Koledar dogodkov
-
sre12Dec201818:00Slamnikarski muzej Domžale
Potopisno predavanje, na katerem nam bo zanimivi sogovornik prikazal zgodovinske okoliščine nastanka okoli 800 km dolge poti, ki jo letno prehodi vse več romarjev, v letu 2017 jih je bilo že preko 380.000 romarjev.
Romarska srebrna pot, ki je ena od 15 poti Sv. Jakoba v Španiji, vodi v glavnem po trasi te stare rimske ceste (la platea) in je prava verižica eminentnih kulturnozgodovinskih spomenikov. Na romanje se odpravljajo pristaši različnih ver in tudi ateisti, saj je v 1068 letni tradiciji romanje v Santiago de Compostela bilo pomembno s kulturnega, gospodarskega, političnega vojaškega in seveda tudi verskega vidika. Sledil bo prikaz in lastna izkušnja prehojene poti v skupni dolžini 1.123 km po španskih pokrajinah Andaluzija, Extremadura, Kastilja, Leon in Galicija.
Vstop prost!
-
sre12Dec201818:00Mladinski center Mengeš
Predavanje "Za zdravo sožitje ljudi in živali", v sredo, 12.12., ob 18:00, v prostorih Društva AIA, Mladinskega centra Mengeš, Slovenska c. 28 (Tibor Hercigonja).
-
sre12Dec201819:00Knjižnica Domžale
Dan za zdravje, šport in rekreacijo
Različni negativni vplivi neaktivnega življenjskega sloga so bolečine, nepravilna drža, poškodbe, slabo počutje. To so tudi razlogi, da se posameznik mora odločiti z redno vadbo. Pomembno je, da si zada cilj in da se projekta »najti športnika v sebi« loti premišljeno, najbolje ob posvetu s strokovnjakom. Nejc Lončar, Bodifit inštruktor individualne vadbe, nam bo zaupal, kako začeti in kako si pravilno zastaviti cilje, da se izognemo začetniškim napakam.
Vstop prost!
Organizacija: BODIFIT Domžale, Knjižnica Domžale.
-
sre12Dec201820:30Mestni kino Domžale
dokumentarni film / Fahrenheit 11/9 / režija: Michael Moore / scenarij: Michael Moore / nastopajo: Roger Ailes, Ashleigh Banfield, Steve Bannon, Roseanne Barr, Joy Behar / 2018, ZDA / distribucija: 2i film / 128’ / IMDb
Novi dokumentarec Michaela Moora ponuja provokativen in na trenutke komičen pogled na stanje, v katerem se trenutno nahaja Amerika.
Novi dokumentarec Michaela Moora ponuja provokativen in na trenutke komičen pogled na stanje, v katerem se trenutno nahaja Amerika. V naslovu nosi datum 9. november, ko je Donald Trump bil razglašen za predsednika ZDA. Moore pravi, da se v dokumentarcu ukvarja z dvema najpomembnejšima vprašanjima v Trumpovi vladavini: „How the f**k did we get here?” (Kako za vraga smo prišli do sem?) in "How the f**k do we get out?” (Kako za vraga se rešimo iz tega?).
-
sre12Dec201821:00Blunout klub
Stand up / hitronogi Žuti, otrok ljubljanskih ulic, se po dolgoletni karieri v kriminalu na drobno znajde v priložnosti za analizo svojih preteklih poklicnih in osebnih 'uspehov'.
-
sre12Dec201821:00Drsališče Domžale
Za VSE, ki jih združuje ljubezen do najhitrejše moštvene igre na svetu in bi radi izkusili kako izgleda trening hokeja na ledu pod strokovnim vodstvom trenerjev, organiziramo brezplačni hokejski trening na domžalskem drsališču.
Trening bosta vodila Črt Snoj, nekdanji član hokejskega kluba Olimpija z izkušnjami iz tujine, prvi strelec državnega prvenstva v lanski sezoni, bivši hokejski reprezentant, zdaj pa trener pri HK Olimpija in Andraž Praprotnik, trener z večletnimi izkušnjami iz treniranja mlajših in starejših hokejistov, prav tako trener pri HK Olimpija, trener na večih poletnih kampih, med drugim tudi kampu Anžeta Kopitarja in absolvent Fakultete za šport. Oba na področju rekreativnih treningov hokeja na ledu delujeta v Tivoliju in Zalogu, kjer se skupno število udeležencev že približuje številki 50.
Želimo si, da bi se hokej razširil med VSE, zato vabljeni na brezplačni hokejski trening na domžalsko drsališče v sredo, 12. decembra 2018, ob 21. uri!
Za več informacij o dogodku lahko pokličete na številko 040 503 485.
Andraž Praprotnik
-
čet13Dec201817:00Knjižnica Domžale
Pravljične urice so oblika knjižne vzgoje, ki otroka postopno in sistematično pripravlja in uvaja v pravljični svet, na vzgojo s knjigo. Pravljične urice potekajo v naši knjižnici ob četrtkih. Pričenjajo se ob 17. uri in trajajo 50 minut. Namenjene so otrokom od dopolnjenega 4. leta starosti dalje.
Obvezna predhodna prijava!
- 13.12. 2018: Trije velikani
- 20.12. 2018: Palček v čedri /obisk BOŽIČKA/
Organizacija: Knjižnica Domžale.
-
čet13Dec201818:00Kavarna Vej'ca pri Domu upokojencev Domžale
Elizabeta Štrubelj: Živeti aktivno življenje z demenco / z višjo delovno terapevtko s psihiatrične klinike v Ljubljani se bo pogovarjala Cveta Zalokar.
-
čet13Dec201818:00Mestni kino Domžale
dokumentarni film / režija: Miran Zupanič / scenarij: Miran Zupanič / nastopajo: Vlado Kreslin, Eva Strmljan Kreslin, Katarina Kreslin, Milan Kreslin, Vera Pergar, Blaž Ogorevc, Jure Potokar, Anton Avbelj, Marjan Bokan, Vojko Kokot, Mali bogovi, Beltinška banda / 2018, Slovenija / distribucija: Con-film / 107’ / IMDb
Dokumentarec sledi umetniškemu razvoju Vlada Kreslina ter prikazuje kulturni kontekst, v katerem deluje že več kot štirideset let. To je film o glasbi in tistih, ki jo imajo radi.
Tista črna kitara, Namesto koga roža cveti, Od višine se zvrti … so že ponarodele pesmi Vlada Kreslina. Glasbenik ima pri svojem občinstvu kultni status, ki ni posledica samopromocijskih prijemov, ampak rezultat osebne karizme in sugestivnega glasbenega izraza. Ta temelji na prepletu tradicionalne panonske melodičnosti, rockovskega uporništva in izvirne pesniško-glasbene govorice. Dokumentarec Poj mi pesem sledi Kreslinovemu umetniškemu razvoju ter prikazuje kulturni kontekst, v katerem deluje že več kot štirideset let. To je film o glasbi in tistih, ki jo imajo radi.
-
čet13Dec201819:00Galerija Domžale
Vabimo vas na odprtje razstave, ki bo v četrtek, 13. decembra 2018, ob 19. uri v Galeriji Domžale.
Z umetnico se bo pogovarjal Jurij Smole.
Odločila se je, ker so jo reminiscence pritirale na platno, v barvo, v ploskev. Obarvani občutki beline otroškosti, o katerih mora na likovni način spregovoriti, so tista vsebina, ki je zelo dolgo čakala svoj čas in ta je presenetljivo prišel. Njene slike so zares reminiscence tistega, kar je Milenina zgodba: doživela je vse, kar se da doživeti v življenju ženske iz nekega posebnega prostora. Zdaj je na vrsti njeno otroštvo, ki se pojavlja kot njena zrelost za vstop v umetnost. Da človek kaj takega dopusti in v tem celo neizmerno uživa, mora biti nekaj posebnega. Z najtežjimi - z abstraktnimi prvinami - se je lotila raziskovanja sebe in njenega pradavnega otroškega sveta, z duhom slikarke, s katerim najde oblike, ki so se v kombinaciji s prepoznanimi simboli, črkami in vzorci izkazali za tisto, kar je že davno hotela naslikati, pa za to še ni bilo pravega kanala. Slike so na njen način zvočne, kot bi zares upodabljale vibriranje zvočil, a kot pravi, so le etude, s katerimi preizkuša kompozicije in njihovo harmonijo. Milenina razstava se gleda v pričakovanju njenih naslednjih potez, drugih kombinacij likovnih prvin, ki naj privedejo do spoznanja o ... ... o novih vprašanjih, ki jih očitno ne bo zmanjkalo. Hkrati s slikami na nek način beremo Milenino nenavadno zgodbo, ki se nam, če jo vsaj malo poznamo, s slikami odkriva na literaren način. Realnost njenega umetniškega sveta meri tudi s predmetnostjo, ki v informelovski maniri pristane na njenem platnu in postane moč, da privlači naš pogled v njeno zgodbo. Ker je kot slikarka zapletena s stvarmi, njihova tanka prezentnost na sliki postane močna, celo barva, ki se zgošča in nabreka, dobiva volumen vendar previdno in s pravšnjo mero, da ne bi prizemljila lebdenja občutkov in sporočil. Najbolj neopazen, pa zato nič manj močan gradnik v njenem slikarstvu je zlaganje platen – enega na drugega; puščanje možnosti različnim odprtim, tudi praznim prostorom, ki so mogoče še najbolj nabiti z eterično vsebino in v svojem minimalnem izrekanju povedo največ. Boste slišali: pogovor z njo bo slika posebne vrste!
Jurij Smole, akademski kipar