Tina Zupančič: “Občani so Lekarno Bistrica vzeli za svojo. Zastavljajo nam mnoga vprašanja ter se z veseljem udeležujejo dogodkov”

V počastitev pomembnega jubileja, je Lekarna Bistrica novembra letos organizirala številne strokovne posvete, meritve in delavnice, ki so bile zelo lepo sprejete in izredno dobro obiskane. »Zasnovali smo jih na način, da je lahko vsak našel nekaj uporabnega zase, s čimer smo tudi dokazali, da predlogom naših strank z veseljem prisluhnemo in če le lahko, v sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja Domžale in drugimi partnerji, dogodke tudi z veseljem izpeljemo« so besede, s katerimi je Tina Zupančič, direktorica Lekarne Bistrica pospremila dogajanje v Lekarni Bistrica v zadnjem letu dni.

Praznovanje rojstnega dne je pogosto priložnost, ko se lahko ozremo nazaj in skupaj obujamo spomine na prehojeno pot, ter se zahvalimo vsem, ki so nas spremljali in bili ob nas. »Začela sem v času, ko so bili otroci še majhni. Sedaj, ko so večji, se lahko v večji meri posvečam Lekarni Bistrica, zato sem izjemno hvaležna ekipi, ki je v tem času stvari skrbno in vestno urejala in me na ta način v precejšnji meri tudi razbremenila«, se svojih začetkov spominja naša sogovornica Tina Zupančič in ob tem dodaja, »če ne štejemo podružnic, je Lekarna Bistrica zadnja zasebna lekarna, ki je bila odprta v Sloveniji od tistega davnega novembra leta 2013.«

»Rada bi se zahvalila mag. Andreju Rezarju, ki je še čisto na začetku naše skupne poti in v času moje porodniške v svoje roke prevzel vodenje lekarne in skupaj z ostalimi člani ekipe pokazal, kako se z medsebojnim sodelovanjem in zaupanjem dobro dela in tudi dosega rezultate«

Praznovanja rojstnega dne in enoletnega dela na novi lokaciji v Mercator centru Domžale, se je udeležila tudi predsednica Lekarniške zbornice Slovenije, gospa mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., ki je na kratko povzela situacijo v zdravstvu in v lekarniški dejavnosti, ki zaradi pomanjkanja kadra ter težji dostopnosti zdravnikov, ni rožnata. Ob tem je izrazila spoštovanje za delo, ki ga opravljajo lekarniški delavci in v imenu Lekarniške zbornice Slovenije čestitala Lekarni Bistrica za skrbi ter angažiranost, ki jo ekipa vsakodnevno izkazuje v stiku s strankami. Lekarniška zbornica Slovenije si prizadeva, da bi z umestitvijo storitev in pa ustreznim financiranjem zagotovila obstoj lekarniške mreže in potrebno število farmacevtskih strokovnih delavcev.

Gostje praznovanja med katerimi je tudi mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec, predsednica Lekarniške zbornice, foto: Petra Petravič

Kot nam je v kratkem pogovoru zaupala predsednica Lekarniške zbornice Slovenije, gospa mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., » Dinamika odpiranja novih lekarn se je precej upočasnila, dejstvo pa je, da je lekarniška mreža nekako zapolnjena. V Sloveniji imamo uzakonjeno lekarniško mrežo in prebivalcem celotne države omogočamo enakomeren dostop do zdravil in do lekarniških storitev. Lekarna Bistrica je tudi eden izmed kamenčkov v mozaiku 350-tih lekarn, kolikor jih šteje lekarniška mreža v Sloveniji. V Sloveniji so lekarne dostopne tudi v manjših, odročnejših krajih, kar je za starejše oziroma za bolj ranljive skupine zelo pomembno.«

Lekarna Bistrica v Mercator centru Domžale, Foto: Lekarna Bistrica

Vsekakor je dostopnost do informacij danes veliko lažja, kot je bila nekoč, se pa s količino informacij širijo tudi najrazličnejše dezinformacije. »Na spletu so informacije precej generične, prevaranti pa zelo dobro poznajo psihologijo prodaje, zaradi česar je nepotrebnih ali celo škodljivih nakupov lahko zelo veliko. To se v lekarni ne more zgoditi. Lekarna so dostopne in stranke se lahko brez naročanja osebno posvetujejo s strokovnimi delavci in prejmejo strokoven nasvet za težavo, izdelek, zdravilo ali kar potrebujejo. Zaradi tako imenovanega součinkovanja, ki se ne pojavi samo med zdravili ampak tudi med zdravili in prehranskimi dopolnili, velikokrat strankam izdelke tudi odsvetujemo«

»V vseh lekarnah so zaposleni magistri farmacije z licenco, magistri farmacije specialisti in farmacevtski tehniki. Zelo natančno je določeno kdo lahko dela v lekarni, kdo lahko dela s pacienti, tudi oskrba z zdravili in z ostalimi izdelki, kakor tudi medicinskimi pripomočki je določena in to ne glede na to, ali govorimo o lekarni javnega zavoda ali zasebnega izvajalca s koncesijo. Tudi v lekarniški dejavnosti se srečujemo s pomanjkanjem farmacevtov, predvsem magistrov farmacije in zato ponekod prihaja do skrajšanega delovnega časa.« je še za konec dejala predsednica Lekarniške zbornice Slovenije, gospa mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec..

»Začetka smo bili trije, danes nas je osem. Pogodbeno sodelujemo tudi s farmacevti, ki nam občasno zaradi večjega obsega dela priskočijo na pomoč. Lekarne v Sloveniji se soočajo s kadrovskim primanjkljajem, zato še toliko bolj cenim in spoštujem ekipo Lekarne Bistrica, saj smo se v tem času povezali kot razširjena družina« situacijo v Lekarni Bistrica opiše Tina Zupančič.

V sklopu praznovanja je potekala tudi predaja defibrilatorja AED, ki ga je simbolično sprejel domžalski podžupan Matej Primožič. Defibrilator je nameščen na zunanji steni lekarne in je tako 24 ur na dan na voljo vsem, ki bi ga potrebovali.

Predaja defibrilatorja Tina Zupančič, direktorica Lekarne Bistrica in podžupan Matej Primožič, foto: Petra Petravič

Da so stranke Lekarno Bistrica vzele za svojo in v lekarniškem osebju prepoznale strokovnega sogovornika, ki se neprestano izobražuje in jim skuša po svojih najboljših močeh priskočiti na pomoč, je pritrdila tudi Tina Zupančič»Naše stranke prihajajo z vse bolj podrobnimi vprašanji, kar nas spodbuja, da se neprestano izobražujemo in iščemo odgovore, nasvet in rešitve, s katerimi bi jim lahko priskočili na pomoč. Danes je prava poplava informacij in veseli nas, da so naše stranke v nas prepoznale osebe, ki jim ponujajo verodostojne informacije in na katere se lahko obrnejo po nasvet in pomoč.« je svoje doživljanje opisala Tina Zupančič.

Lekarna Bistrica v Mercator centru Domžale, Foto: Lekarna Bistrica

Veliko je bilo zanimanja za številne strokovne posvete, meritve in delavnice, ki so jih organizirali, termini so bili polno zasedeni, zato so se v Lekarni Bistrica odločili razpisati DODATEN termin za delavnico samopregledovanja dojk, ki je izjemnega pomena za zgodnje odkrivanje raka dojke. Navkljub pomembnosti, ki ga ima samopregledovanje dojk, se marsikatere ženske znajdejo zaradi različnih razlogov v zagati, zato so se odločili na svoj način spodbuditi ženske k rednejšemu samopregledovanju dojk in v ta namen organizirati BREZPLAČNO delavnico in predavanje, ki sta potekali v torek, 21. novembra 2023, ob 17. uri v prostorih Lekarne Bistrica v Mercator centru Domžale.

Delavnico in predavanje je izvedel Center za krepitev zdravja Domžale, s čimer so sklenili cikel predavanj, posvetov in pa meritev, ki so jih organizirali v sklopu praznovanja pomembnega jubileja.

»S Centrom za krepitev zdravja Domžale že ves čas lepo in dobro sodelujemo, zato že potekajo dogovori za nove vsebine in delavnice, ki bodo tudi v prihodnje potekale v zgornjem nadstropju Lekarne Bistrica. Sledimo povpraševanju in pa potrebam strank, zato se ekipa izobražuje tudi za nove vsebine, v fazi dogovarjanj so tudi novi projekti, saj si želimo našim strankam ponuditi kar se da relevantne, kakovostne delavnice, predavanja in pa tudi meritve.« nam je še za konec zaupala naša sogovornica.

Avtor: Petra Petravič, Foto: Petra Petravič, Lekarna Bistrica, canva.com

 

Tagi