Iskani in manj iskani poklici na trgu dela – napovedi Poklicnega barometra
Poklicni barometer je raziskava, ki analizira predvideno razmerje med ponudbo in povpraševanjem po različnih poklicih za naslednje leto. Izvaja jo Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) na nivoju območnih služb in na nacionalni ravni.
Rezultat poklicnega barometra je razvrstitev poklicev (oz. natančneje: poklicnih skupin) v tri skupine:
- PRIMANJKLJAJ: sem sodijo poklici, kjer bo povpraševanje delodajalcev preseglo ponudbo na trgu dela. Kadra v teh poklicih bo premalo, da bi lahko pokrili potrebe delodajalcev.
- RAVNOVESJE: o ravnovesju govorimo, kadar predvidevamo, da bosta ponudba in povpraševanje po poklicih približno uravnotežena.
- PRESEŽEK: v presežek sodijo poklici, za katere bo predvidoma manj razpisanih prostih delovnih mest kot bo iskalcev zaposlitve v teh poklicih. Kandidati, ki bodo iskali delo v teh poklicih, bodo težje našli zaposlitev tudi če imajo ustrezna znanja, kompetence in veščine za opravljanje poklica.
V letošnjem letu so strokovne komisije, ki jo sestavljajo svetovalci za delo na ZRSZ kot tudi zunanji poznavalci dogajanj na trgu dela, ocenjevale 170 poklicev ter jih razvrstile v omenjene skupine.
Na Območni službi Ljubljana, kamor sodijo tudi Domžale, v letu 2025 predvidevajo primanjkljaj pri 98 poklicih, 45 poklicev bo v ravnovesju in 25 v presežku.
Ključna razloga za predvidene primanjkljaje na trgu dela sta:
- pomanjkanje spretnosti in znanj: kader sicer obstaja, a ni dovolj usposobljen. To pomeni, da nimajo ustreznih znanj, kompetenc, veščin, izpitov ali licenc. Poleg tega lahko strukturni dejavniki, kot so starost, invalidnost ali dolgotrajna brezposelnost, vplivajo na nezaposljivost kandidatov, ki so na trgu dela.
- pomanjkanje delovne sile: to pomeni da kandidatov za določena delovna mesta ni, ali pa jih delovne razmere, kot so nizka plača, neugoden delovni čas ali težko fizično delo, odvračajo od iskanja zaposlitve v teh poklicih.
Zadnja izvedba Poklicnega barometra kaže, da primanjkuje delovne sile predvsem pri zdravstvenih poklicih (zdravniki, strokovnjaki za zdravsteno nego, zobozdravniki, fizioterapevti, bolničarjih, delovnih terapevtih, strežnice) pri psihologih, delavcih v gostinstvu (kuharji, natakarji), voznikih težkih tovornjakov, v tehničnih poklicih (mehanik, livar, monter/serviser vodnih plinskih, tesar, krovec, orodjar, inženir strojništva, tehnik za elektroniko ipd.), kot tudi šolstvu, prodaji in socialnovarstvenih poklicih (osebni asistent, socialni oskrbovalec).
O primanjkljajih zaradi pomanjkanje spretnosti in znanj govorimo pri strokovnjakih za računovodstvo in revizijo, pri mehanikih ter pri mizarjih in krojačih, šiviljcih, usnjarjih.
V presežku bodo poklici fotografi, maserji, tajniki, poslovni sekretarji, filozofi, zgodovinarji, antropologi, arhitekti, novinarji, monterji IKT naprav ipd., v ravnovesju pa poklici ekonomisti, strokovnjaki za kadre, strokovnjaki za logistiko, nabavni referenti, monterji pohištva, finančni analitiki, strokovnjaki za prodajo ipd.
Več informacij o rezultatih raziskave si lahko preberete na povezavi.
Avtor: Mira Milovanović, Urad za delo Domžale; Foto: Freepik
Vir:
- https://www.ess.gov.si/partnerji/trg-dela/poklicni-barometer/?utm_medium=email&utm_source=newsletter_596&utm_campaign=katerih-kadrov-bo-primanjkovalo-v-letu-2025&utm_id=596
- https://www.ess.gov.si/fileadmin/user_upload/Trg_dela/Dokumenti_TD/Poklicni_barometer/PB_LJ-2024.pdf