Človek ni otok – Teden možganov
Teden možganov (v izvirniku Brain Awareness Week) je mednarodna akcija, ki se odvija tretji teden v marcu in med katero vsako leto organizacije širom sveta pripravijo številne izobraževalne dogodke, katerih namen je osveščanje laične in strokovne javnosti o osebnih in družbenih koristih raziskovanja živčevja.
Letošnji Teden možganov nosi naslov Človek ni otok, osrednja tema pa so odnosi.
Spraševali se bomo, kako socialni procesi in vedenje vznikajo iz delovanja naših možganov v interakciji z okoljem. Zanimalo nas bo, kako na strukturo in delovanje možganov vplivajo odnosi v zgodnjem otroštvu, bogastvo ali siromašnost naših socialnih stikov in kultura, v kateri živimo. Poglobili se bomo v vprašanja o evolucijskem razvoju socialnih možganov ter razpravljali o psiholoških vidikih odnosov do sebe in drugih. Govorili bomo o težavah v zaznavanju sebe in oblikovanju ter vzdrževanju odnosov, ki se pojavljajo pri različnih motnjah in boleznih, tudi na področju duševnega zdravja. Zanimalo nas bo, kako okoljski in sociokulturni dejavniki vplivajo na odnose ter na kakšen način se oblikuje odnos znotraj in med skupinami, vključno z diskriminacijo, predsodki in stereotipi. Medtem ko imamo na eni strani intimnost, partnerstvo in prijateljstvo, imamo na drugi strani osamljenost in socialno izolacijo – dotaknili se bomo obeh delov spektra odnosov, njunega vpliva na možgane in psihološko blagostanje.
Zaradi epidemiološke situacije bo celoten dogodek potekal preko spleta, Knjižnica Domžale se pridružuje širjenju (nevro)znanosti.
Več informacij o dogodku in programu je dostopnih na tej povezavi ter na Facebook dogodku.
Dogodke ob tednu možganov si lahko ogledate na spletni strani Knjižnice Domžale.
Organizacijska skupina Tedna možganov: SiNAPSA, slovensko društvo za nevroznanost
Knjižnica Domžale