Astronomski tabor Šalovci (2023)

Tako je ime parceli – prostoru, na katerem mladi ustvarjajo astro-fotografske vragolije. Zdi se samoumevno, da je tabor doživel 21 let, od tega več kot 10 v Prekmurju, v Šalovcih. Učenci so postali učitelji, mentorji, strokovne vodje tabora. Sladka težava je ta, da bi polovico udeležencev lahko uporabil za mentorje. A mentorji, učenci z dobro opremo, vsi ti se ozirajo proti vsaj simboličnemu honorarju, ki ga nimam od kod vzeti. Pa bodi do tod moje opravičilo, od tu naprej pa pojasnilo: znanje je treba deliti. Dokler bo tabor pod mojim vodstvom je prva postavka prostovoljstvo, entuziazem in ljubezen do narave. Upam, moji astronomi, da sem slednje prelil na vas, če ne, potem sem doživel neuspeh več v življenju.

Naš astronomski tabor se je pričel že julija, s pripravo parcele, opreme, zatem smo 3.8. pet srednješolcev in dva učitelja odrajžali v Šalovce. Moj načrt je bil odličen, tabor pred taborom in še en po taboru – za mentorje. No, za vse ostalo je poskrbela narava. 4. 8. 2023 zjutraj sem prejel klic, da imam zalito klet. Živim namreč ob glavni cesti v Mengšu. Vesolje mi je izbrisalo 100 »jurjev« opreme za glasbo. Tako, da se je tabor pričel dva dni kasneje od načrtovanega – 10. 8. 2023 (vmes sem 6 dni odstranjeval blato in uničeno opremo iz hiše). Marsikdo bi rekel, da je norost, to kar počnem, da zapustim »razsuto« hišo-delovišče in tabor izpeljem. A za 40 mladih nadobudnih astronomov se splača manj narediti doma in več pod zvezdami.

Strokovne vodje tabora smo bili Jaša Rebula, Aleš Rus in seveda jaz. A mentorji: Jaka Lenček, Nik Vrhovec, Rok Felicijan, Urban Razpotnik, Kaja Zabret, Luka Izak Tasič in Eva Zavec, le-ti so s svojim znanjem zagotavljali že kar srhljivo visok nivo znanja, premnogi so me že namreč prekašali. Seveda, izpeljali smo tudi tradicionalno nabiranje gob (vse udeležence sem naučil prepoznavanja 10-ih vrst), ter nabiranje zdravilnih zelišč za čaj in namakanje (kreme, tinkture). Tabor po taboru se je končal 19. 8. 2023, ko sem dobil še zadnje fotografije. Naredili so jih seveda »stari mački«, mlajši udeleženci, pa so se naučili prepoznavanja objektov, alignanja teleskopov, uporabe zvezdne karte, ter vodenja teleskopov.

NGC 6888_Crescent nebula.(Foto: Luka Izak Tadič)

Hieronim Vilar je na taboru izpeljal video delavnico in naredil o našem delu krajši dokumentarec.

Sreča v nesreči je bila, da sem vso opremo za astronomijo že prej odpeljal na tabor, tako da je bila s tem obvarovana vode iz reke, ki se je zlila v mojo hišo.

Danes jo že 12. dan pospravljam. Rad bi se zahvalil vsem staršem, učencem, ki so mi tudi po več dni stali ob strani pri čiščenju po poplavi, reševanju glasbene opreme. Saj bi se razjokal, a skoraj nikoli nisem bil sam, večina prijateljev pa je delala z večjim zagonom, kot jaz sam – saj me je klet poplavljena do višine skoraj 2m pošteno ožela fizično in načela psihično.

Dark Seahorse, Barnard 150. (Foto: Aleš Rus)

In seveda, na taboru sem se lahko več kot 100% zanesel na Roberta Vilarja, Hermino Veber, Mira Hribarja, Katarino Koderman in Edija Umerja.

13.8. 412 Perzeidov. (Foto: Bela Szomi)

Vsem strokovnim vodjam, mentorjem in mojim srčnim prostovoljcem najlepša hvala za dobro opravljeno delo in entuziazem.

Zapisal: Béla Szomi

Fotografije objektov: Kaja Zabret, Jaka Lenček, Aleš Rus, Jaša Rebula, Luka Izak Tasič, Urban Razpotnik in Béla Szomi

Fotografije s prizorišča: Marta Umer

Tagi