Kakšno vodo pijemo?

Varna in zanesljiva oskrba s pitno vodo je ena najpomembnejših dobrin za normalno življenje ljudi, zagotavljanje nemotene in kakovostne vodooskrbe pa z vidika odgovornosti do uporabnikov ena najzahtevnejših dejavnosti. Pitna voda je namreč vsakodnevno izpostavljena zelo različnim dejavnikom, zaradi česar je potreben stalen nadzor nad izvajanjem vodooskrbe, hkrati pa tudi redno in investicijsko vzdrževanje tako omrežja kot objektov.

Nadzor se izvaja s pregledi posameznih sistemov na terenu, spremljanjem daljinskega nadzora nad delovanjem sistema in stalnimi preskušanji kakovosti pitne vode. Pitna voda iz javnega vodovodnega sistema je torej izpostavljena strogemu nadzoru, ki omogoča takojšnje ukrepanje v primeru odstopanj.

Nadzor nad kakovostjo vode se izvaja skladno z Uredbo o pitni vodi

Nadzor nad kakovostjo vode se izvaja na podlagi Uredbe o pitni vodi (Ur. l. RS št. 61/23) v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano. Upravljavec javnih vodovodnih sistemov na podlagi HACCP načrta izvaja notranji nadzor, hkrati pa se nadzor izvaja tudi preko državnega monitoringa. Preskušanja pitne vode se izvajajo za mikrobiološke in fizikalno – kemijske parametre. Z mikrobiološkimi preizkušanji pitne vode se ugotavlja prisotnost zdravju nevarnih (patogenih) organizmov, ki bi lahko povzročili akutna obolenja, rezultati kemičnih preizkušanj pa nam povedo, ali so v pitni vodi prisotne snovi naravnega (kalcijeve in magnezijeve soli) ali antropogenega izvora (nitrati) in v kakšnih koncentracijah.

Ob vsakem odstopanju od mejnih vrednosti upravljavec javnih vodovodnih sistemov izvede potrebne ukrepe, uspešnost ukrepov pa preveri s ponovnim preizkušanjem pitne vode. V primeru ugotovljenih neskladnosti, ki bi lahko vplivale na uporabnike, le-te o tem tudi obvesti in poda ukrepe za zagotovitev varne vodooskrbe.

Rezultati analiz pitne vode so ustrezni

Javno komunalno podjetje Prodnik dejavnost oskrbe s pitno vodo izvaja v občinah Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče, v katerih upravlja osem vodovodnih sistemov. Iz Letnega poročila o kakovosti pitne vode iz javnih vodovodnih sistemov v upravljanju Javnega komunalnega podjetja Prodnik za leto 2024 glede na rezultate preskušanj in sprejete ukrepe na nekaterih vodovodnih sistemih izhaja, da je bila oskrba s pitno vodo v letu 2024 ustrezna in varna.

Slika prikazuje osem vodooskrbnih območij v upravljanju Javnega komunalnega podjetja

Za zagotavljanje skladnosti z Uredbo o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 61/2023) se je pitna voda v letu 2024 pred distribucijo v vodovodne sisteme tretirala s klorovim preparatom na sistemih Ples-Podoreh-Krulc in Selce-Poljane, kot sekundarna dezinfekcija pa se je uvedla tudi na sistemu Bršlenovica – Šentožbolt. Na sistemih Črni graben, Dešen, Mengeš M-1, Kolovec (na nekaterih vrtinah) in Bršlenovica – Šentožbolt se je voda tretirala z UV svetilko. Na sistemih Domžale-Mengeš-Trzin in Kolovec se voda večinoma ni tretirala – preventivno se je dezinfekcija s klorovim preparatom izvajala le v obdobju visokih zunanjih temperatur.

Vodovodni sistem Domžale – Mengeš – Trzin

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 209 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 59 vzorcev. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav je bil 1 vzorec pitne vode, odvzet na omrežju, neskladen z Uredbo, in sicer zaradi povečanega števila kolonij. Glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav so bili 3 vzorci neskladni z Uredbo, in sicer na virih pitne vode, od tega eden na rezervnem vodnem viru, ki sicer pod normalnimi pogoji ni v uporabi. Na omrežju pa so bili vsi vzorci glede na preiskane parametre skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Kolovec

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 43 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 5 vzorcev pitne vode. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav in fizikalno kemijskih preiskav so bili vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Črni graben

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 64 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 6 vzorcev. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav so bili 3 vzorci pitne vode, odvzeti na omrežju, neskladni z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Mengeš M-1

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 24 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 3 vzorci pitne vode. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav je bilo 5 vzorcev pitne vode, odvzetih na omrežju, neskladnih z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Ples – Podoreh – Krulc

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 63 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 9 vzorcev. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav sta bila 2 vzorca pitne vode, odvzeta na omrežju, neskladna z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Dešen

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 6 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 2 vzorca pitne vode. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav je bil 1 vzorec pitne vode, odvzet na omrežju, neskladen z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Selce – Poljane

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 10 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 2 vzorca. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav je bil 1 vzorec pitne vode, odvzet na omrežju, neskladen z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Vodovodni sistem Bršlenovica – Šentožbolt

V okviru notranjega nadzora je bilo za mikrobiološke preiskave odvzetih in laboratorijsko preiskanih 12 vzorcev pitne vode, za fizikalno kemijske analize pa 2 vzorca. Glede na obseg opravljenih mikrobioloških preiskav je bil 1 vzorec pitne vode, odvzet na omrežju, neskladen z Uredbo, medtem ko so bili glede na obseg opravljenih fizikalno kemijskih preiskav vsi vzorci skladni z Uredbo.

Pojasnilo glede neskladnih vzorcev in ukrepi

Pri dveh neskladnih vzorcih, odvzetih na vodovodnih sistemih Črni graben in Selce-Poljane, ko bi lahko uporaba vode predstavljala ogrožanje zdravja uporabnikov, je bil nemudoma uveden ukrep prekuhavanja oz. dodatne dezinfekcije, o čemer so bili uporabniki obveščeni na podlagi predpisanih načinov obveščanja. Vzrok neskladnosti pri ostalih neskladnih vzorcih pa je bila prisotnost indikatorskih parametrov (koliformne bakterije, število kolonij), ki neposredno ne ogrožajo zdravja ljudi. V vseh primerih neskladnih vzorcev so bili izvedeni ustrezni sanacijski ukrepi glede na vzrok neskladnosti in opravljena ponovna preskušanja pitne vode, da je bila dokazana skladnost in zdravstvena ustreznost pitne vode.

Izredno pomembno je tudi vzdrževanje interne vodovodne napeljave

Za varno oskrbo s pitno vodo v objektih je izredno pomembna tudi redna in ustrezna skrb za vzdrževanje interne vodovodne napeljave, za katero so odgovorni uporabniki sami. Priporočila za vzdrževanje interne vodovodne napeljave so objavljena na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/priporocila-lastnikom-objektov-za-vzdrzevanje-interne-vodovodne-napeljave/).

Skupaj poskrbimo, da bo iz naših pip še dolgo tekla čista pitna voda

Rezultati preskušan pitne vode kažejo, da je bila oskrba s pitno vodo v letu 2024 ustrezna in varna. Ključnega pomena za varno oskrbo s pitno vodo je skrbno načrtovanje in izvajanje nadzora pitne vode, pravočasno prepoznavanje možnih nevarnosti, ki lahko ogrozijo varnost oskrbe s pitno vodo ter redno vzdrževanje objektov in naprav na javnem vodovodnem sistemu. Uporabniki pa morajo poskrbeti za ustrezno interno vodovodno napeljavo, saj je kakovost vode, ki priteče iz pipe, odvisna tudi od stanja interne vodovodne napeljave. Vsi skupaj pa moramo z odgovornim odnosom do okolja varovati in ohranjati vire dragocene pitne vode.

Celotno poročilo o kakovosti pitne vode za leto 2024 je objavljeno na spletni strani https://prodnik.si/oskrba-s-pitno-vodo/vodni-viri-kakovost-vode.

Tagi