Izšla je nova številka Slamnika – april 2025

Izšla je aprilska številka Slamnika. Glasilo Slamnik je osrednji tiskani informator o življenju in delu v občini Domžale, ki ga brezplačno prejemajo vsa gospodinjstva v občini Domžale. Glasilo Slamnik lahko najdete tudi na našem portalu pod zavihkom – Glasilo Slamnik na spodnji strani portala, kjer si je možno ogledati vse Slamnike od leta 2013 do nove aprilske številke v letu 2025.

V nadaljevanju si lahko preberete uvodni nagovor urednice Slamnika, v katerem razkriva vsebino nove marčevske številke.

Drage bralke,dragi bralci,

tako kot vsako leto je tudi letos občinski praznik, ki ga Domžale praznujejo 19. aprila, priložnost, ob kateri se kot skupnost zahvalimo posameznikom, društvom in organizacijam, ki s svojim delom in prispevkom puščajo neizbrisen pečat v lokalnem okolju. Letos so bila podeljena priznanja dvanajstim izjemnim posameznikom, društvom in organizacijam, ki s svojim nesebičnim delovanjem neprenehoma bogatijo domžalski prostor. Osrednji trenutek slovesnosti pa je bila podelitev najvišjega priznanja – naziva častnega občana Občine Domžale – ki ga je prejel prof. Tomaž Habe, izjemni glasbeni pedagog, skladatelj, dirigent in kulturni delavec, ki je s svojim neustavljivim ustvarjalnim duhom pustil globok pečat tako v domžalski kot tudi širši slovenski kulturni krajini.

Novi častni občan Občine Domžale prof. Tomaž Habe je tudi naš sogovornik v Velikem intervjuju. Doslej je za svoje delo prejel vrsto najvišjih priznanj, že leta 1997 najvišjo nagrado RS na področju šolstva; med drugim je za zaokrožen skladateljski opus, ki obsega več kot 360 del, dobil Kozinovo nagrado, najvišje priznanje, ki ga podeljuje Društvo slovenskih skladateljev, leta 2015 pa Gerbičevo nagrado za življenjsko delo. Njegovo izjemno življenje in delo sta neprecenljivi prispevek k slovenski glasbeni dediščini in kulturi, kar potrjuje tudi naziv častnega občana.

V športno obarvanem intervjuju smo se pogovarjali z Luko Leničem, ki je na 60. podelitvi Bloudkovih priznanj za leto 2024 prejel Bloudkovo plaketo za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa. Domžalčan, ki je svojo profesionalno tekmovalno šahovsko kariero zaključil približno pred letom dni, je ponosen in vesel, da je šah po zaslugi njegovega dela dobil svoje mesto med številnimi športi, na tako eminentni prireditvi, kot je podelitev Bloudkovih priznanj.

O tem, kakšno vodo pijemo v Domžalah, si lahko preberete na straneh o okolju, kjer objavljamo povzetek poročila o kakovosti pitne vode za leto 2024.

Vabljeni k branju Slamnika.

Špela Čarman, odgovorna urednica

Tagi