Koledar dogodkov

  • ned
    20
    Feb
    2022
    19:30Mestni kino Domžale
    »Stena – vzpon do zlata« v obdobju dveh let spremlja štiri vhunske plezalke: Janjo Garnbret, Shauno Coxsey, Brooke Raboutou in Miho Nonaka. V kvalifikacijah za olimpijske igre se borijo, da bi si prislužile svoje mesto v Tokiu, nato pa se soočijo z naporno sezono tekmovanj in treningov, sredi katere se zaradi pandemije Covid-19 vse ustavi, olimpijske igre pa so prestavljene. Medtem ko se mlade plezalke na poti v Tokio soočajo s svojimi duševnimi in fizičnimi demoni, film razkrije osupljiv in navdihujoč vpogled v to, kaj je potrebno žrtvovati za to, da si vrhunski plezalec, olimpijec in navsezadnje kaj pomeni biti človek.
    SHAUNA COXSEY
    Shauna je močna, odločna in izjemno trmasta. Je najuspešnejša britanska tekmovalna plezalka vseh časov, saj je v letih 2016 in 2017 zaporedoma osvojila naslov svetovne prvakinje. Po nekaj sezonah spopadanja s poškodbami se je prebila nazaj v formo in lahko bi bila ena najmočnejših tekmovalk v Tokiu. Na olimpijskih kvalifikacijah v Hachiojiju se je izkazala z vrhunsko predstavo, ki pa ji je hitro sledila vrsta operacij in mesecev rehabilitacije po poškodbah kolena in zapestja. Se bo po ustavljeni pandemski plezalni sezoni in dodatnem letu priprav lahko v Tokiu uvrstila nazaj na vrh?
    JANJA GARNBRET
    Janja Garnbret je fenomen. Kot čudežni otrok, vzgojen v majhnem mestecu, je z vsemi štirimi zakorakala v plezalni svet. Osvojila je 13 naslovov svetovne prvakinje, zato so jo že označili za najboljšo plezalko vseh časov. A za Janjo je lahko največji izziv notranji pritisk. Po nizu nepričakovanih padcev ob koncu sezone se ji leta 2019 prvič ni uspelo prebiti v finale večjih tekmovanj. Je bil to nesrečen spodrsljaj ali prvi znak ranljivosti v prej neuklonljivem duhu? Ali bosta nov trener in obdobje »lockdowna« poskrbela za svež razmislek in njen edinstveni talent pripeljala nazaj v formo?
    MIHO NONAKA
    Miho je zmagovalka svetovnega pokala v balvanskem plezanju in Tokijčanka, zato mora upravičiti pričakovanja svojih rojakov. Leta 2019 je na Japonskem pokalu osvojila tri naslove – za balvansko plezanje, hitrost in kombinirano plezanje. In je tako najboljša najboljša možnost za Japonsko, da premaga Slovenijo. A Miho se ne spopada le z zunanjimi pritiski - ponavljajoče se poškodbe rame ovirajo njen nesporni talent, svoj davek pa terjajo tudi zaprtja zaradi pandemije. Poleg tega pa zaradi nasprotovanja določenega dela javnosti preti nevarnost, da olimpijskih iger na Japonskem sploh ne bo. Lahko Miho premaga svoje dvome, domače pritiske in doseže svoje sanje?
    BROOKE RABOUTOU
    Brooke je pri 18. letih ena najmlajših kandidatk na olimpijskih kvalifikacijah, ampak njena nadarjenost in izkušnje pričajo o zelo determinirani plezalki. Njena starša sta bila v devetdesetih letih prejšnjega stoletja prvaka svetovnega pokala v plezanju in sta imela veliko vlogo pri razvoju tekmovalnega plezanja. Zdaj Brooke svoje olimpijske priprave usklajuje s pritiski študentskega življenja v San Diegu in naraščajočo medijsko pozornostjo, ki jo namenjajo eni izmed vzhajajočih ameriških zvezd. Ali so olimpijske igre za najstniško Brooke prišle prezgodaj? In ali je teža družinske zapuščine prevelika?
  • pon
    21
    Feb
    2022
    18:00Mestni kino Domžale

    Na šoli Winterstein je Ida nova učenka. Na prvi pogled je šola videti povsem običajno, vendar v njej vladajo zoprni ravnatelj in frajerski sošolci, zaradi katerih je težko sklepati nova prijateljstva. Še sreča, da je v razredu simpatičen in nekoliko štorast sošolec Benni. Ida pa ni edina, ki je nova na šoli. S poučevanjem pričenja tudi učiteljica Cornfield, ki ve in zna izjemne reči! Že na prvi šolski dan oznani nenavadno presenečenje: dva učenca bosta kmalu dobila čarobni govoreči živali. Naslednji dan Benni prejme starodavno želvo Henrietto, Ida pa zvitega lisjaka Rabbata. Morda pa na novi šoli le ne bo tako slabo? A kaj ko ponoči skrivnostno izgine šolska ura – in otroci morajo zdajdokazati, da za tatvino niso krivi.
    Film Šola čarobnih živali je nastal po izjemno priljubljeni knjižni seriji Šola magičnih živali, ki je prevedena tudi v slovenščino.

  • pon
    21
    Feb
    2022
    20:15Mestni kino Domžale

    Zgodba o dveh zelo različnih ženskah, ki se srečata v bolnišnici, kamor prideta rodit, ter nepričakovanih zapletih, ki sledijo. Najnovejši film Pedra Almodóvarja je odprl letošnji Beneški filmski festival in Penélope Cruz prinesel tamkajšnjo nagrado za najboljšo igralko.

    nagrade
    Benetke (otvoritveni film, nagrada za najboljšo igralko); Palm Springs (nagrada za mednarodno zvezdo); osem nominacij za nagrado goya

  • tor
    22
    Feb
    2022
    0:00Knjižnica Domžale - spletni dogodek

    Izdelajmo igračo z Lucijo!

    Doma izdelane igrače pri otroku vzbudijo veliko zanimanja. Z njimi da svoji domišljiji prosto pot. Nimate idej? Lara vam bo pokazala, kako izdelate igračo iz predmetov in materialov, ki jih najdete doma: papir, lesene paličice, vžigalice, zobotrebci, vata, škatlice, kolaž, vrvice, ostanki volne, blaga, tulci …

    Vabimo vas k gledanju IGRAČARIJ in k izdelavi igrač.

    delavnico vodi: Lucija Capuder 

    Tokrat bomo izdelali naprstno lutko.

    Potrebujemo:
    • bel in rumen papir
    • lepilo v stiku
    • škarje
    • roza in črno barvico

    Skupaj izdelajmo igračo!

    Zanima nas, kako vam bodo izdelki uspeli in vas vabimo, da nam posredujete fotografije izdelkov. Pošljete nam jih lahko na na elektronski naslov prireditve@dom.sik.si.

     

  • tor
    22
    Feb
    2022
    0:00Knjižnica Domžale - spletni dogodek

    prisluhnite izbranim besedam

    Namen glasnega branja je ozaveščanje pomena glasnega branja in poslušanje brane besede, ki nas bogati  in zdravi, ohranja naš lep slovenski jezik, spodbuja domišljijo in prevetri naše možgane.

    Desa Muck:
    PASTI ŽIVLJENJA II.
    /kolumna Skregani, 2019/

    bere: Klavdija Herga

     

  • tor
    22
    Feb
    2022
    0:00Knjižnica Domžale - spletni dogodek

    zaključek fotografskega natečaja

    Ob mednarodnem dnevu gora 11. decembra smo v Knjižnici Domžale pripravili fotografski natečaj z naslovom Brati gore. Vsako leto se Stalni sekretariat Alpske konvencije pokloni kulturni dediščini Alp z vsealpskim Festivalom Brati gore, ki ga sestavlja mozaik dogodkov v organizaciji naših partnerjev iz celotnih Alp in tudi izven njih.

    Prejeli smo prispevke devetnajstih ljubiteljev fotografije. Vsaka fotografija se nas je dotaknila in nas popeljala tja, kjer je pozdrav bolj iskren in korak bolj gotov. Najlepše se vam zahvaljujemo za poslane prispevke. Ni nas navdušila le številčna udeležba, ampak tudi in predvsem vaša kreativnost ter ljubezen do gora. Vabimo vas, da se nam pridružite tudi v prihodnje.

    Vljudno vas vabimo, da si ogledate razstavo, ki smo jo za vas pripravili v prostorih Knjižnice Domžale. Poleg tega pa smo razstavo pripravili tudi v spletni obliki.

    Tri najboljše fotografije so:

    1. mesto: Pot v neznano /Foto: Tjaša Štanta/

    2. mesto: /Foto: Jurij Struna/

    3. mesto. Opazujeva rojstvo dneva /Foto: Borut Peršolja/ 

    Vsem sodelujočim se iskreno zahvaljujemo za sodelovanje, vse pa vabimo, da se nam pridružite pri naši natečajih in skupaj z nami iščete tiste najlepše trenutke, ki jih je vredno za vedno zajeti in zamrzniti v času. 

    Vabimo vas, da si razstavo ogledate v prostorih Knjižnice Domžale med 22. februarjem 5. marcem. Prav tako pa vas vabimo, da si razstavo ogledate tudi v virtualni obliki.


    VIRTUALNA RAZSTAVA: Brati gore

     

  • tor
    22
    Feb
    2022
    17:30Knjižnica Domžale

    Predavanje 22. februarja 2022 odpade zaradi bolezni. Hvala za razumevanje.

    Predavanje in delavnica po knjigah dr. Michaela Duffa Newtona, dr. Brucea Goldberga, Donalda Neal Walscha, Garya Zukava, Roberta Schwartza, dr. Joea Dispenze, Jamesa Van Praagha, Brucea H. Liptona in ostalih avtorjev

    "Predavanje in delavnica o prebujanju vsakega posameznika s pomočjo duhovnega univerzalnega znanja. Predavanje in delavnica sta spodbuda k iskanju resnice o tem, kdo sploh smo in od kod izviramo."

    Predavanje z delavnico bo v torek, 11. januarja 2022, ob 17.30 v računalniški učilnici Knjižnice Domžale. Predavanje in delavnico bo vodil Denis Boljka.

    Predavanja z delavnico bodo 2x mesečno ob torkih in sicer:

    • 11. in 25. januarja 2022
    • 9. (sreda) in 22. februarja 2022 (predavanje zaradi bolezni odpade)
    • 8. in 22. marca 2022
    • 12. in 26. aprila 2022
    • 10. in 24. maja 2022
    • 7. junija 2022

    Obvezne prijave: denis.boljka@hotmail.com

    Več o delavnici na povezavi.

    Obisk delavnice je mogoč ob izpolnjevanju pogoja PCT.

     

  • tor
    22
    Feb
    2022
    20:00KD Franca Bernika
    Gledališka igra 14 dni govori o času epidemije in njenih posledicah na človeške usode. Kot že naslov pove, se dogajanje začne in konča v 14 dneh. Vsak dan se začne s srhljivim poročilom o številu okuženih, hospitaliziranih, težko bolnih in mrtvih zaradi pandemične bolezni. To seveda ni običajnih 14 dni, temveč 14 dni karantenske ujetosti. Mož, mednarodno uveljavljen gledališki režiser, se zaradi prekinitve študija nove predstave v Španiji vrne domov, pri čemer mu oblasti odredijo dvotedensko karanteno. Sprva se želi za ta čas osamiti na vikendu v Kranjski Gori, a ker prehajanje med občinami ni dovoljeno, je primoran ostati doma pri ženi. V tem neusmiljeno ogoljenem obdobju, ki ga morata zakonca po dolgem času preživeti drug z drugim, se razkrijejo številne razpoke njunega odnosa. Oba prevevajo strahovi pred prihodnostjo, pred neznanim, pred samoto in končnostjo. A vendar se zdi, da sta njuni življenjski poti kot premici, ki se presekata v trenutku karantene, in je njuna mimobežnost neizbežna.
    Preizkušnje, ki smo jim priča v teh časih, so nemara najbolj vidne in usodne prav v medosebnih odnosih znotraj družine. Zveze, ki so že dolgo le fasade, začnejo v kriznih trenutkih odstopati od podlage, odtujenost in izpraznjenost pa se samo še poglabljata in povečujeta. Vojnović lucidno detektira pojav pandemije, ki najbolj prizadene najmanjšo družbeno celico. Skozi aktualen in mestoma duhovit dialog spregovori o tem, kakšni smo, kadar sta nam odvzeta vsakodnevni stres in obremenitev, o naših zakoreninjenih arhetipih, o tem, kako radi bežimo pred samim seboj in svojim bližnjim, kako se zatekamo tja, kjer se počutimo boljše, kako se pravzaprav marsikatero življenje izteče, ne da bi njegova resnica sploh kdaj prišla na dan. Mogoče pa je na epidemijo treba pogledati tudi z optimistične plati kot na pojav, ki razgalja laž in poveličuje resnico.
    Preizkušnje v času epidemije so nemara najbolj usodne prav v medosebnih odnosih znotraj družine.
    Pisatelj, dramatik, kolumnist, scenarist, filmski in televizijski režiser Goran Vojnović je eno najbolj prepoznavnih imen slovenske umetnosti. Napisal je tri romane – Čefurji raus!, Jugoslavija, moja dežela in Figa ter za vse prejel različne nagrade. Roman Jugoslavija, moja dežela je v avtorjevi adaptaciji doživel tudi odrsko upodobitev. Za gledališče je Vojnović doslej napisal komedijo Tak si in aktualno igro o pojavu sodobnega begunstva Rajzefiber.
  • sre
    23
    Feb
    2022
    0:00Knjižnica Domžale - spletni dogodek

    Nove ideje za branje

    Kadar vam zmanjka navdiha za branje, potrebujete nasvet ali vam izbira primerne knjige povzroča prevelik stres, vam bo v pomoč rubrika Z NAŠIH POLIC.

     

  • sre
    23
    Feb
    2022
    9:00Krajevna knjižnica Daneta Zajca Moravče

    Ustvarjalna delavnica s Katarino Peterc

    Vabljeni na otroško ustvarjalno delavnico - ZMAJ IN LETALA, ki jo bo vodila Katarina Peterc.

    Delavnica se bo odvijala v sredo, 23. februarja, ob 9. uri v Krajevni knjižnici Daneta Zajca Moravče.

    Primerna je za otroke od 4 leta dalje.

    Zaželjena je predhodna prijava v knjižnici.