Marca bo na Rovah potekala množična svatba

V mesecu marcu se na Rovah obeta velika svatba, na kateri bo prisotnih nekaj tisoč parov, ki se bodo brezskrbno parili ob tamkajšnjem bajerju. Da pa bo ta svatba potekala v čim večjem številu, bodo poskrbeli prostovoljci iz Rov in okolice, ki bodo več večerov zapored skrbeli za varen prehod čez cesto. Saj veste, varnost je na prvem mestu.

V mesecu marcu oziroma že tudi prej, odvisno od temperatur, se začnejo selitve dvoživk (žab, krastač in pupkov). Nagon teh živali iz prezimovališč vedno popelje proti vodam na žabjo svatbo, ker nato odložijo nov zarod. Pri svoji selitvi velikokrat prečkajo ceste in pri tem jih veliko konča pod avtomobilskimi kolesi. Da dvoživke varno prispejo na svoj cilj, se pravi na žabjo svatbo, že peto leto zapored poskrbijo prostovoljci iz Rov in okolice, ki vsako leto na cesti skozi gozd med konjeniškim klubom in prodajalno oz. servisom vozil ter nato na cca. prvih 500 metrih ceste proti Kolovcu, postavijo zaščitno ograjo za dvoživke, ki skupno meri 760 metrov. Prostovoljci pa jih z vedri nato odnašajo čez cesto proti bajerju.

Predstavnik prostovoljcev na Rovah, Milan Šinko nam je povedal, da so ravno danes dopoldan postavili zaščitno ograjo. Kdaj bo potekala selitev dvoživk, pa natančno ni vedel povedati, ker morajo biti za to primerne temperature in tudi nekaj dežja. Vsi, ki bi želeli pomagati pri selitvi dvoživk lepo povabljeni, da se oglasite na naslednji e-naslov: zabica.rova@gmail.com.

Po besedah Šinka, na en večer običajno sodeluje po šest prostovoljcev, ki z vedri na drugo stran ceste prenašajo dvoživke. Selitev pa traja približno dve uri. Začne pa se takoj po sončnem zahodu. Prostovoljci iz Rov opozarjajo tudi voznike, da naj bodo v času selitve dvoživk, bolj pozorni na cesti, kjer se ne nahaja zaščitna ograja.

Kdaj se začne akcija pobiranja žabic?
Vse akcije prenašanja dvoživk se začnejo spomladi, ko je temperatura zraka nekaj dni nad 4C in je v zraku dovolj vlage. Običajno se selitev začne nekje v začetku meseca marca.

Ob kateri uri ponavadi traja akcija?
Dvoživke se zaradi varnosti pred plenilci in zaradi dovolj visokih temperatur proti mrestiščem najbolj množično selijo v večernem času. Iz zemlje prilezejo točno takrat, ko se zvečeri in najbolj množično skakljajo čez cesto kaki dve uri, potem se selitev umiri.

Koliko časa traja akcija?
Ko se spomladanska selitev dvoživk začne, traja običajno od enega tedna pa tja do 14 dni, odvisno od vremenskih razmer. Ohladitve in vetrovno vreme selitev tudi za kak dan zaustavita, dež in vlaga v zraku jo pospešita. Načeloma se dvoživke prenaša vsak dan do preklica, če pa je med akcijo napovedana ohladitev, sneg, močan veter, itd… dvoživk ne bo oz. jih bo zelo malo. Če je toplo, vlažno, je napovedan dež, bo pomoč še posebej potrebna, ker bo dvoživk veliko.

Obvezna oprema prostovoljcev akcije!
Akcije se udeležujete na lastno odgovornost. Aktivnosti potekajo v večernem času ob prometnih cestah, zato poskrbite za obvezno opremo (odsevni jopič, dobro svetilko in dovolj globoko vedro) in bodite pri prečkanju cest previdni. Otroci naj bodo obvezno v spremstvu staršev! Brez ustrezne opreme se ne udeležujte akcij, ker ne boste v pomoč (brez vedra, svetike), sebe pa na tak način spravljate v nevarnost.

Vabljeni na žabjo svatbo na Rova!

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Milan Šinko, Arhiv Domžalca
Tagi