Se odpravljate v tujino? Ne pozabite skleniti zavarovanja za tujino
Predstavljajte si, da odidete v tujino na tedenske smučarske užitke, a nekje visoko na smučišču doživite nesrečo, pri kateri je potrebna intervencija s helikopterjem. Pristanete v bolnišnici in bolj kot poškodba vas boli glava zaradi velikanskih stroškov, ki ste si jih nakopali zaradi tega, ker niste imeli ustreznega zavarovanja za tujino.
Ko načrtujete potovanje v tujino, je dobro pomisliti na vse, kar se na poti lahko pripeti. Vedeti morate, da stroške zdravstvenih storitev v tujini ne krijeta ne obvezno zdravstveno zavarovanje kot tudi ne dopolnilno zavarovanje.
Tisti, ki pogosto potujete v tujino, dobro veste, kako pomembno je imeti tudi zavarovanje za tujino. Pri sklenitvi takšnega zavarovanja se ljudje pogosto znajdejo v dilemi in ne vedo, kakšno zavarovalno kritje in zavarovalne vsote izbrati. Od tega pa je odvisna zavarovalna premija, ki jo je potrebno plačati pred odhodom.
V nadaljevanju vam bomo odgovorili na najpogostejša vprašanja, ki se porajajo pri sklenitvi zavarovanja za tujino:
1. Kdaj je potrebno zavarovanje za tujino?
V Sloveniji si zdravstvene usluge krijemo iz obveznega zdravstvenega in dopolnilnega zavarovanja. Čeprav slednje ni obvezno, je pa vse bolj priporočljivo, ker se tako izognete doplačilu določenih zdravstvenih storitev, ki jih z obveznim zavarovanjem ni moč pokriti.
Zavarovanje za tujino je smiselno skleniti vedno kadar se odpravljate na počitnice ali potovanje, ne glede na to ali greste na poletni oddih na morje ali na smučanje na visoke zasnežene vršace. To zavarovanje vam v primeru nezgode ali bolezni v tujini pomaga, da ne bo potrebno plačati stroškov nujne zdravstvene oskrbe in prevoza, a le do višine zavarovalne vsote.
2. Komu je zavarovanje za tujino namenjeno?
Zavarovanje za tujino lahko sklene vsak posameznik, par ali celo vsa družina, ki bodo v tujini, študentje oz. dijaki za čas študija, turisti, popotniki, tekmovalci, izletniki, poslovneži ali celo delavci. Prav tako ga lahko sklenejo starejši od 75 let in tujci, ki bodo v Sloveniji kot obiskovalci ali turisti. Zavarovanje za tujino lahko sklenete le za en dan več dni zapored, v primeru pogostih potovanj pa za vse dneve v letu.
3. Kje in kako lahko sklenemo zavarovanje za tujino?
Najbolj enostavno je skleniti zavarovanje za tujino preko spletne prodajne točke ali še boljše kar direktno v vseh poslovalnicah, ki ponujajo tovrstno zavarovanje. V kolikor imate svojega zavarovalnega agenta oziroma zastopnika, potem je najbolje, da se najprej posvetujete z njim. Ta vam bo za vaše potovanje najbolje znal svetovati.
4. Za koliko denarja se je smiselno zavarovati?
Višino zavarovalne vsote izberite glede na državo, v katero boste potovali. Namreč, če potujete v bližnje evropske države, kot je na primer Italija, lahko zadostuje že zavarovalna vsota v višini vsaj 30.000€.
Če se odpravljate v bolj oddaljene dežele preko luže, kot sta npr. ZDA ali Avstralija, potem morate vedeti, da so stroški zdravstvenih storitev izjemno visoki in že najmanjša nevšečnost vam lahko brez zavarovanja povzroči velike finančne težave. Zato se je tu pametno odločiti za zavarovalno vsoto okrog 110.000€ ali več.
Pomembno je, da za svoje potovanje izberete pravo višino zavarovalne vsote. Če ta ne bo dovolj visoka, vas lahko v nasprotnem primeru čaka cel kup stroškov. Pri višini zavarovalne vsote vsekakor upoštevajte državo, v katero potujete in se pozanimajte kakšen standard in zdravstveni sistem imajo v tej državi.
Upoštevajte tudi namen vašega potovanja, še posebej, če boste med dopustovanjem aktivni z različnimi športnimi aktivnostmi.
5. Ali to zavarovanje vključuje tudi riziko odpovedi?
Lahko se zgodi, da zaradi nenavadne težke bolezni, nezgode ali smrti, ne morete iti na potovanje ali počitnice. Nekatera zavarovanja za tujino omogočajo zavarovanje rizika odpovedi. Stroški odpovedi potovanja ali predčasne prekinitve potovanja se vam povrnejo za tiste vzroke, ki so navedeni v pogodbi.
Ob sklenitvi zavarovanja po dnevu rezervacije potovanja, velja za zavarovanje zaradi odpovedi potovanja, tako imenovana čakalna doba. To pomeni, da zavarovanje zaradi odpovedi potovanja prične veljati šele določen dan po sklenitvi (na primer 10.dan). Če ste poletne počitnice rezervirali 1. januarja, zavarovanje zaradi odpovedi pa sklenili 1. marca, začne zavarovanje veljati šele nekaj dni kasneje (na primer 11. marca).
6. Je zavarovanje za tujino enako kot evropska kartica zavarovanja in v čem se razlikujeta?
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja krije le nujne stroške zdravljenja pri zdravnikih javnih zavodov v tujini, ne krije pa stroškov nujnih prevozov z rešilcem ali helikopterjem. Ker pa v posameznih javnih zavodih veljajo lokalni zakoni, ni nujno, da so storitve brezplačne.
Pred odhodom v tujino je priporočljivo, da se o destinaciji in njihovem zdravstvenem režimu pozanimate in preverite, kaj krije evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, zagotovo pa ne krije stroškov prevozov, asistence in stroškov v zasebnih zdravstvenih zavodih.
Zavarovanje za tujino potrebuje vsak, ki gre na izlet ali na pot v tujino, ne glede na čas, ki ga boste preživeli tam. Vsak trenutek je dragocen in naj vam en spodrsljaj ne zagreni življenja in izprazni vse vaše prihranke. Nesreča nikoli ne počiva in zelo hitro se lahko pripeti vsakomur – pogosto pa tudi tistim, ki mislijo, da so nedotakljivi.
Naročnik oglasa: E-SKLEPANJE d.o.o.