Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije 2024

Za letošnji Teden solidarnosti smo pri Rdečem križu Slovenije izbrali slogan »Tukaj za vas. Vedno in povsod.«, s čimer sporočamo, da smo vedno na voljo vsem, ki potrebujejo pomoč

Vsako leto med 1. in 8. novembrom poteka Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije, ko se na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije na vseh poslovnih enotah Pošte Slovenije doplačuje 0,17 EUR, enak znesek pa se doplača tudi za vsako vozovnico v notranjem in mednarodnem prometu. Sredstva, ki jih zberemo v Tednu solidarnosti, namenimo prebivalcem Slovenije, ki jih prizadenejo naravne in druge nesreče.

Lansko leto je minilo v znamenju solidarnosti, ko smo najprej pomagali po katastrofalnih potresih v Turčiji in Siriji, v drugi polovici leta pa smo se spopadli z najobsežnejšimi poplavami v zgodovini naše države. Upali smo, da se katastrofalne ujme letos ne bodo ponovile, a naše želje niso bile uslišane. Obsežnost obilnih padavin je bil tokrat mnogo manjša in manj katastrofalna, a je tistim, ki so bili prizadeti, povzročila ogromno škode. In Slovenija je znova pomagala, prostovoljci Rdečega križa Slovenije so se znova nemudoma odzvali. Naj so bili to belgijski skavti, ki so po hudi nevihti ostali dobesedno brez vsega, področja Koroške, ki so jih znova prizadele poplave ali pa posamezne družine, ki so se zaradi različnih nesreč znašle v hudi stiski. Odzvali smo se tudi klicu na pomoč evropskih držav, ki jih je poleti prizadel ciklon Boris in še toliko bolj, ko so pred mesecem dni katastrofalne poplave zajele območje Donje Jablanice v Bosni in Hercegovini in smo do konca oktobra 2024 za ta namen (poplave BiH) zbrali 280 tisoč evrov, veliko zaupanje pa nam je izkazala tudi NLB, ki nam je za pomoč prizadetim prebivalcem Bosne in Hercegovine donirala 300 tisoč evrov.

Pa to seveda ni edina pomoč in edin način, da pomagamo in stojimo ljudem ob strani. Vsako leto z različnimi oblikami pomočmi pomagamo 120 tisoč osebam, 1800 otrokom ter 300 starostnikom iz socialno šibkejših okolij omogočimo brezplačno letovanje v Zdravilišču RKS Debeli rtič, skrbimo za promocijo krvodajalstva in s tem posledično za zadostno preskrbo s krvjo ter ozaveščamo, izobražujemo in usposabljamo prebivalstvo na področju prve pomoči ter preverjamo znanja bolničarjev-reševalcev, izvajamo različne delavnice, izobraževanja na vseh področjih našega delovanja.

In če govorimo o solidarnosti, potem moramo izpostaviti tudi prostovoljstvo in pomen humanosti v našem delovanju. Rdeči križ Slovenije se z mrežo območnih združenj ter odzivnostjo in načelnostjo srčnih prostovoljcev vedno in povsod nemudoma odzove – odzove in pomaga. Vedno in povsod.

Pri Rdečem križu Slovenije smo in bomo seveda še naprej pomagali vsem, ki pomoč potrebujejo, sploh pa najbolj ranljivim. V skladu s pravilnikom o Skladu solidarnosti, kjer se zbirajo sredstva, zbrana v Tednu solidarnosti, se 30 odstotkov zbranih sredstev uporabi za enkratne finančne pomoči ob nesrečah manjšega obsega (lokalna raven), 70 odstotkov zbranih sredstev pa je namenjenih za zagotavljanje pomoči ob nesrečah večjega obsega (nacionalna raven). Za pravilnost in transparentnost postopkov in razdelitev sredstev skrbijo Komisija Sklada solidarnosti, Nadzorni odbor Rdečega križa Slovenije, Upravni odbor Rdečega križa Slovenije in Glavni odbor Rdečega križa Slovenije.

Tukaj za vas. Vedno in povsod.

Rdeči križ Slovenije

Tagi