Mladi se lahko zoperstavijo medvrstniškemu nasilju s samozavestnim nastopom in izbranimi tehnikami

Gracie Barra je ena največjih in najbolj uveljavljenih šol brazilskega jiu-jitsa, ki ima prostore tudi v Domžalah na naslovu Ljubljanska cesta 1, Dob (Hiša na travniku). V soboto, 4.marca, 2023 ob 9.30 uri, pripravljajo “anti-bullying” seminar, ki je namenjen vsem otrokom od 7.leta dalje. Brezplačen seminar bo potekal v sklopu praznovanja 1. obletnice delovanja šole v Domžalah in predstavlja le enega izmed številnih projektov, s katerimi skušajo družbi pomagati pri soočanju s številnimi izzivi.

V želji, da bi pobliže spoznali filozofijo, pristope in pa tehnike, ki jih ponuja brazilski jiu jitsu, s pomočjo katerih se lahko otroci naučijo prepoznati znake medvrstniškega nasilja in se nanj primerno odzvati, smo se pogovarjali z Urošem Koplanom, glavnim inštruktorjem Gracie Barra šole v Domžalah.

Medvrstniško nasilje ni novodoben pojav, so pa njegove razsežnosti in pa oblike, ki se selijo in vse pogosteje pojavljajo tudi na družabnih omrežjih, vse bolj zaskrbljujoče.

Vsekakor je moja dolžnost, da poskrbim za svojo varnost in kot starš, da poskrbim za varnost svojih otrok. Da jih naučim prepoznati nasilje in kako se na pravi način ubraniti. Nasilja je več vrst in čeprav je fizično najbolj otipljivo, je morebiti celo najmanj pogosto. Tukaj je še verbalno, ki se širi po socialnih omrežjih in je vse bolj problematično. Vsako nasilje, ki traja dlje časa, je uničujoče in lahko se na koncu konča tudi tragično.

V primeru fizičnega nasilja je pomembno, da se znamo ubraniti in poskrbeti zase. Moramo se postaviti zase, ampak na pravi način. Kaj to pomeni? Pri samoobrambi je čustven izziv izjemno pomemben. Način, kako se bom odzval na določeno situacijo. Ni se namreč potrebno odzvati na čisto vsako situacijo ali reagirati na čisto vsako gesto. Lahko se odločimo tudi drugače. Lahko pogledamo stran in se delamo, kot da nismo slišali. Tovrstnega načina učimo predvsem otroke, saj resnično ni potrebe, da bi se odzvali na provokacije. Če se odzovem, dosežem samo to, da je tisti, ki je provociral, dosegel svoj namen.

Pomembna je samozavestna drža

Ena izmed večjih lekcij, ki jih uči brazilski jiu-jitsu je ta, da strahu ne pokažemo. Nasilneži so izjemno negotovi in prestrašeni. Če nasilnežu pokažeš, da si prestrašen, da se bojiš, njemu to pomeni zmago. Posledično se bo nad izbrano osebo še bolj izživljal. V tem primeru si zanj lahka tarča. Če bo pa videl, da se nisi ustrašil ( čeprav si se), ampak mu tega ne pokažeš, bo zanj motivacija za nadaljevanje toliko manjša.

Ignoriranje se lahko hitro sprevrže v dvorezen meč. Marsikoga zna tovrsten odziv še dodatno razjeziti in začetna verbalna provokacija lahko hitro eskalira v pravi fizični obračun. Verjamem, da je včasih težje oditi, kakor ostati, ampak v primeru “odkorakanja”, lahko oseba pride za teboj. Kako naj torej mladostniki postopajo, da zaščitijo sebe?

V brazilskem jiu jitsu in v naši šoli v Domžalah mlade učimo posebnega pravila. Mladostnik se trikrat umakne in v kolikor to ne učinkuje, lahko naredi naslednji korak in tako poskrbi zase na pravilen način. Obstajajo posebne tehnike, kako postaviti telo in kako roke. Kakšno fizično držo zavzeti in kakšne besede uporabiti. Ni toliko poudarek na izboru besed, kakor na načinu, kako jih izreči. Kakšen ton uporabiti. Pogosto se namreč nehote narobe izrazimo, saj je naš odziv preveč čustven. Kontrole čustev se je mogoče naučiti. Kar je seveda najtežje.

Brazilski jiu jitsu nam ponuja resnično močno orodje, da se lahko ubranimo proti drugim. Kako? Na način, da napadalca ali nasprotnika ob tem ne poškodujemo. To je najbolj fascinantno. Seveda obstajajo tehnike, bi lahko privedle tudi do tega, vendar si tega ne želimo, zato otroke učimo, kako, na kakšen način naj se postavijo zase in se zavarujejo, ne da bi ob tem drugega fizično poškodovali. Gre za vprašanje splošne varnosti. Ne želimo poškodovati ali kaznovati nasilneža, saj ga lahko na svojevrsten način obvladamo in mu sporoči, da je njegovo ravnanje napačno.

Nasilneži so pogosto tudi sami prestrašeni in negotovi. Kar jih seveda ne upravičuje pri njihovem ravnanju, pa vendarle. Ko govoriva o medvrstniškem nasilju, se pogosto zastavi vprašanje, zakaj se mladi s težavo postavijo zase in se tako zaščitijo pred nasilnim ravnanjem sovrstnikov? Seveda se mi podobno vprašanje zastavlja tudi glede odziva odraslih, ko je govora o nasilnem vedenju mladih.

Slaba samopodoba in pomanjkanje samozavesti. Tarče nasilnežev so pogosto zelo lepo vzgojeni otroci, tudi sovrstniki, ki se s težavo postavijo zase, čeprav imajo določeni med njimi to tudi prirojeno. Predstavljajte si mladostnika, ki je zelo priden, vesten, se zelo lepo obnača, je zelo lepo vzgojen, vendar pogosto hodi s sklonjeno glavo in mogoče nekje v kotu. Najverjetneje se bodo kaj kmalu “spravili nanj”. Potrebno mu je pomagati. Ga dvigniti. Mu dati orodje, s pomočjo katerega se bo lahko ubranil. “Anti-bullying” seminar je ravno eden izmed projektov, s katerim skušamo opolnomočiti mlade in pri tem opraviti še kakšno družbeno koristno delo.

Brazilski jiu jitsu je predvsem gradnja karakterja s pomočjo tehnik

Brazilski jiu jitsu je predvsem gradnja karakterja s pomočjo učenja in prakticiranja določenih tehnik. Otroci ne vedo, kaj morajo narediti. Ste poskusili otroku predlagati, naj se postavi zase? Na kakšen način bi on to storil? Bi začel kričati, rjoveti, morda celo mahati naokoli z rokami?

Postaviti se zase pomeni fizično zavzeti ravno držo in pogledati nasprotnika v oči. Ob tem pa uporabiti izraze kot so “Dovolj je”.To je že veliko. Če se na tovrsten način odzoveš, je največja verjetnost, da se bo “bully” umaknil. “Bullyji” niso namreč hrabri, ampak so otroci, ki iščejo pozornost. V kolikor “bullyju” damo občutek, da nas je strah, da smo negotovi in da lahko svojo moč uporablja nad nami, bo to začutili in izkoristil.

Če se postavimo zase na pravilen način, bo nasilnež popustil. Tovrstno držo je namreč potrebno natrenirati, saj večina ljudi ni toliko samozavestnih, da bi že sami od sebe znali poskrbeti zase, ampak jim je dodatna pomoč v obliki tečaja samoobrambe ali česa podobnega več kot dobrodošla. Poudarek je namreč na zavedanju. Na zavedanju kje preti nevarnost. Filozofija samoobrambe je namreč v ohranitvi varnosti. V tem, da se potencialnemu nasilju ognem, če pa se situacijam ne morem izogniti, pa skušamo imeti samozavestno držo.

Vseeno moramo ostati pozorni in pripravljeni na morebiten fizičen odziv. V kolikor se znamo ubraniti fizičnim napadom, se bomo znali ubraniti tudi proti morebitnemu verbalnem napadu.

Samozavestna drža ter jasne in kratke besede. Stavki jedrnati in brez nekih filozofiranj.

Tako je. Brez filozofiranja. Ton glasu mora biti močan, direkten in učinkovit. Ne preveč kričeč. Svoja čustva moramo namreč imeti neprestano pod kontrolo, nasprotniku pa jasno sporožiti, da se nasilje ne sme več zgoditi, kajti v nasprotnem primeru, se bomo prisiljeni obraniti fizično.

Vsi, ki bi radi pobliže spoznali tehnike brazilskega jiu jitsa lepo vabljeni v soboto, 4. marca 2023 ob 9.30 uri, na “anti-bullying” seminar, ki je namenjen vsem otrokom od 7.leta dalje, ob 11. uri pa bo na vrsti seminar za odrasle, ki ga bo vodil prof. Carlos Maia. Obvezne so predhodne prijave po e-mailu na: info@gbdomzale.si, telefonski številki 041 744 588 ali družabnih omrežjih: gbdomzale

Lepo vabljeni

Avtor: Petra Petravič; Foto: gbdomzale, canva.com

 

Tagi