba o Stefanu Đuriću (bolj znanem kot Rasta), uspešnem srbskem glasbeniku, ki nekega dne izgubi vse in pristane v zaporu, od njegovega prejšnjega življenja pa ostanejo samo njegove pesmi.Stefan Đurić Rasta je srbski reper, tekstopisec in producent iz Prištine. Znan je kot eden najbolj priljubljenih srbskih umetnikov svoje generacije.3-2-11 predstavlja blok, nadstropje in sobo, kjer je Rasta preživel štiri mesece v zaporu.3211 je konceptualni cikel pesmi, v katerih Rasta, navdihnjen z vznemirljivimi in travmatičnimi dogodki iz svojega življenja, med katerimi je bil premeščen iz svojega vsakdana v zapor, naleti na drug svet - na prostor, v katerem ni njegove družine, prijateljev in sodelavcev, temveč ga navdihujejo poslušalci njegove glasbe.Film je zasnovan v obliki vizualnega glasbenega albuma z igranimi prizori, skozi sedem novih pesmi ter igranih in dokumentarnih delov, ki zaokrožujejo zgodbo o Rastovi izkušnji. Posebnost filma 3211 je, da bo premierno predstavil pesmi iz istoimenskega albuma.
-
ned03Dec202320:00Mestni kino Domžale
Fanny in Jean sta popoln zakonski par: oba sta uspešna v svojem poklicu, živita v čudovitem stanovanju v elitni pariški četrti in zdi se, da sta zaljubljena kot takrat, ko sta se prvič srečala. Nekega jesenskega dne pa Fanny na ulici naleti na Alaina, prijatelja iz srednje šole … Woody Allen se poklanja Parizu in francoski kinematografiji v svojem prvem francosko govorečem filmu, živahni in iskrivi kriminalki o ljubezni, naključju in zločinu.
Več informacij o filmu je dostopnih tukaj.
Woody Allen je o filmu zapisal:
»Ko sem bil mlad, smo se vsi navduševali nad evropskim filmom: francoskim, italijanskim, švedskim … Vsi smo hoteli snemati filme kot Evropejci. /…/ Bil sem seveda velik oboževalec Truffauta in Godarda. /…/ Pa Chabrola, Resnaisa in Renoirja – nor sem bil nanje. Od nekdaj sem si želel, da bi se rodil v Franciji ali da bi bil francoski režiser, ampak to seveda ni bilo mogoče, saj sem bil newyorški. Ker pa je to moj petdeseti film, sem si rekel: zakaj si ne bi dal darila, zakaj si ne bi izpolnil želje! /…/ Mislim, da ima naključje veliko večjo vlogo, kot smo si pripravljeni priznati – radi mislimo, da bomo lahko s trdim delom, predanostjo in disciplino svoje življenje imeli pod nadzorom. Vendar to drži le deloma, pa čeprav je misel morda nekoliko zastrašujoča. /…/ Preprosto obožujem mesta, podobno kot režiserji, ki se zaljubijo v glavne igralke. New York že leta romantiziram. Če gledate New York Spika Leeja ali Martina Scorseseja, lahko vidite, da se moj zelo razlikuje od njunega. Enako je s Parizom, ki ga gledam skozi rožnata očala. To pomaga, če snemaš zgodbo o umoru. V Hitchcockovih filmih tako uživamo zato, ker je vzdušje lahkotno, romantično. Čeprav govorijo o umorih, niso mračni ali neprijetni. Hotel sem torej posneti zgodbo o umoru, v kateri bi prikazal očarljivo plat Pariza in pariških likov. /…/ Srečno naključje je kriminalka, resna zgodba o zločinu in kazni. S kančkom romantike, seveda.« -
pon04Dec20239:30Knjižnica Domžale
srečanje in pogovor z avtorico
Miški Mici in Rita sta povabljeni na mišjo zabavo, na kateri pa je tudi maček. A brez skrbi, Albert je prijazen maček, ki miške meče v zrak in jih lovi na svoje mehke šapice. Prav nič pa ni prijazen Albertov brat dvojček Edgar. In prav on se je nenadoma pojavil pred vrati. Kako se bodo miške rešile iz zagate? Se bo mišja zabava spremenila v mačjo, na kateri bodo miške le še slasten prigrizek?
Miški Rita in Mici sta svojo prvo vlogo dobili v slikanici Ne pozabi na naslov!, ki se je uvrstila tudi na seznam Bele vrane, ki ga pripravlja Mednarodna knjižnica za mladinsko književnost v Münchnu. Miški sta si v prejšnji slikanici zaželeli, da bi nastopili še v eni - tokrat taki z zgodbo, ki ima glavo in rep. Želja se jima je uresničila. V Mišji zabavi je kar nekaj glav in repov, ker v njej nastopa veliko miši in dva mačka ...
Vabljeni na Mišjo zabavo v Knjižnico Domžale, kjer nam bo GAJA KOS, avtorica slikanice, predstavila zgodbo, lahko pa jo bomo tudi kaj povprašali.
Vstop je prost!
sodelujejo: učenci OŠ Venclja Perka
org.: MIŠ založba, Knjižnica Domžale
-
pon04Dec202319:00Mestni kino Domžale - Kinoklub
Berlin. Uspešna dirigentka Nina Palček se ravno pripravlja na težko pričakovani koncert Mahlerjeve Pete simfonije, ko jo iz šole obvestijo, da se je njen najstniški sin Lars poškodoval v nepojasnjenih okoliščinah. Odloči se, da bo prekinila vaje in s sinom za nekaj dni odpotovala v počitniško hišo na odmaknjenem bretanskem otoku …
Podrobnejše informacije o filmu so dostopne tukaj.
Hanna Slak je o filmu zapisala:
»Film se je rodil iz trenutka opazovanja v moji soseski v Berlinu. Živeli smo nasproti šole, na vogalu je bila majhna trgovina, pred njo pa stojala s časopisi. Na reklamnih panojih za rumeni tisk so bile v krepkem tisku, v višini šestletnika, ki se ravno uči brati, natisnjene najbolj pretresljive novice. Na primer novica o umorjeni učenki v naši soseski. Nekateri bolj radovedni otroci so se na poti iz šole ustavljali pred panoji in pozorno črkovali. So razumeli, kaj berejo? Jih je vsebina pretresla? So našli besede, da se o tem doživetju pogovorijo z odraslimi? Kako so se njihovi bližnji odzvali na poskus pogovora?
Pri svojem delu se vedno znova vračam k temi posledic nasilja. Ne nasilno dejanje kot tako, zanimajo me tisti, ki morda niso neposredno prizadeti, pa vseeno občutijo posledice na svoji koži. Vsakič, ko nasilje vdre v naš vsakdan, pusti bolj ali manj vidno poškodbo. Še posebej tiste manj očitne je težko ozavestiti, ubesediti. Toda brez besed se težko začne proces zdravljenja, razvijajo se vedno bolj patološki vzorci, tako v posameznikih kot v družbi.
/…/ V javnosti že nekaj časa sledim debati o tem, da je nemogoče živeti uspešno starševstvo in prepričljivo kariero. Želela sem uvesti malo drugačno misel: da je nemogoče imeti uspešno poklicno življenje, če nimamo formativnih izkušenj v intimnih odnosih; bodisi kot starši ali pa v drugem dolgoletno tesnem razmerju. Vzponi in padci, drame, tragedije in radosti dolgoročnih vezi so vir osebne rasti. Mahlerjeve glasbe, kot jo poznamo, ne bi bilo brez življenja, ki ga je živel s svojimi bližnjimi.
/…/ Odločila sem se, da Mahlerjevo Peto simfonijo prevedem v filmsko zgodbo. Mahler se v svoji glasbi vedno znova sooča s tematiko žalovanja, z različnimi fazami v procesu žalovanja. V otroštvu je izgubil šest sorojencev, kot starš pa tudi enega od lastnih otrok. Njegovo življenjsko izkušnjo sem slišala kot glasbeno pripoved. Peta simfonija se začne z Žalno koračnico, potem pa razpade in prehodi vse faze žalovanja: obup, norost, jezo, sprejemanje; in ta intenzivna, dolga, težka pot na koncu le pripelje v radosten in osvobajajoč Rondo-Finale. To je moje intimno branje simfonije, ki sem ga uporabila kot osnovo za filmsko zgodbo.« -
pon04Dec202319:00Knjižnica Domžale
odprtje fotografske razstave
Silvo Karo je leta 2022 v Brianconu v Franciji prejel zlati cepin za življenjsko delo na področju alpinizma in tako postal drugi slovenski alpinist, ki je prejel to prestižno nagrado.
Silvo Karo je eden glavnih akterjev zlate dobe slovenskega alpinizma. Rodil se je leta 1960 na Brdu pri Ihanu. V svoji knjigi Alpinist, ki je izšla leta 2018, iskreno piše, da se lahko prav Planinskemu društvu Domžale in Občini Domžale zahvali, da je lahko obredel dobršen del svetovnih gorstev. Nikoli ne pozabi omeniti družine, Planinske zveze Slovenije in številnih sponzorjev iz Domžal in drugod, ki so ga podpirali na izjemni poti. Bil je pobudnik za izgradnjo prve moderne plezalne stene v Sloveniji, postavljene v Hali komunalnega centra v Domžalah. Je tudi ustanovitelj Festivala gorniškega filma.
V Knjižnici Domžale bomo 4. decembra 2023 ob 19. uri odprli fotografsko razstavo z naslovom Silvo Karo: Od lesenega do zlatega cepina. Sledil bo krajši kulturni program, ki ga bosta s petjem in glasbo sooblikovala baritonist Marko Kobal in citrar Tomaž Plahutnik. Z obiskom nas bo počastil tudi Silvo Karo. Razstava bo na ogled do 5. januarja 2024.
Ob mednarodnem dnevu gora in v okviru festivala Brati gore vas v ponedeljek, 11. decembra 2023, ob 19.00, vabimo na pogovor s Silvom Karom in predstavitev knjige Alpinist.
Fotografije: Silvo Karo
-
pon04Dec202320:00Mestni kino Domžale
Filmski abonma PONEDELJEK in IZVEN
Napoleon je spektakularen akcijski ep, ki opisuje razburkani vzpon in padec slavnega francoskega cesarja Napoleona Bonaparta, ki ga upodablja dobitnik oskarja Joaquin Phoenix. Film se ob osupljivem, veličastnem zgodovinskem ozadju v režiji legendarnega Ridleyja Scotta poglobi v Napoleonov neutrudljivi boj za oblast skozi prizmo nepotešljivega, viharnega razmerja, ki ga je imel s svojo največjo ljubeznijo, Josephine, ter ob tem izpostavlja njegove prekanjene vojaške in politične taktike.
Bojni prizori so med najbolj silovitimi, kar smo jih kdaj videli na velikem platnu.
-
tor05Dec202309:30:00 - 10:30:00Knjižnica Domžale
Igrarije v knjižnici
Na igralnih uricah želimo otrokom in staršem/dedkom in babicam predstaviti zanimive in predvsem kakovostne didaktične igrače ter posebne igralne knjige, ki so otrokom še posebej zanimive.
Starše/dedke in babice vabimo, da v naši družbi preživijo prijetno igralno urico s svojimi otroki/vnuki.
Vstop prost! Vabljeni!
Knjižnica Domžale