Po primorski veji Jakobove poti

Prehoditi starodavno evropsko krščansko pešpot, znano pod imenom Camino de Santiago, je osebni cilj marsikoga. Razlogi so najrazličnejši, a bistveni je eden – človek roma zaradi sebe in k sebi.  V Sloveniji je pot svetega Jakoba – Slovenski Camino razdeljena na pet vej. Dolenjska veja je dolga 154 km, gorenjska veja 143 km, preddvorska veja 39 km, prekmurska in štajerska veja 269 km ter primorska veja 124 km. Prepletajo se pri cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani.

Ljubljančana Marjeta in Metodij Rigler sta leta 2000 ustanovila Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji, da bi oživila tradicijo slovenskih srednjeveških romanj po poteh, ki vodijo v Compostelo in nekdanjih božjih poti k cerkvam sv. Jakoba. Člani, imenovani na kratko jakobčki, so začeli obnavljati in markirati Jakobovo pešpot čez Slovenijo. Po sledeh apostola Jakoba lahko romamo tudi v Sloveniji na Slovenskem Caminu, saj je v Sloveniji svetemu Jakobu posvečenih 67 cerkva.

Domžalske odrasle katoliške skavtinje in skavti so v nekaj letih prehodili že vse veje slovenske Jakobove poti, ostala jim je le še primorska veja, na katero so se podali decembra 2021, prehodili pa so od Ljubljane, Bevk in do Vrhnike. Drugega januarja letos pa so nadaljevali pot od Vrhnike mimo Starega Malna čez Strmico do Logatca. Romarska pot se vije po Cankarjevem Klancu do cerkve Svete Trojice nad Vrhniko, ki je bila zgrajena okrog leta 1630. S Svete trojice nadaljuje naprej po lepo označeni poti, ki popelje proti Staremu Malnu in Strmici, kjer skozi gozdnato pokrajino pripelje do Logatca. Lepi spomini, lepa pustolovščina ob iskanju rumenih školjk ali puščic, ki kažejo smer, in ljudje, ki prijazno pokramljajo z nami. V prvem križišču se zavije levo do cerkve sv. Nikolaja in romarskega zavetišča ob njej. Tu so zaključili drugi del poti.

Pot je lepa, predvsem pa pokrajina, v kateri živimo. Obilo zelenja, rastlinja in gozdov, kjer si človek spočije um. Na Jakobovi poti tako spoznavamo našo zgodovino, kulturo, umetnost, ljudi in vse to občudujejo tudi romarji z drugih držav, ki prihajajo na slovensko Jakobovo pot.

Priporočamo, da si priskrbite romarsko listino, ki jo med romanjem pečatite s pečati slovenske Jakobove poti ob cerkvah sv. Jakoba, samostanih, kmečkih turizmih in župnijah. Po predložitvi kopije romarske listine na Društvu prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji prejmete potrdilo o opravljeni slovenski poti sv. Jakoba, slovensko »compostelo«.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi