Kako rekuperacija izboljša kakovost zraka v vašem domu?

Ste se kdaj vprašali, kako čist je zrak, ki ga dihate v svojem domu? V zaprtih prostorih pogosto preživimo večino dneva, a le redko pomislimo, da je lahko zrak v njih bolj onesnažen kot zunaj – poln prahu, alergenov in vlage. Tu nastopi rekuperacija, sodobna rešitev, ki ne le zagotavlja stalen dotok svežega zraka, temveč tudi izboljšuje njegovo kakovost brez nepotrebnih izgub energije. Kako torej ta tehnologija deluje in zakaj bi morala postati del vašega doma?
Le malokdo verjame podatku, da je v zaprtih prostorih celo več onesnaževal kot v naravnem okolju. In glede na to, da 80 % časa preživimo v zaprtih prostorih, je bistvenega pomena, da sami poskrbimo za kakovost zraka ter si tako zagotovimo zdravo in prijetno bivalno klimo.
Rekuperacija – sodobna rešitev za izboljšanje kakovosti zraka
Najprej se nam poraja vprašanje, kako si sploh zagotoviti čim bolj zdravo bivalno okolje. To lahko storimo le z rednim in učinkovitim prezračevanjem, ki pa je veliko več kot odpiranje in zapiranje oken. V sodobnih gradnjah za to poskrbijo različni prezračevalnimi sistemi, med katerimi je zagotovo najbolj pogosto prezračevanje z rekuperacijo.
Rekuperacija je napreden sistem prezračevanja, ki v vaš dom dovaja svež zrak iz zunanjosti, hkrati pa odvaja zastarelega in onesnaženega iz notranjosti. Ključna razlika med rekuperacijo in običajnim zračenjem z odpiranjem oken je v tem, da rekuperatorji vračajo toploto.
To pomeni, da pozimi ne izgubljate dragocene toplote, poleti pa ohranjate prijetno hladen zrak v prostoru. Sistem deluje prek toplotnega izmenjevalnika, ki prenaša energijo med vstopajočim in izstopajočim zrakom, obenem pa filtrira nečistoče. Rezultat? Svež, čist zrak brez prepiha in energetskih izgub.
Kako deluje prezračevanje z rekuperacijo?
V preteklosti smo ljudje prezračevali prostore večinoma z odpiranjem in zapiranjem oken. Toda, le kdo ima dandanes ob vseh obveznostih še čas razmišljati o tem, kdaj je potrebno okna odpreti oziroma zapreti? Prezračevanje z rekuperacijo pa reši še en ključni problem naravnega prezračevanja – izgubo energije, ki je povezana z izgubo toplote medtem, ko so okna odprta.
V praksi je rekuperacija sestavljena iz centralne enote, ki je povezana s cevmi, razporejenimi po domu. Te cevi dovajajo svež zrak v bivalne prostore, kot so dnevna soba in spalnice, ter odvajajo izrabljenega iz kuhinje, kopalnice ali drugih vlažnih prostorov.
Takšen pristop zagotavlja stalen pretok zraka, kar je še posebej pomembno v dobro izoliranih novogradnjah, kjer naravno prezračevanje pogosto ni dovolj.
Prednosti prezračevanja z rekuperacijo
Prezračevanje z rekuperacijo je postalo nepogrešljivo v sodobnih gradnjah, vse pogosteje pa se zanj odločajo tudi lastniki že obstoječih stavb. Izkazalo se je, da je to najboljši način za izboljšanje kakovosti življenja, saj prinaša številne prednosti:
1. Boljša kakovost zraka in prijetna bivalna klima
Rekuperacija zagotavlja svež in predvsem čist zrak. Kot smo že omenili, je filter sestavni del rekuperatorja zraka in poskrbi, da je vstopni zrak čist in brez kakršnihkoli alergenov ali drugih onesnaževal.
Zrak v prostoru neprestano kroži, kar ustvarja odlično bivalno okolje, ki izboljšuje splošno počutje in tudi produktivnost.
2. Nenehen dotok svežega zraka v prostor
Prezračevanje z rekuperacijo deluje 24 ur na dan in vse dni v tednu, zato ni nobene skrbi glede tega, ali je v prostoru dovolj svežega zraka. Rekuperacija deluje neprekinjeno in pri tem ohranja tudi stalno temperaturo zraka v prostoru, zato se boste s tem načinom prezračevanja izognili tudi temperaturnim nihanjem v prostoru.
3. Manj toplotnih izgub in prihranki energije
Prezračevanje z rekuperacijo vam zagotavlja konstantno temperaturo zraka v prostoru, pri čemer ni nobene potrebe po odpiranju oken. Glede na to, da ta prezračevalni sistem izkorišča toploto in hlad iz “odpadnega zraka“, je energetsko učinkovitejši od sistemov, pri katerih gre zgolj za izmenjavo notranjega in zunanjega zraka – to pa prinaša manjše toplotne izgube in s posledično tudi manjše stroške ogrevanja in hlajenja.
4. Preprečevanje plesni
Prezračevanje je ključnega pomena tudi za uravnavanje vlage v prostoru, ki je glavni krivec za nastanek plesni. Izkazalo se je, da je rekuperacija pri tem veliko bolj učinkovita kot pa prezračevanje z odpiranjem oken, zato je v tem primeru bistveno manjša verjetnost za pojav plesni in s tem povezanimi bolezni dihal.
5. Manj cvetnega prahu, žuželk in komarjev v prostoru
Rekuperacija je odlična rešitev tudi za vse tiste, ki se spopadate z alergijami in astmo. Rekuperator zraka na eni strani odvaja porabljen in umazan zrak iz prostora, zunanji zrak pa pred vstopom v prostor filtrira, kar pomeni, da v njem ni nobenih onesnaževal, ki bi dražila vaša dihala.
Glede na to, da se z rekuperacijo izognete tudi neprestanemu odpiranju oken, je tako zelo majhna verjetnost, da bi se v prostoru nabiral cvetni prah ali bi vam delali težave neprijetne žuželke in komarji.
Mirno lahko rečemo, da je rekuperacija naložba, v katero se splača investirati. Z njo boste bistveno zmanjšali stroške energije, hkrati pa poskrbeli za zdravo in kvalitetno bivalno okolje.
Naročnik oglasa: E-NETSI d.o.o.