Koledar dogodkov

  • tor
    21
    Maj
    2019
    9:30Knjižnica Domžale

    Predšolske otroke od 2. leta dalje in starše/skrbnike ter dedke/babice vseh starosti vabimo na IGRALNE URICE, ki so vsak torek ob 9.30 v pravljični sobi Knjižnice Domžale. Obvezna predhodna prijava!

    Organizacija: Knjižnica Domžale.

     

  • tor
    21
    Maj
    2019
    18:00Mestni kino Domžale

    drama / Leave No Trace / režija: Debra Granik / scenarij: Debra Granik, Anne Rosellini, po knjigi »My Abandonment« Petra Rocka / igrajo: Thomasin McKenzie, Ben Foster, Jeffery Rifflard, Michael Draper, Derek John Drescher, Peter Simpson, Erik McGlothlin, Dana Millican, Alyssa McKay, Ryan Joiner / 2018, ZDA / distribucija: Con-film / 109' / IMDb

    Will in njegova trinajstletna hčerka odmaknjeno živita v Oregonskih gozdovih, njuno idilično življenje pa prekine tekač, ki ju prijavi policiji. Se bosta uspela vrniti v divjino?

    Will in njegova najstniška hči že leta popolnoma neopazno in odmaknjeno živita v gozdovih okoli Portlanda v zvezni državi Oregon. Ko ju nekega dne nepripravljena opazi naključni tekač in ju prijavi policiji, se idilično življenje poruši in znajdeta se pod nadzorom socialne službe. Ker nikakor ne moreta navezati stika z novim okoljem, se odpravita na mukotrpno pot nazaj v domačo divjino, kljub temu, da odraščajočo Tom vedno bolj vleče med ljudi. Film je režiserka Debra Granik (njen film "Na sledi očetu” smo pred sedmimi leti gledali tudi v Domžalah) posnela po knjižni predlogi Petra Rocka in je po izboru kritikov eden najboljših filmov lanskega leta.

    https://www.youtube.com/watch?v=_07ktacEGo8#action=share

     

  • tor
    21
    Maj
    2019
    19:00Knjižnica Domžale

    Tokratna gosta Žare Kerin, priznani oblikovalec, ki je za svoja dela prejel več kot 200 mednarodnih in domačih nagrad, ter fotografinja Manca Jevšček, avtorica vrhunskih fotografij hrane, sta pripomogla k unikatni podobi nove knjige chefa Janeza Bratovža. Vabljeni na pogovor o dizajnu, grafičnem oblikovanju, fotografiranju, hrani ... Vstop prost!

    Organizacija: dr. Noah Charney, Knjižnica Domžale.

     

  • tor
    21
    Maj
    2019
    19:30Kulturni dom Groblje

    Namen odprte vaje je promocija folklorne dejavnosti / vabljeni vsi, vstop je prost.

     

  • tor
    21
    Maj
    2019
    20:15Mestni kino Domžale

    drama / Dogman / režija: Matteo Garrone / scenarij: Ugo Chiti, Matteo Garrone, Massimo Gaudioso / igrajo: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Adamo Dionisi, Francesco Acquaroli, Gianluca Gobbi, Alida Baldari Calabria, Laura Pizzirani / 2018, Italija, Francija / distribucija: Fivia / 103’ / IMDb

    Matteo Garrone (Gomorra, Resničnost) je iz brutalnega dogodka, ki je v osemdesetih letih polnil strani italijanskih črnih kronik, ustvaril mračen, a tudi nežnosti in humorja poln »urbani vestern« o divji zveri, ki se skriva v vseh nas.

    Na obrobju mesta, na meji med metropolo in divjino, vlada en sam zakon: zakon močnejšega. Tam živi Marcello, droben in pohleven možakar, ki dneve preživlja v svojem skromnem pasjem salonu, prosti čas pa posveča ljubljeni hčerki Alidi ter nenavadnemu razmerju s tiranskim Simoncinom, bivšim boksarjem, ki ustrahuje soseščino. Po enem številnih ponižanj začne Marcello snovati divje maščevanje ... Matteo Garrone (Gomorra, Resničnost) je iz brutalnega dogodka, ki je v osemdesetih letih polnil strani italijanskih črnih kronik, ustvaril mračen, a tudi nežnosti in humorja poln »urbani vestern« o divji zveri, ki se skriva v vseh nas. Nagrada za najboljšega igralca v Cannesu.

    https://www.youtube.com/watch?v=ewh0lBcEb2U#action=share

     

  • sre
    22
    Maj
    2019
    9:00Knjižnica Domžale

    (1972) vojna drama, režija: Stanislav Rostocki / 160 min

    Zgodba se odvija leta 1942 v Kareliji ob finski meji, kjer se je v vasici namestila vojaška enota zračne obrambe za nadzor obmejnega območja. Vojake so gostile kar vaščanke v svojih domovih, saj so zaradi vpoklica vseh moški živele same, V takšnih pogojih je imel starešina enote, bivši vohun, Fedot Vaskov, velike težave z disciplino vojakov, zato je zahteval, naj mu pošljejo koga, ki se ne bo zmenil le za ijačo in ženske.

    Vstop prost!

    Organizacija: Slovanska knjižnica, Mednarodni klub slovanskih rojakov Ruslo, Knjižnica Domžale.

     

  • sre
    22
    Maj
    2019
    17:00Knjižnica Domžale

    Brainobrain spoznavnica za otroke (4-6 in 7-14 let)

    Pridružite se nam na zabavni in hkrati poučni delavnici, kjer bomo spoznali nekaj začetnih osnov metode Brainobrain ter preživeli urico podobno, kot jih preživljamo na tečajih. To pomeni, da se bomo igrali različne skupinske igre, razgibavali možgančke preko gibanja, spoznavali števila, reševali logične uganke, ustvarjali  in tudi že kaj zares izračunali.

    Brainobrain je mednarodni program, ki je namenjen otrokom od 4. do 14. leta starosti. Temelji na celostnem razvoju možganov s pomočjo mentalne aritmetike ob uporabi abakusa ter razvoju osebnosti s pomočjo tehnik NLP (nevrolingvistično programiranje).

    Genialnost je v tebi, prebudi jo z Brainobrainom!

    Termina:

    1. 5. 2019, 17.00-18.00, za otroke, stare 4-6 let,
    2. 5. 2019, 17.00-18.00, za otroke, stare 7-14 let.

    Zbiramo prijave do zapolnitve mest: tanja@brainobrain.si, 040/416-682

    Vstop je prost.

    Izvajalca: Tanja Logar in Uroš Sinkovič

    Organizacija: Brainobrain Domžale, Knjižnica Domžale.

     

  • sre
    22
    Maj
    2019
    19:00Slamnikarski muzej

    Odprtje razstave o nekdanji pomembni usnjeno-galanterijski tovarni v Domžalah.

    Pozdravna nagovora: Toni Dragar, župan Občina Domžale, Cveta Zalokar, direktorica KDFBD / O razstavi: Katarina Rus Krušelj, vodja muzejske dejavnosti / Kulturni program: Ljudske pevke KD Domžale, vodi Mara Vilar / Koncept razstave in besedilo: Katarina Rus Krušelj / Oblikovanje in postavitev razstave: Katarina Goltez / Razstava bo odprta do konca leta 2019.

    Razstava je zasnovana kot vsebinska nadgradnja razstave Naše tovarne, naš ponos iz leta 2016 na temo gorenjske industrijske dediščine. Porodila se je ideja, da pripravimo javno povabilo za zbiranje gradiva in izdelkov tovarne TOKO Domžale, kateremu se je odzvalo več posameznikov, društev in javnih organizacij. V dveh letih se je zbralo presenetljivo veliko gradiva – preko tristo različnih izdelkov, fotografij in zgodb, s katerimi smo sestavili skupen spomin na nekdanjo domžalsko tovarno.

    Vsem sodelujočim se zahvaljujemo za prispevek k sestavi ene izmed pomembnih zgodb iz domžalske industrijske dediščine.

    Danes mineva skoraj dvajset let odkar tovarne TOKO v Domžalah ni več. Ostaja spomin na pomembno domžalsko tradicijo izdelovanja usnjene galanterije in njeno visoko kakovost.

    Začetki usnjarsko-galanterijske dejavnosti v Domžalah so povezani z zatonom slamnikarske industrije.  Med obema vojnama so nastajali tovarniški obrati novih industrijskih panog, največ v kemični, tekstilni in usnjarsko-galanterijski industriji. Nekatera podjetja so imela predvojno tradicijo, marsikatera so nastala v zapuščenih obratih slamnikarskih tovarn, vsa pa so se modernizirala z novo strojno opremo, izboljševala so energetske vire, povečevala proizvodnjo in število zaposlenih delavcev. Eno samo panogo, ki je začela industrializacijo kraja, je tako nadaljevala paleta različnih industrijskih panog in obrtnih dejavnosti.

    Z usnjarsko-galanterijsko dejavnostjo je v Domžalah pričelo podjetje Nemca Franca Zorna, ki je leta 1937 kupilo nekdanjo največjo domžalsko slamnikarsko tovarno ter jo spremenilo v obrat usnjene galanterije. Iz Zornove tovarne sta leta 1939 izstopila brata Okršlar in odprla samostojno podjetje drobne usnjene galanterije ter jo nadgradila z novim tovarniškim objektom na južnem delu Domžal.

    Novo obdobje v industrijskem razvoju usnjene galanterije v Domžalah se je pričelo s povojno združitvijo  Zornovega in Okršlarjevega obrata v Obrat 1 in 2. Ustanovljena je bila nova državna tovarna, ki je dobila ime Tovarna kovčkov in usnjenih izdelkov Domžale, TOKO Domžale. Za nadaljnji razvoj so bili pomembni dejavniki: rast števila zaposlenih, večanje proizvodnje ter spreminjane strukture zaposlenih, saj so bile zaposlene v glavnem ženske, posodobljena tehnologija, strokovno izobraževanje kadra, sledenje aktualnim  modnim trendom, stremljenje h kakovosti blagovne znamke ter njene uveljavitve na domačem in tujem trgu. Dejstvo je, da je bila tovarna TOKO ena izmed prvih, ki se je s svojimi izdelki uveljavila v zahodnem svetu kmalu po 2 sv. vojni.

    V dveh desetletjih se je podjetje razvilo v eno največjih galanterijskih tovarn, ne le na slovenskem in jugoslovanskem trgu, temveč tudi v Evropi. Za svoje dosežke je prejelo številne nagrade ter uspelo ohranjati mednarodni sloves kakovostne in oblikovalsko dovršene usnjene galanterije. Leta 1970 je bilo zaposlenih že okoli 1200 delavcev, tako da je bilo v Občini Domžale med podjetji z največ zaposlenimi.

    Sčasoma je zaradi vse večje konkurence na domačem in tujem tržišču, skokovitega naraščanja cen surovin in storitev ter zmanjšane kupne moči prebivalstva, tovarna bila primorana svojo proizvodnjo krčiti. Ne le TOKO, temveč tudi druge slovenske tovarne usnjarsko predelovalne industrije so pred osamosvojitvijo poslovale v težkih pogojih. Proces deindustrializacije in tranzicije v samostojni Sloveniji, ki je bil povezan z družbenimi in gospodarskimi spremembami po razpadu skupnega jugoslovanskega tržišča, kot tudi z izgubo zunanjega trga, ni obšel Domžal. Kasneje se je spremenila lastniška in velikostna struktura podjetja. Zaradi krčenja svojega programa je podjetje opustilo Obrat 2 ter posledično se je število zaposlenih zmanjševalo. Sedež podjetja se je prestavil v Lukovico, industrijsko področje obrata 1 se je umaknilo novi stanovanjsko-storitveni soseski Krizant.

    Katarina Rus Krušelj

    Fotografije iz arhivov A. Majhenič, Knjižnica Domžale, KDFBD

     

  • sre
    22
    Maj
    2019
    19:00Knjižnica Domžale

    Silva in Ira sta bila sošolca, ki ju povezuje marsikaj, a posebna vez so pravljice in pripovedke. Vznemirjajo ju s svojimi vsebinami in modrostjo, in tam, kjer se neposredno dotikajo aktualnosti, jima podarjajo globlje vpoglede v skrivnost človeškega bivanja. To od časa do časa rada podelita z občinstvom, z odraslimi ušesi, tako da po sluhovodu dosežejo um, predvsem pa srce. In kaj se zgodi? To, da se zgane večni otrok v nas in smo vsi spet mladi po duši. Dovolili smo si, da nas poljubi muza. Pridite in se prepričajte, kako lepo je lahko ubesedovanje in poslušanje v živo!

    Organizacija: Silva Lamprecht, Ira Zorko, Knjižnica Domžale.

     

  • sre
    22
    Maj
    2019
    20:00Mestni kino Domžale

    drama / režija: Sonja Prosenc / scenarij: Sonja Prosenc / igrajo: Doroteja Nadrah, Kristoffer Joner, Matej Zemljič, Zita Fusco, Matija Vastl, Zoja Florjanc Lukan / 2018, Slovenija, Norveška, Italija / distribucija: Monoo / 105’ / IMDb

    Sedemnajstletna Iva se sooča s smrtjo svoje matere. Pod vplivom te velike osebne izgube in odkritja, da ni vedela vsega o svoji mami, se počasi potaplja v drugačen, skoraj sanjski svet, ki je daleč od njene realnosti.

    Čuten, poetičen in vizualno razkošen film Sonje Prosenc, ki je navdušila že s prvencem Drevo, je svetovno premiero doživel v Karlovih Varih in si prislužil posebno omembo tamkajšnje žirije.

    https://www.youtube.com/watch?v=kjcg-6rSip4#action=share