Koledar dogodkov

  • sre
    15
    Nov
    2023
    18:00Mestni kino Domžale, Kinoklub

    Piše se leto 1917. Senegalski kmet Bakary Diallo se pridruži francoski vojski, da bi bil v bližini svojega sedemnajstletnega sina Thierna, ki je bil prisilno vpoklican. Pošljejo ju na fronto in skupaj se znajdeta sredi vojne vihre. Thierno, ki ga želi poveljnik odpeljati v osrčje bitke, se mora osamosvojiti in postati moški, Bakary pa je pripravljen storiti vse, da bi sina živega in zdravega pripeljal nazaj domov …

    iz prve roke
    »Zamisel sega v leto 1998, ko je umrl zadnji senegalski vojak [Abdoulaye Ndiaye, star 104 leta, prisilno vpoklican leta 1914]. Ironija je, da je umrl le dan pred tistim, ko naj bi iz rok predsednika Jacquesa Chiraca prejel red legije časti. Ne vem zakaj, ampak v tistem trenutku sem pomislil: kaj pa če v grobu neznanega vojaka ležijo posmrtni ostanki moškega, rekrutiranega iz ene od afriških držav, ki so bile takrat pod francosko kolonialno oblastjo? /…/ Doseči smo želeli kar najširše občinstvo: tako mlade kot stare, tako tiste, ki jih zgodba zanima, kot one, ki menijo, da se jih ne tiče. Sporočilo, ki smo ga hoteli posredovati, je bilo, da brez priznanja skupne preteklosti ne moremo naprej, ne moremo popraviti tistega, kar je treba popraviti, ne moremo ustvariti družbe, ki bi temeljila na spoštovanju. /…/ Cilj filma je nekoliko utopističen: spremeniti naš pogled na družbo, pokazati, od kod izvira njeno bogastvo, njena raznolikost. Film naj bi sprožil vprašanja, vzbudil radovednost. Upam, da se bo dotaknil tudi tistih, ki so ujeti v svoje strahove; da bo pokazal lepoto različnih kultur, načinov življenja in jezikov; da bo prinesel sporočilo o sprejemanju in želji po drugačnosti – kajti v drugačnosti je moč. Bilo bi čudovito, če bi imel tak učinek. /…/ Poleg tega smo se seveda želeli pokloniti senegalskim vojakom in vsem moškim iz nekdanjih francoskih kolonij, ki so se borili, ne da bi kdaj dobili priznanje za svojo žrtev.«
    – Mathieu Vadepied, režiser
  • sre
    15
    Nov
    2023
    20:00Mestni kino Domžale - Kinoklub

    Ko skupina prijateljev odkrije, kako priklicati duhove s pomočjo balzamirane roke, hitro postanejo zasvojeni z vznemirjenjem ob stiku z nadnaravnim, ki pa se spremeni v najhujšo nočno moro, ko eden od njih drzno prestopi mejo in odpre vrata svetu duhov. Zdaj se morajo odločiti, komu bodo zaupali: mrtvim ali živim.

    odmevi medijev
    »Kako živi so mrtvi, zelo doživeto in hormonsko pokaže avstralski šoker Govori z mano, remiks Zlobnega mrtveca, Izganjalca hudiča in Tanke linije smrti, ki sta ga posnela brata-dvojčka Danny in Michael Philippou, youtubski senzaciji, znani po vzdevku RackaRacka. ‘Govori z mano,’ je fraza, ki se izreče na spiritistični seansi – in onostranstvo spregovori. Mia (Sophie Wilde), zbegana, odtujena, osamljena najstnica, ki skuša preživeti svoje travme, očetovo depresijo in materino smrt (overdose), se s prijateljem in prijateljico udeleži takšne spiritistične seanse, na kateri lahko udeleženci pustijo, da jih – s pomočjo balzamirane počečkane porcelanske roke – obsede demon, a se ga morajo potem v minuti in pol znebiti, sicer bo ostal in se jih polastil. ‘Če medtem umreš, ostane v tebi za vedno.’ Demon je kot droga, kot fiks, kot adrenalinski šus kokaina ali ekstazija – zgrabi te, zadene, zavrti, zaprepade, odnese, šokira ti telo: ‘Amazing,’ dahne Mia. ‘Žarela sem. Vse sem videla in vse slišala.’ Kmalu se vsi fiksajo s to roko – portalom v eskapistično blaženost, totalno razsvetljenost. ‘To sranje se nikoli ne postara.’ Dokler eden izmed njih ne ostane predolgo na drugi strani – in se navleče. Potem se izkaže, da ni nič strašnejšega od razsvetljenosti, nič nasilnejšega od te blaženosti, nič mračnejšega od zamujenega, prepoznega stika z materjo, a tudi nič kaotičnejšega od odraščanja in srhljivejšega od entitet, ki impersonirajo človeka.« – Marcel Štefančič, jr.

     

  • čet
    16
    Nov
    2023
    17:00 - 17:50Knjižnica Domžale

    pravljica in ustvarjalnica - Pravljična FrTiNa

    Vabimo vas, da se nam ponovno pridružite pri poslušanju pravljic.

    Pravljičarka bo otroke popeljala v svet pravljičnih junakov.  Zgodbe črpa iz zakladnice ljudskih in avtorskih pravljic. Popestri jih tudi z lutkovnimi predstavami, likovnim ustvarjanjem, glasbo, socialnimi igrami, kamišibaji, kostumi ...

    Pravljične urice potekajo vsak četrtek od oktobra do maja in trajajo petdeset minut. Potekale bodo v pravljični sobi, da pa bo vse še bolj pravljično, bomo skupaj z otroki celo šolsko leto skrbeli za urejenost, dekoracije in ustvarjalne izdelke, ki bodo krasili pravljični prostor.

    Obvezna je predhodna spletna prijava.

    priporočena starost: 4+

    SPLETNA PRIJAVA

     

  • čet
    16
    Nov
    2023
    18:00 - 20:00Gasilski dom na Homcu

    Tudi letos bodo članice PGD Homec zbirale hrano za dobrodelno organizacijo Anina zvezdica, kjer jo bodo v obliki prehranskih paketov podarili družinam v stiski ter jim na ta način polepšali praznične dni. 

    Homške gasilske vas vabijo, da podprete njihov dober namen in z doniranjem hrane z daljšim rokom trajanja, pomagate ljudem, ki so v stiski. Dobrodelna akcija po potekala v četrtek, 16. in petek, 17. novembra 2023, od 18. do 20. ure ter v soboto, 18. novembra 2023, od 13. do 18. ure v gasilskem domu na Homcu.

    Gre že za 9. dobrodelno akcijo zbiranja hrane članic PGD Homec. Do sedaj so skupaj zbrale 8.400 kg
    Letos upajo, da bodo številko zbrane hrane dvignile na 10 ton.

    Pomagajte nam uresničiti, da bo december prazničen v vseh slovenskih domovih.

  • čet
    16
    Nov
    2023
    18:00Mestni kino Domžale

    Prostrani gozdovi že od nekdaj nosijo nešteto skrivnosti in ugank. Dom nudijo čudovitim mitološkim bitjem, ki prebivajo med starodavnimi drevesi in zvesto varujejo svoje kraljestvo. Med njimi je tudi Mavkaduša gozda in njegova novoizbrana zaščitnica. Njeno primarno poslanstvo je zaščiti gozd in njegovo nedotakljivo »Srce« pred kakršnokoli agresijo ali vdori, predvsem s strani ljudi.

    Lucas je skromen vaški fant, ki obožuje glasbo, svoj talent pa rad pokaže z igranjem lesene piščali. Sanja, da bi tej svoji strasti lahko posvetil življenje. Njegova glasba povzroči pravi čudež, saj se zaradi nje z Mavko srečata in zaljubita. Vendar pa se njuna zveza že od samega začetka sooča z težavami, ovire pa postanejo še večje, ko se pojavi pohlepna Kylina, ki trdi, da je dedinja stare žage na robu gozda, vaščanom pa obljublja bogastvo industrijskega napredka, kakršnega je ustvarila že v drugih deželah. Seveda je to vse pretveza, s katero prikriva svoj resnični namen - Kylina želi priti do »Srca« gozda, s pomočjo katerega bi za vedno ostala mlada in lepa. Ključ do njega pa ni nihče drug kot Mavka, ki je zaradi svojih novih čustev do Lucasa bolj ranljiva kot kadarkoli prej. Da bi prišla do Mavke, Kylina uporabi Lucasa kot svoje orožje, med vaščane pa zažene jezo in strah.

    Bo Mavki uspelo rešiti gozd? Bo Lucasova glasba lahko ustvarila čudeže in rešila ljubezen? Se bosta dva svetova lahko združila proti zlu?

    Mavko je sinhronizirala Živa Medved, Lucasa pa Uroš Bitenc. Pesmi Mavke je odpela Neža Drobnič Bogataj (pevka skupine Belin), Lucasove pa je odpel Mirko Medved.

     

  • čet
    16
    Nov
    2023
    18:15Dom kulture Kamnik

    Abonma POTOVALCI in IZVEN, predstava bo v Domu kulture Kamnik

    Cirkus na mesec je kolaž utrinkov človeškega stremljenja v zvezdno nebo. Je popotovanje, je optimizem in upanje, igra in polet v vesolje. Pojdite z nami. Na naši ladji je prostora za vse. Z neba visijo vrvi in napenjajo svilena jadra. Vsemirska posadka je pripravljena: Tkalca rdeče niti, klovn Rose in Maestro Gorsky, pa vsemirske nebohodke, piratske plesalke in kontrolor poletov Brane. Življenje je cirkus.

    Predstava bo v Domu kulture Kamnik, odhod vlaka iz Domžal je ob 17:39. Nakup vstopnic je možen tudi prek spleta.

    Cena vstopnice: 8 € / na voljo na blagajni Doma kulture Kamnik

     

  • čet
    16
    Nov
    2023
    19:00Mestni kino Domžale, Kinoklub

    V osrčju gorskega masiva Jure ob koncu zime zazveni čuden klic. Silhueta evrazijskega risa skoraj neopazno spolzi mimo bukev in jelk, ko kliče svojo spremljevalko. S spremljanjem življenja risjega para in njunih igrivih mačjih mladičev odkrivamo povsem nov svet, ki nam je blizu, a tako malo poznan. Skozi njihove oči opazujemo tudi svet gamsov, lisic, sokolov, hermelinov, srn, jelenov in drugih gozdnih živali.
    Dinamičen dokumentarni film razkriva ključno vlogo, ki jo ima ta diskretni plenilec v naravi, in ravnovesje, ki ga vzpostavi v občutljivem okolju. Hkrati pa zgodba vzbuja upanje, da je nekatere napake preteklosti vendarle mogoče in vredno popraviti.

    Režiser je bil kot otrok priča ponovni naselitvi risov v gozdove, potem ko smo jih ljudje v Zahodni Evropi iztrebili. Zdelo se mu je, da je priča čudežu – sanjaril je, kako risu sledi, se skriva in ga opazuje. Kot fotograf in snemalec se je zares podal v gozd, pod gorske vrhove, in opazoval. Risji družini je sledil leta in leta in počasi začenjal razumeti življenje ene najbolj skrivnih evropskih živali.

     

  • čet
    16
    Nov
    2023
    19:00 Galerija Domžale

    Otvoritev razstave bo v četrtek, 16. novembra 2023 ob 19. uri, vstop prost. Razstava bo na ogled do četrtka, 7. decembra 2023.

    Povezanost z naravnim okoljem je za mnogo umetnikov v smislu umetniškega dela ključnega pomena, za nekatere je najpomembnejši vir idej tudi urbano okolje, za Marka Tuška pa oboje. Tam namreč čakajo deli njegovih slik, tako rekoč sestavni deli platen, ki jih predelane ali kar take kot jih najde, združi v umetninah.

    Da ne bo pomote: to ni sestavljanje v tri krasne, ampak je izjemno kreativno in občuteno delo, s koreninami v njegovem osebnem okolju in študijskem času, ki ga je ob izteku določilo.

    Marko se je posvetil v kreativnost stvari, ki so ga – ne samo umetniško, slikarsko zgradile, temveč mu v kreativnem delu bolj kot to, omogočajo njegovo osebno rast, ki daleč presega ustvarjalno delo. Vsak umetnik ima svojo kreativno pot in zgodbo, ki ga pojasnjuje in hkrati določa; Markova je zares izjemna. Izjemna zaradi vdora stvari v slikovno polje, pa ne samo tja: v svetlobo, materialnost slike, barve, sence in predvsem v izjemne kompozicije, ki nastajajo še onkraj robov platna ali formata slikovne opne.

    Kar naenkrat, v resnici pa že dolgo, Markove slike – četudi za svoje bivanje potrebujejo steno in tla, posegajo v prostor. Fantastični sestavi, pogosto oblečeni v sinjo kožo, delujejo kot hologrami v realnem prostoru. Marko s pretanjenim občutkom do predmetnosti sestavlja poetične in dovršene celote, iz katerih veje mojstrstvo obvladovanja materialov, predvsem pa kombinacije prostora, reliefa in slike.

    Mojstrstvo, ki potrjuje Marka v njegovih uvidih skozi celo ustvarjalno pot, korenini v preseganju ploskovnosti discipline, v kateri že vse življenje biva. Ugotovitev, kako narediti izstop, pa je epohalna: fizično odprtje slike in zvijanje prostora ob in v njej. Ni potrebnih velikih korakov ali ogromnih objektov, da doseže svoj namen. Dovolj je, da z občutkom za teže in razsežnosti najdenih predmetov in veliko izkušnjami iz slikarstva, natanko določi lege in sestave stvari, da doseže vsebino.

    Prav zato so slike – reliefi prav posebni objekti: če imamo vsaj malo občutka za prostor in sliko, začutimo, kako niso utrujeni od ustvarjanja; dela so zračna in lahka, predvsem zato, ker Marko ob delu uživa.

    Največje mojstrstvo pa je v tem, da je za svoje kreativno, umetniško, slikarsko delo ugotovil in seveda doživel, kot osebno rast in to je pri vsej tej lepoti in ubranosti najpomembnejše.

    Prijazno VABLJENI

    Jurij Smole, akademski kipar

  • čet
    16
    Nov
    2023
    20:00Mestni kino Domžale

    Potem ko je predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito 17. maja 1958 slovesno s pritiskom na gumb v okviru jugoslovanskih jedrskih sanj zagnal prvi raziskovalni jedrski reaktor Vinča pri Beogradu, se je še isto leto, 15. oktobra, na tem reaktorju zgodila nesreča. Šest srbskih znanstvenikov je bilo podvrženih smrtonosnemu radioaktivnemu sevanju. Ker so se zavedali, da obsevanim v Beogradu ne bodo znali pomagati, so vseh šest takoj odpeljali na zdravljenje v pariško bolnišnico Fondation Curie. Tam zdravniki v želji, da poskusijo rešiti življenja, niso imeli druge izbire, kot da se odločijo za eksperimentalno zdravljenje – za presaditev kostnega mozga. Tega so mladim raziskovalcem darovali prostovoljci, Parižani, ki so zaradi nevarnosti takšne operacije takrat tvegali tudi svoja življenja. Tako je bila v tej pariški bolnišnici prvič v zgodovini izvedena transplantacija kostnega mozga.

    V mednarodni igralski zasedbi je vidno vlogo agenta UDBE odigral slovenski igralec Jurij Drevenšek, film je nastal v koprodukciji produkcijske hiše Perfo in so ga lani snemali tudi v jedrskem reaktorju Instituta Jožef Stefan v Ljubljani in v Škofji Loki. Srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonsko koprodukcijo je režiral Dragan Bjelogrlić, ki v filmu tudi igra, ob njem pa nastopajo še Alexis Manenti (glavna vloga v filmu »Les misérables«, zmagovalcu filmskega festivala v Cannesu 2019 in francoski nominaciji za oskarja), Radivoje Raša Bukvić, Predrag Miki Manojlović, Lionel Abelanski, Ognjen Mićović, Anne Serra in drugi. Film sklene pesem Put, ki sta jo skupaj ustvarila Magnifico in Konstrakta.

    nagrade
    nagrada Variety Piazza Grande (žirija kritikov filmske revije Variety) za najboljši film – Locarno FF, nagrada Pardo Verde Ricola t.i. zeleni leopard (posebne žirije) – Locarno FF, nagrada občinstva za najboljši film – Sarajevo FF 2023

    iz prve roke
    »Varuhi formule (Čuvari formule/Lančana reakcija) je predvsem zgodba o izjemni človeški humanosti, ki jo je navdihnilo resnično dogajanje iz leta 1958.« – Dragan Bjelogrlić

     

     

     

  • pet
    17
    Nov
    2023
    16:00 - 19:00Knjižnica Domžale

    izposoja igrač in družabnih iger

    Otroška igra in igrače so nekaj najlepšega na svetu. Igra je radost, ki jo občuti vsak otrok; je otrokova pravica in potreba.

    Kvalitetna igrača je tista, ki zaposli vse otrokove čute in vzbuja njegovo radovednost, pri tem pa tudi krepi njegov razum, spodbuja domišljijo in ustvarjalni navdih.

    Danes je tržišče prenapolnjeno z igračami. Izbira je prevelika.

    Knjižnica Domžale se lahko pohvali z bogato zbirko kvalitetnih didaktičnih, poučnih in ustvarjalnih igrač ter družabnih iger za vse generacije, ki v veliki večini niso dostopne na trgu, v knjižnici pa so na voljo za uporabo in izposojo na dom.

    IGROTEKA - DIDAKTIČNE IGRAČE

    IGROTEKI si lahko izposodite :
    *  didaktične igrače, ki so namenjene razvijanju logičnega mišljenja, fine motorike in koordinacije ter spoznavanju sveta okoli sebe;
    *  izobraževalne in miselne igrače;
    *  otroku in okolju prijazne lesene igrače;
    *  družabne igre;
    *  specialne igrače, ki so namenjene:
    -             montessori pedagogiki,
    -             otrokom s posebnimi potrebami,
    -             odraslim s posebnimi potrebami ter
    -             slepim in slabovidnim.

    Oglejte si pester izbor in si izposodite igrače, ki bodo zaposlile um, pričarale nasmeh na obraz in bodo prava zabava za vse generacije in okuse.

    KDAJ si lahko izposodite oziroma vračate igrače/družabne igre?
    vsak petek, med 16.00 in 19.00

    KJE si lahko izposodite igrače/družabne igre?
    Knjižnica Domžale /dvorana/

    KOLIKO ČASA imate lahko izposojene igrače/družabne igre?
    Dva tedna z možnostjo podaljšanja.

    KOMU so igrače/družabne igre namenjene?
    Otrokom in odraslim.

    Vabljeni k izposoji igrač in družabnih iger!