Je vitka država res rešitev za dobro vseh nas?

Na petem srečanju Podjetniškega bralnega kluba smo se pogovarjali o knjigi Podjetniška država avtorice Mariane Mazzucato.
V sredini aprila je na domžalski obrtni zbornici v prostorih Podjetniške knjižnice potekalo redno srečanje Podjetniškega bralnega kluba, ki ga vodi Ajda Vodlan. Pogovarjali smo se o knjigi Podjetniška država (https://www.bukla.si/umco/podjetniska-drzava.html) izpod peresa italijansko-ameriško-britanske ekonomistke in profesorice ekonomije inovacij in javne vrednosti na University College London ter ustanovne direktorice Inštituta UCL za inovacije in javni namen, med drugim tudi prejemnice najvišje nagrade za civiliste v Italiji.
Knjiga s podnaslovom Razkrinkavanje zmot o javnem in zasebnem sektorju je bila izbrana za naj Podjetniško knjigo leta 2018 in pri založbi UMco, ki jo je izdala, so zapisali: “Knjiga izčrpno ovrže zmoto o nerodni, birokratski državi nasproti dinamičnemu, inovativnemu zasebnemu sektorju. V nizu dobro analiziranih primerov – od informacijskih tehnologij, biotehnologije, nanotehnologije do današnjih zelenih tehnologij – profesorica Mazzucato pokaže, da drži ravno nasprotno: zasebni sektor najde pogum za investiranje šele potem, ko je podjetniška država že naredila tvegane investicije. V intenzivno raziskanem poglavju avtorica tako razkriva, da je bila vsaka tehnologija, zaradi katere je iPhone tako »pameten«, financirana s strani vlade: internet, GPS, zaslon na dotik in glasovno aktivirana Siri.” Knjiga je izborno izšla deset let nazaj, leta 2015, vendar je morda danes še bolj aktualna kot sicer glede na to, kaj se dogaja tako v Ameriki kot drugje po svetu.
Na srečanju Podjetniškega kluba smo se pogovarjali o stereotipih glede javne uprave in predvsem o slovenskih stereotipih. Izpostavljali smo dobre prakse slovenskega javnega sektorja in se pogovarjali o osebnih izkušnjah. Velik poudarek smo namenili krizi iz leta 2008 in neuspelim poskusom reševanja krize z omejevanjem javne porabe. Preizprešavali smo, na katera področja naj bi javno posegalo in se strinjali, da je med drugim zagotovo pomembna naloga javne uprave in države spodbujanje države, predvsem na tistih področjih, kjer so vlaganja preveč negotova za privatni sektor. Govorili pa smo tudi o obrambnem vlaganju in izpostavili, kako to narašča danes. Navsezadnje ne pozabimo: internet je bil sprva razvit za potrebe ameriške vojske.
Ker je debata odprla več vprašanj, kot nam je dala odgovorov, smo se strinjali, da jo nadaljujemo naslednjič in v tem času preberemo tudi drugo prevedeno knjigo iste avtorice z naslovom Gospodarstvo s poslanstvom: Velikopotezna navodila za spreminjanje kapitalizma. Vabljeni, da se nam pridružite! Dobimo se v ponedeljek, 26. maja 2025, ob 18. uri – več informacij pri Ajdi Vodlan (ajda.vodlan@outlook.com, 031 865 848).
Vabimo vas, da se nam pridružite na srečanju ali pa samostojno berete knjige za Podjetniško bralno značko, ki poteka pod okriljem Knjižnice Domžale in Območne obrtno-podjetniške zbornice Domžale.
Ajda Vodlan, vodja Podjetniškega bralnega kluba