Marta Ružnič – nagrajenka Društva Šola zdravja za leto 2021

»Z veseljem hodim k telovadbi, ne glede na zgodnjo uro«

Nagrajena prostovoljka Društva Šola zdravja Marta Ružnič (73) je telovadbo »1000 gibov« začela obiskovati junija 2009 kot osma članica skupine Domžale – Drevored 88 lip. Prizna, da jo je zato najbolj navdušil prvi veliki dogodek v Piranu, vseslovensko srečanje skupin Šole zdravja.

»Pričakovala sem, da bom naredila nekaj za svoje telo, za zdravje in dobro počutje, dobila pa sem veliko več: druženje in prijatelje,« nam zaupa gospa Marta.

Od takrat je s skupino Drevored 88 lip obiskala veliko slovenskih krajev, kjer so pomagali pri ustanavljanju novih skupin in poskrbeli za pravilno izvajanje vaj.

»Skupaj z drugimi člani smo zasnovali skupnost, katere osnovna dejavnost je temeljila na razgibavanju, telovadbi pa tudi izobraževanju (veliko zanimivih predavanj), predvsem pa na prepričanju, da lahko za svoje zdravje in počutje največ naredimo sami!«

Na pohodu.

Takrat se še ni dobro zavedala, kako zelo ji bo Šola zdravja popestrila, pospešila – oziroma spremenila življenje: »Vsako novo leto je prineslo nova spoznanja, še večje veselje do telovadbe pa tudi druženje in vse večji krog prijateljev in poznanstev ter s tem širjenje novih obzorij.«

Že trinajsto leto je članica Društva Šola zdravja, kar pomeni, da prav toliko časa vsako jutro tudi redno telovadi. Na vprašanje o izkušnjah z dolgoletno telovadbo in o morebitni razliki, ki jo v primerjavi z začetki čuti sedaj, odgovori: »Prej nisem bila nikoli športno aktivna. Nikakor si nisem predstavljala, da bi lahko bila kdaj članica kakšne telovadne skupine. Zdaj po vseh teh letih telovadbe po metodi »1000 gibov« čutim, da sem zares zelo napredovala tako v fizičnem kot psihičnem smislu. Najbolj pa me je k vsemu skupaj pritegnila prav disciplina med telovadbo in dosledno izvajanje vaj.«

Gospa Marta v svoji skupini slovi kot skrbnica za družabne zadeve: skrbi za rojstne dneve, posebej za okrogle obletnice svojih sošolcev; ob vsaki obletnici skupine (8. decembra) zbira denar za obdaritev vaditeljic, prav tako pa deluje kot pomemben povezovalni člen med obolelimi in dalj časa odsotnimi člani v skupini. »Ugotovila sem, kako že majhna pozornost in prijazna beseda pride prav starejšim, ki so iz naše družbe vse prevečkrat odrinjeni in pozabljeni ali kdaj pa kdaj celo izkoriščani. Tako sem se domislila, da bomo ob obletnicah skupine obdarovali naše najbolj aktivne vaditeljice in člane skupine. Tako sedaj zbiramo prostovoljne prispevke za nagrade in ob slavnostnem dogodku naše skupine, to zamisel tudi realiziramo,« nam pojasni skrbna gospa Marta.

Marta v svoji pevski skupini.

Za skupine Šole zdravja po vsej Sloveniji se večinoma zanimajo starejši državljani, predvsem pa ženske. Ko sem gospo Marto vprašala kaj misli, zakaj je temu tako, ni imela določenega odgovora. Le pritrdila mi je lahko in sporočila vsem generacijam, še posebej pa moškim: »Res je! Naše društvo ni rezervirano le za starejšo populacijo, zato bi se v naših vrstah veselili tudi mlajših članov, ki pa niso prav odzivni. Kljub temu jih z veseljem pričakujemo. Tudi moške, ki se našim povabilom ne odzivajo tako množično kot bi si želeli, lepo vabimo v svoje vrste. Prepričana sem, da jim ne bo žal!«

Domžalske skupine so poleg telovadnih v svojih vrstah ustvarile tudi druge sekcije. Gospa Marta je tako vključena v pevsko skupino Šole zdravja, kjer skrbi za nastope, pa še za vsa administrativna dela povezana z občinskim razpisom za njeno nadaljnje delovanje. Veliko je tajniškega dela, papirjev, dokazil, itn. Na vprašanje, kako ji vse to uspeva, odgovori, da ji pri pravočasni ureditvi vseh potrebnih administrativnih zadev s svojim nesebičnim sodelovanjem pomagajo tudi drugi člani in članice. “V teh krogih (vrtci, šole, domovi upokojencev, občinske prireditve, F3ŽO itd…) nas zdaj že dobro poznajo, zato nas že kar sami vabijo, da se udeležimo njihovih programov na najrazličnejših prireditvah,« mi ponosno pojasni naša nagrajenka.

Gospa Marta kot prostovoljka sodeluje tudi v vseh akcijah svoje skupine v Medgeneracijskem centru Bistrica, kjer občasno telovadijo skupaj z varovanci doma, ki se jih vedno zelo razveselijo. Drugače pa njihovi skupini vodstvo MGC Bistrica velikodušno odstopi tudi prostor za pevske vaje, za kar se jim gospa Marta, v imenu pevske skupine, javno zahvaljuje.

Domžalske nagrajenke: Marta, Jelka in Branislava.

Gospa Marta, ki je sedaj upokojenka in je po poklicu kemijski tehnik, v Šoli zdravja vidi pobudo za aktivno življenje in razvijanje mnogih dejavnosti, ki pa niso, kot hudomušno pristavi, povezane le z razgibavanjem naših teles, marveč tudi možganov. Najin pogovor zaključi z besedami: »Tisto, kar te pritegne, da vsak dan z veseljem hodiš k telovadbi, ne glede na zgodnjo uro, je prav gotovo veselo vzdušje in sproščenost v skupini. Seveda, pa ne gre pozabiti tudi na vse tiste koristne reči, ki so jih pri tem početju deležna naša hvaležna telesa.«

Avtor: Neda Galijaš; Foto: arhiv Društva Šola zdravja

 

Tagi