Koledar dogodkov
-
sre20Feb201920:00Mestni kino DomžaleISKANJE BOŽIČNEGA DREVESAkategorija: Plezanje / Searching For Christmas Tree / režija: Lie Feng / 2017, Kitajska / 15’
Univerzitetni profesor, ki išče umik pred rutino vsakdanjega življenja na Kitajskem, in skrivnosten leden slap, za katerega nihče ne ve, kje je. To sta osnovni sestavini zgodbe o neuspešnih iskanjih, ki nazadnje privedejo do izpolnjujočega vzpona.
HITROSTkategorija: Plezanje / Up To Speed / režija: Peter Mortimer / 2018, ZDA / 20’Ko je bilo uradno potrjeno, da bo plezanje leta 2020 postalo del olimpijske družine, je bil to velik trenutek za plezalni šport. Toda mnogi plezalci so bili zgroženi ob novici, da bo ena izmed treh disciplin na olimpijadi tudi … hitrost.ODLOČITVEkategorija: Plezanje / Choices / režija: Teresa Hoerl / 2017, Nemčija / 21’Steph Davis je BASE skakalka in ena najbolj znanih plezalk na svetu. S prvenstvenimi smermi od Patagonije do Kolorada je pokazala, česa so zmožne ženske v tem športu, predvsem pa je vedno uživala v svobodi, ki jo nudita plezanje in skakanje. A ta strast je povzročila tudi veliko žalost, saj je njen mož Mario Richard leta 2013 umrl pri skoku v italijanskih Dolomitih. -
sre20Feb201920:00Blunout klub
Najbolj pikantna duokomedija – samo za odrasle / v gledališkem hitu se Sigman Frojdeb (Roman Vodeb) 'loteva' razočarane gospodinje Lize K. P. (Uršula Soban) oziroma se ona 'loteva' njega.
-
čet21Feb201917:00Knjižnica Domžale
Pravljične urice so oblika knjižne vzgoje, ki otroka postopno in sistematično pripravlja in uvaja v pravljični svet, na vzgojo s knjigo. Pravljične urice potekajo v naši knjižnici ob četrtkih. Pričenjajo se ob 17. uri in trajajo 50 minut. Namenjene so otrokom od dopolnjenega 4. leta starosti dalje.
21. februar: SNEGULJČICA
28. februar: ŽABJI KRALJObvezna predhodna prijava!
Organizacija: Knjižnica Domžale.
-
čet21Feb2019
-
čet21Feb201919:00Galerija Domžale
Odprtje razstave Domna Frasa
Na začetku je bila beseda in na začetku besede je bila črka. Še pred črko, preden je bila domišljena, je bila ideja, da bi tisto, kar mislimo ali izrečemo, napisali za kdaj drugič. In potem so se rodile črke, za njimi besede, nato besedila in za njimi grafično oblikovanje.
Naš kod, s katerim se sporazumevamo, si pišemo, včasih z njim netimo vojne ali pa zgladimo nasprotja, je tisto nekaj, v kar se neposvečeni ne razumemo. Besedila beremo, zraven pa lahko uživamo v razkrivanju lepot, ki se pojavljajo znotraj sporočil, kot so: pisava, naključni vzorci praznin v besedilih in mogoče celo pazduhe črk ali pa blagi radiji okroglastih črnih znakov in zatrepi soglasnikov, ko jih vidimo povečane.
Uživamo tudi, ko vidimo, da smo sami vizualno sestavili pomen, čeprav nekaj njegove podobe manjka, a je spreten oblikovalec besed na praznem ali barvnem polju odvzel ravno toliko, da smo ponosni nase kot nekdo, ki je odkril skrito sporočilo.
Ste že kdaj vzeli v roke knjigo ali revijo zato, ker je bila lepa ali pa zato, ker je bil papir svilnate površine, ta pa je bila na otip mehka in voljna, kot…ali pa je dišal lak njenih platnic in so nas omamljale pokrajine s koledarja, ki ni obljubljal nič drugega kot neizprosno bežanje časa s številkami, ki so bile zares lepe in spretno umeščene v format…
Da ne omenjamo samo enega dela njegovega ustvarjanja; knjižne opreme, opreme prostorov z usmerjevalnimi tablami in napisi, identifikacijski napisi vseh možnih podjetij, idej in združenj, ki jih določajo napisi oz. črke, kovanci za posebne priložnosti ali vsakdanja plačila, informacijske table, ki ne samo, da nas morajo obvestiti, ampak morajo biti jasne, pregledne in lepe….
Razstava, ki jo je pripravil Domen Fras, mojster, ki - v poklicnem jeziku – gradi in izdeluje črke, iz njih nove in nove smisle, estetike in identitete, oblikuje tudi vse okoli njih. Skozi predstavljene celote ali detajle nam ponuja vrhunske užitke temeljito pretehtanih razmislekov o razmerjih, težah, usmerjenosti, polnem in praznem, navideznem in resničnem, kot le malokdaj kakšna razstava, posvečena tipografiji, grafični podobi ali grafičnem oblikovanju.
To, kar nam predstavlja Domen, naj ostane standard, ki nas razvaja z lepoto grafične umetnosti, kot jo lahko doživimo danes, ko nam tehnika nosilcev, tiska in reproduciranja, približa najmanjše detajle v velikem planu.
Dovršenost tehnike na nek način še bolj potrebuje avtorja, ki je lovec na oblike in njihove pomene. Je nabiralec izkušenj ter tvorec novih oblik in ravnotežij, da zasijejo in nas presenetijo, mogoče pospremijo v razmislek o tem, kako brezmejno je polje oblik, ki pogladijo našo vizualno lakoto po estetiki in nazadnje po lepoti.
Ste se že kdaj vprašali, katera je bila prva črka in kako je nastala?
Jurij Smole, akademski kipar
-
čet21Feb201919:00Center za mlade Domžale
Vabljeni na potopisno predavanje Martine Vrankar, ki je pol leta preživela na Erasmus+ študijski izmenjavi na Univerzi v Lizboni. Portugalska - Dežela na robu Atlantika
Obvezne predhodne prijave na info@czm-domzale.si ali 040 255 568.
-
čet21Feb201919:00Knjižnica Domžale
Potopisno predavanje
Fotograf in popotnik Matjaž Corel se je skupaj z družino podal na ne ravno običajno večtedensko raziskovanje Japonske. Prvi del poti so opravili z najetim kombijem, s katerim so imeli možnost obiskati kraje, ki se le redko znajdejo v programih turističnih obiskovalcev. Pot jih je med drugim vodila po starodavni poti Nakasendo, po kateri so potovali samuraji, romarji in japonski veljaki, prehodili so romarske poti med stoletnimi drevesi do pravljičnih templjev, se kopali v najlepših toplicah, obiskali tradicionalno ribjo tržnico in se družili s svetovno znanimi Ama nabiralkami biserov. Potovanje so zaključili s šotorjenjem in raziskovanjem skrajnih južnih tropskih otočkov japonskega arhipelaga.
Organizacija: Matjaž Corel, Knjižnica Domžale.
-
čet21Feb201920:00Kulturni dom Franca Bernika
abonma koncertni MODRI in IZVEN
program: Mozart "Gran partita”, Harmoniemusik iz opere "Beg iz Seraja” / izvajalci: Sergio Azzollini in izvajalci pihalci Berlinske filharmonije, Kraljevega orkestra iz Amsterdama in drugih vrhunskih orkestrov ... / Mozartove pihalne serenade "Gran partita” in skladbe iz opere "Ugrabitev iz seraja” …
Ob enajstih zvečer so me glasbeniki počastili s serenado za dva klarineta, dva horna in dva fagota - in to z mojo lastno skladbo. Prosili so me, če jim odprem hišna vrata, in se postavili sredi dvorišča. Presenetili so me ravno, ko sem se hotel sleči in to na najbolj prijeten in predstavljiv način, s prvimi akordi v Es duru (iz Mozartovega pisma octet 3. novembra 1781).
Harmoniemusik je termin, ki je v drugi polovici 18. stoletja označeval skupino pihalnih inštrumentov, ki so bili del avstrijske cesarske glasbe, aristokracije in tudi nasplošno noblese. Najemali so jih kot del hišnega osebja, za zabave, bankete in vrtne žurke. Na dvoru so ponavadi igrali ob večerjah, znan je tudi prizor iz Mozartove opere "Don Giovanni”, kjer skladatelj ob večerji glavnega junaka citira lastni napev iz opere "Figarova svadba”.
V klasičnem obdobju je bilo za posebne priložnosti modno uporabljati turško, janičarsko obarvano glasbo (s piccolo flavto, trianglom in vojaškim bobnom) in sicer za najbolj brutalne in senzualne odlomke 🙂
Marsikdo verjetno pozna stavek iz klavirske sonate "alla turka” (vsaj kot ringtone iz mobilnega telefona 🙂 ) tako obarvanih pa je nešteto odlomkov v Mozartovi in nasplošno v glasbi druge polovice 18. stoletja. Opera "Beg iz Seraja” pa je nekako najbolj reprezantančen primer klasične eksotike, ne samo kot refleksija na zgodovinsko tematiko, ki jo Mozart uporablja kot glavno barvno paleto, saj ilustrira, analizira in služi kot nekakšen vodilni motiv.
Med serenadami klasičnega obdobja je "Gran partita” že zaradi uporabe sozvočja štirih klarinetov, od tega dveh basetnih rogov in tudi štirih francoskih rogov in navsezadnje tudi zaradi rahlo obarvanih turških odlomkov v zadnjem stavku, najbolj eksotična med vsemi serenadami in lepo služi tudi naši letošnji rdeči niti …
Kot dodatek pa je tudi naša zasedba kar eksotična "sanjska ekipa”, sestavljena iz orkestrskih glasbenikov elitnih orkestrov in tudi elitnih individualistov 🙂
Cena vstopnice: 18 eur
-
pet22Feb201916:00Knjižnica Domžale
Igra je pomembna za otrokov razvoj in učenje ne glede na to, ali gre za dojenčka, malčka ali otroka v poznem otroštvu. Knjižnica Domžale želi otrokom vseh starosti predstaviti bogato zbirko kakovostnih igrač. Igrajte se v knjižnici in spoznajte knjižnično igroteko.
Obvezna je prisotnost staršev oziroma druge odrasle osebe. Namenjena je otrokom od 3. leta dalje.
Organizacija: Knjižnica Domžale.
-
pet22Feb201919:00Kulturni dom Radomlje
Muzikal Hello, Dolly! je komedija, hkrati vsakdanja, a posebna ljubezenska zgodba, ki govori o Dolly Levy, ki je drzna, očarljiva in ovdovela newyorška ženitna mešetarka, ki vtika v nos v vse, čeprav se je ne tiče, se rada šali, predvsem pa svoje delo nadvse rada in dobro opravlja. Najnovejši stranki, ki potrebujeta njene ženitno posredovalne storitve, sta godrnjavi 'polmilijonar' Horacij Vandergelder in mladi umetnik Ambrož Kemper, zaljubljen v Vandergelderjevo nečakinjo, Irmagard. Dolly splete mrežo romantičnih zapletov, ki vključujejo Horacija, njegova dva uslužbenca, čedno klobučarko in njeno pomočnico, medtem pa ves čas skuša uresničiti svoj skriti načrt – da bi se bogati Horacij zagledal vanjo.
Ob spremljavi Godbe Domžale bodo to vrhunsko glasbeno komedijo izvedli številni uveljavljeni ustvarjalci in nadobudni mladi solisti, ki sodijo med vodilne izvajalce slovenskih muzikalov, podkrepil pa jih bo še zborovski sestav, v katerega bodo vključeni KPZ Drouz, Klapa Sidro ter skrbno izbrani povabljeni pevci. Posebne gostje bodo mlade mažoretke.
Gledališki koncerti pri nas niso pogost uprizoritveni način, najbolj podobne so jim bralne uprizoritve predstav v gledališčih, so pa zelo pogosti v Angliji in Ameriki. Dogodek ni klasičen koncert, vendar so vanj vključeni zrežirani prizori, ki jih igralci, z malenkostno pomočjo scenarija v rokah, odigrajo v njihovi celoti. Izkušnja bo tako nekaj novega tako za vključene igralce kot prisotne gledalce. Pri taki pisani glasbeno-gledališki družbi odsotnost kostumov in scene postane zanemarljiva.
V naslovni vlogi Dolly, ki jo je v filmu igrala Barbra Streisand, bo zasijala Damjana Golavšek, njenega izbranca Horacija Vandergelderja bo odigral Jure Sešek, pisano družbo, ki ju obdaja, pa tvorijo vodilni izvajalci slovenskih muzikalov, med njimi tudi Luka Markus.
Nejc Lisjak (režija in priredba prevoda), Uršula Jašovec (glasbeno vodstvo), Gaj Sorč (vokalna priprava), Teja Komar (korepetitorka), Karin Lisjak (koreografija), Anita Omerzu Tome (trenerka mažoretk), Damjan Tomažin (dirigent).
Nastopajo: Damjana Golavšek (Dolly), Jure Sešek (Horacij Vandergelder), Luka Markus (Cornelius), Urška Gregorič (Irena), Žiga Štrukelj (Barnaby), Neža Strenčan (Minnie Fay), Žiga Bunič (Ambrož Kemper), Karin Lisjak (Irmagard), Maša Tiselj (Ernestina) in številni drugi …
Dogodek poteka v organizaciji KD Ihan in KD Mlin Radomlje, v Kulturnem domu Radomlje. Koncert bo na sporedu samo 2x, in sicer 22. in 23. februarja ob 19. uri in traja 2 uri ter ima en odmor. Pesmi in dialogi se izvajajo v slovenščini.
Cena za odrasle 12€, za otroke 10 €. Vstopnice lahko kupite na www.mojekarte.si.
Pridite na dozo smeha in dobre glasbe!