Ko prekrasna gozdna doživetja nagovarjajo čute in prebujajo duha
Poimenovali so jih gozdna doživetja. Prekrasna in edinstvena dogodivščina, ki jo lahko človek občuti v neposrednem stiku z naravo. Zasnovali so jih v Termah Snovik, kjer so s prekrasnim programom dopolnili peti Kneippov steber, ki ponazarja in nagovarja ravnovesje duha.
Kot poudarja Klavdija Hribar, idejna vodja in snovalka gozdnih doživetij v Termah Snovik, »zdrav življenjski slog ni le zdrava prehrana, gibanje, ampak nanj vplivajo tudi naše misli, soočanje s stresom, kakovost odnosov, zmožnost učenja in rasti, naše navade in razvade. Ko dosežemo zmernost v vsem, kar vsakodnevno počnemo, bo naše življenje v ravnovesju. Lažje bomo prenašali stres in druge tegobe današnjega časa«, je prepričana naša sogovornica.
V kratkem pogovoru nam je zaupala magično moč gozdnih doživetij, ki jih lahko obiskovalci Term Snovik, v prekrasnem ambientu tuhinjske doline in v neposrednem stiku z naravo začutijo na lastni koži. Narava v sebi nosi neizmerno moč in kot kažejo številne raziskave, gozdna doživetja blagodejno vplivajo na naše zdravje in počutje.
Čas preživet v gozdu nam lahko zniža stres, zviša razpoloženje in izboljša koncentracijo. Vdihovanje svežega zraka in prisotnost zelenih površin pozitivno učinkuje na dihalni sistem, krepi pa tudi naš imunski sistem. Preko stika z naravo in med povezovanjem z njo, se tudi mi vračamo v naravno stanje. Stanje, ki smo ga zaradi načina življenja, ki vključuje odmik od narave in posledično odmik od nas samih, tudi izgubili. V stiku z naravo veliko lažje doživljamo in procesiramo čustva in vzdržujemo medsebojne odnose, kar povečuje zavedanje nas samih, svojega telesa in zdajšnjega trenutka.
Kot otroci smo veliko (pre)hodili bosi in bili na tovrsten način v neposrednem stiku z naravo. Golo zemljo. Veselo smo stopali po jutranji rosi, zeleni travi, suhi zemlji, kar je v nas prebujalo težko opisljive, pa vendarle prekrasne in posebne občutke. Počasi smo nevede in neopazno začeli spreminjati naše navade in se sprehajati v udobnih obuvalih. Bosonogi sprehodi so bili tako rezervirani za redke izjemne trenutke. Sčasoma se je spremenil tudi naš način življenja in pa odnos do hoje, ko smo ujeti med številne dejavnosti, počasi, a nehote, nekako izgubili stik s sabo.
Ja, res je. Drugačen stil življenja nas je spremenil in večina niti ne pomisli, da bi se sezula in se občasno bosa sprehodila po naravni podlagi. Kar je velika škoda, saj je bosonoga hoja ena najboljših naravnih telesnih terapij. Hoja z bosimi nogami nam krepi mišice na stopalih, izboljšuje naše ravnotežje, spodbuja cirkulacijo in aktivira akupunkturne točke na naših stopalih. Predstavlja neposreden stik z energijo zemlje, zato velja za enostavno obliko sprostitve, ki lahko zmanjšuje stres in napetosti v telesu. Bosi tudi težko hodimo hitro in že to nas do določene mere umiri.
Gozdno okolje nas spodbuja in nagovarja k telesni aktivnosti, kar je pomembno za ohranjanje zdravja. Ljudje imamo 5 čutil. Vonj, okus, tip, sluh in vid. Katera čutila se po vašem mnenju v direktnem, neposrednem stiku z naravo, kakršna so gozdna doživetja, najmočneje prebujajo?
Pri gozdnih doživetjih, podobno kot pri sorodnih Kneippovih bosonogih doživetjih, ki jih tudi že nekaj let uspešno izvajamo v Termah Snovik, uporabljamo vseh 5 čutil, zato lahko rečemo, da so gozdna doživetja popolna aktivnost za krepitev čuječnosti.
S prisotnostjo v gozdu naša očesa pozorno opazujejo neštete odtenke zelene in rjave, različnih odtenkov neba in vsega kar nas v tistem hipu obdaja. Preko vaje meditacije poslušamo ptičje petje, veter in kaplje dežja v krošnjah dreves, izvedemo pa tudi posebno vajo harmonizacije telesa z lastnim zvokom. Ves čas lahko tudi prepoznavamo različne vonjave, ki jih oddajajo drevesa in druge rastline. Pri aktivnosti objemanja dreves uporabljamo naše čutilo za tip, saj zaznavamo različne površine debel. Ob koncu doživetja postrežemo z zdravim prigrizkom, s katerim pa razvajamo naše čutilo za okus. Drznem si reči tudi, da v majhni meri razvijamo naše, za nekatere šesto čutilo, to je intuicija, na kakšen način pa vas povabimo, da se prepričate sami.
Težko torej rečem katero čutilo na gozdnih doživetjih najbolj prebujamo, saj je to lahko pri vsakem posamezniku drugače, zagotovo pa uporabljamo vse naše čute.
Vsakodnevno smo pogosto ujeti v dnevni vrvež senzacij in šumov. Le ti nas neprestano nagovarjajo, da nanje morebiti niti nismo več toliko pozorni. Morda jih tudi ignoriramo. Jih več ne zaznamo. Morda smo nanje že tako zelo imuni, da ne pridejo več do izraza. Tako zelo smo navajeni na kaos, da nas je morebiti potihem strah sprememb. Strah, da bi poznani kaos v trenutku preprosto izginil. In bi nastopila tišina. Mir in narava. Kaj se zgodi v trenutku, ko obdani z naravo, ne začutimo več kaosa? Kaj si želite, da bi ljudem omogočili v okviru gozdnih doživetij, v neposrednem stiku z naravo?
Želimo si, da bi gozdna doživetja predstavljala prijetno aktivnost, ki bo udeležence med seboj povezala in zbližala s sočlovekom na ta način pa reflektirala tudi na vsakega posameznika. Vsebina je kombinacija skupinskih in individualnih vaj, ki krepijo čuječnost in nas s prisotnostjo v drugem okolju postavijo v drugačen kontekst. S pogovorom si medsebojno izmenjamo ideje za sprostitev in druga uporabna znanja za naše boljše počutje v vsakdanu. Zelo veseli smo tudi, v kolikor nam ob koncu udeleženci rečejo, da bodo šli sedaj večkrat sami v gozd, si bodo tudi sami kupili viseče mreže in podobno. Takrat vemo, da smo poleg prijetnega druženja udeležence uspeli prepričati tudi, da bodo za svoje dobro počutje aktivno skrbeli sami tudi v naprej.
Gozdna doživetja so v Termah Snovik zasnovana kot nadgradnja že ustaljenih programov oblikovanih na 5 Kneippovih stebrih dobrega počutja. Kako ste si zamislili nadgradnjo in čemu ste pri snovanju programa dali prednost?
Zamisel se je kalila že nekaj časa, velik zagon pa smo dobili s uspešno prijavo na razpisu za turistično-podjetniške ideje. V pred leti oblikovanem produktu, imenovanem Kneippovo bosonogo doživetje, so že določeni zametki gozdnega velnesa, želeli pa smo vsebino še razširiti in poglobiti. V Termah Snovik imamo ogromno naravno prednost čudovite narave in čistega gozda, zato smo želeli goste od blizu in daleč navdušiti nad tem, kar nam narava ponuja. Pri pripravi smo združili naša profesionalna znanja in izkušnje kot akterji iz različnih oddelkov in tako pripravili celovit produkt. Tudi tekom izvajanja doživetja še izboljšujemo in razširjamo, skladno s tem kar prepoznamo, da udeleženci potrebujejo.
Ali potekajo gozdna doživetja samo v krogu poznanih ljudi, ali jih organizirate tudi v skupini, kjer se udeleženci tako rekoč na dogodku prvič srečajo? Za marsikoga je lahko bosonoga hoja v družbi neznancev ali delitev občutij z drugimi precej intimna stvar. Kateri morebitni pomisleki so v tem primeru povsem odveč?
Pred sezono izvajanja pripravimo termine in odpremo prijave na katere se lahko prijavi kdor želi, posameznik, par ali več teh. Ponujamo pa tudi možnost za zaključene skupine, ko izrazijo interes in doživetje torej izvedemo v dodatnem terminu. Zadovoljstva so velika pri obeh možnostih, v prvem primeru udeleženci stkejo nova pozanstva in gozd zapustijo kot novi prijatelji, druga možnost pa se izkaže za odlično ”teambuilding” aktivnost. Sicer opažamo, da so udeleženci od začetka bolj zadržani, zato najprej izvedemo določene vaje v skupini s katerimi ”prebijemo led”. Tekom izvajanja potem udeležence vabimo v deljenje njihovih občutkov, v kolikor pa začutijo, da v tistem trenutku to ne želijo, jih v to ne silimo. Vsak ima torej izbiro, zato so vsi morebitni pomisleki odveč.
Kaj bi svetovali udeležencem gozdnih doživetij? Kaj naj pred vstopom v gozd pustijo za seboj in kaj naj vzamejo s seboj na pot?
Če se dotaknem najprej otipljivih elementov, želimo, da na doživetje s seboj ne nosijo mobilnih telefonov, oziroma jih za časa izvajaja ugasnejo. Na jasi, preden vstopimo v gozd, izvedemo tudi vajo, ki nam pomaga umiriti naše misli, predvsem pa nas privede do tega, da skrbi in težave vsakdana ”pustimo” za sabo in v gozd stopimo sproščeni in pozitivno naravni. Samo z mislimi v sedanjosti bomo namreč lahko polno sprejeli kar nam gozdno doživetje ponuja.
Včasih se vsega z besedami preprosto ne da opisati. S pomočjo Klavdije Hribar, idejne vodje gozdnih doživetij v Termah Snovik smo vam skušali predstaviti in približati gozdna doživetja, ampak včasih se je potrebno preprosto prepustit in začutit. Doživet. Zato lepo vabljeni na gozdna doživetja v Terme Snovik, vsak teden med majem in septembrom.
Podrobnejše informacije o terminih so dostopne na spletni strani www.terme-snovik.si. Izbrani termin si lahko rezervirate po e-mailu info@terme-snovik.si ali po telefonu na številki: 080 81 23.
Avtor: Petra Petravič; Foto: Terme Snovik