Avtomatski defibrilator se sedaj nahaja tudi na zunanjem delu stavbe Zdravstvenega doma Domžale
V oktobru, mesecu požarne varnosti se obeležuje tudi evropski dan oživljanja. V Zdravstvenem domu Domžale so se letos odločili, da dajo temu dnevu še večji poudarek. Izvedli bodo tečaj temeljnih postopkov oživljanja, kar sicer poteka enkrat mesečno, poleg tega pa so kupili in na zunanji del stavbe ZD Domžale (poleg vhoda v zobne ambulante) namestili avtomatski defibrilator, ki bo na voljo 24 ur na dan.
S postavitvijo avtomatskega defibrilatorja na zunanji del stavbe Zdravstvenega doma Domžale, so tako enemu javno dostopnemu avtomatskemu defibrilatorju, ki se nahaja na stavbi Občine Domžale, dodali še drugega v ožjem centru mesta, ki bo prav tako na voljo 24 ur na dan. Prav tako bodo avtomatski defibrilator namestili na zunanji del stavbe v organizacijski enoti ZD Domžale v Moravčah.
Najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji so bolezni srca in ožilja. V Sloveniji vsak dan doživi srčni zastoj deset ljudi, od teh jih polovica takoj umre. To pa pomeni, da delež nenadnega srčnega zastoja predstavlja 12% vseh naravnih smrti. Brez izvajanja temeljnih postopkov oživljanja jih preživi manj kot 7%. Ob pravilnih stisih prsnega koša in umetnem dihanju je preživetje med 10 in 20%. Z uporabo defibrilatorja pa se delež oseb, ki preživijo srčni zastoj še poveča in znaša med 24 in 52%.
Prvi korak, da se bo stanje na tem področju še izboljšalo lahko storite tudi vi. Prijavite se na tečaj temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja, ki je za občane brezplačen.
Tečaj bo potekal v Zdravstvenem domu Domžale in sicer v torek, 18. oktobra 2016, ob 19. uri. Tečaj, ki ga bo vodila dipl. med. sestra Tina Urankar, obsega uvodno predavanje, prikaz oživljanja na lutki, prikaz uporabe defibrilatorja, prikaz pravilne odstranitve tujka iz dihal in prikaz pravilnega bočnega položaja pri nezavestnem človeku. Poudarek je na praktičnih vajah, ki jih vsi tečajniki lastnoročno opravijo.
Ker je za tečaj na voljo 15 prostih mest, pohitite s prijavo. Prijave zbirajo v dopoldanskem času v Zdravstvenem domu Domžale na tel. številki: 01/72-45-215 (ga. Cvetka Vesel).
Kaj je avtomatski defibrilator (AED)?
Gre za aparat za oživljanje. S tem aparatom lahko prekinemo en srčni ritem, kateri se pri srčnem zastoju najpogosteje pojavlja – ventrikularna fibrilacija. To je v bistvu edino zdravilo za to motnjo srčnega ritma. Avtomatski defibrilator sproži elektriko, ki jo pošlje čez srce in s tem če smo dovolj hitri ujamemo še pravi trenutek, da prekinemo fibrilacijo in povrnemo srce v normalni srčni sinusni ritem.
Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem
Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem je enostaven. Čisto enostavno ga je namestit na poškodovanega oziroma obolelega, nato te aparat vodi, saj ti pove kako postopati. Če oboleli rabi električno defibrilacijo, mu jo sprožite in rešite pacienta. Hkrati pa, ko pristopite in začnete dajati temeljne postopke oživljenja (sprostitev dihalne poti, zunanjo masažo srca in uporabo AED), s tem podaljšujete možnost preživetja pacientu, preden pride reševalna ekipa. Kar pomeni najboljši možni izhod iz situacije.
Avtomatski defibrilator je preprosto uporabljati. So sicer različni aparati, vsem je pa skupno, da imajo vsi dva gumba. Eden je za vklop. Ko je aparat enkrat prižgan vas glasovno vodi od začetka do konca. Ko prilimate elektrode – nalepke na poškodovanca oziroma obolelega, bo aparat opozoril kako delati naprej in, ko bo analiziral srčni ritem, vam bo aparat povedal ali je potrebna defibrilacija ali ne. Če bo potrebna, vas bo aparat vodil naprej v smeri kako to narediti. V tem primeru pride na vrsto drugi gumb. Običajno se obarva ali osvetli in takrat aparat pove, da je potrebno pritisniti ta gumb in s tem pošljete električni tok skozi srce. Nikoli pa ne moreš sprožiti aparata, če defibrilacija ni potrebna. Prav tako ga nikoli ne morete prepričati, da sproži električno energijo. On jo bo sprožil samo takrat, ko bo prepoznal ritem, ki rabi elektirčni tok. V primeru, da defibrilacija ni potrebna, vas bo aparat vodil naprej z izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja.