Bralna značka za odrasle Okusimo besedo je v Knjižnici Domžale letos potekala že sedemnajsto leto. Njen namen je spodbujanje branja vseh literarnih zvrsti – leposlovja, poezije, esejistike ter sodobne in aktualne stvarne literature. Sodelujejo lahko člani knjižnice, starejši od 15 let. Tisti, ki med 1. oktobrom in 30. aprilom preberejo pet knjig s seznama in eno knjigo po lastni izbiri ter oddajo izpolnjeno zloženko, so vabljeni na zaključno prireditev, kjer prejmejo priznanje in nagrado za sodelovanje. V Knjižnici Domžale so veseli, da se vsako leto pridružujejo novi bralci, še posebej ponosni pa so na tiste, ki pri projektu vztrajajo več let – nekateri že od samega začetka.
Knjižnica Domžale je v četrtek, 22. maja 2025, pripravila drugi del zaključka 17. sezone bralne značke za odrasle. Zaradi prostorske omejenosti so morali zaključek pripraviti v dveh delih – prvi zaključni večer je bil v četrtek, 15. maja, drugi pa teden dni pozneje, 22. maja. Zaključka 17. sezone sta se udeležili tudi direktorica Knjižnice Domžale mag. Barbara Zupanc Oberwalder in županja Občine Domžale mag. Renata Kosec ter bralci, ki so sezono bralne značke zaključili z branjem določenih knjig. Velika večina jih je prebrala več knjig, kot je bilo za bralno značko predpisano.
Vse zbrane je v uvodu pozdravila Tadeja Rode Teran, avtorica projekta bralne značke za odrasle v slovenskih splošnih knjižnicah, saj je začetek bralne značke pred sedemnajstimi leti močno vplival na bralno kulturo in pismenost odraslih. Po uvodnem delu je predstavila gostjo Alenko Klinar, ki je predstavila svoj prvenec Po vrvi do svetlobe, v katerem so zgodbe fotografinje in alpinistične inštruktorice. Srečanje z avtorico je bilo namenjeno vsem, ki so zaključili Športno bralno značko, in tudi ostalim ljubiteljem športa, gibanja in narave.

Knjiga Po vrvi do svetlobe fotografinje in alpinistične inštruktorice Alenke Klinar pripoveduje zgodbo o plezanju, (povprečnem) življenju posameznika in notranji preobrazbi po plezalni nesreči v Dolomitih. Združuje alpinistične zgodbe z globokimi refleksijami, samoodkrivanjem in ponovnim iskanjem temeljev življenja. Alenka raziskuje, kako je kljub izgubi plezalne identitete znova našla smisel in svetlobo v življenju, ki presega zgolj alpinistično strast. Knjiga ponuja vpogled v globine človeške duše in nas spodbuja k iskanju novega začetka.
Alenka Klinar je že od otroštva povezana s hribi. Med pripravami na tako zaželeno odpravo v Kirgizijo se ji je v Dolomitih odkrušila skala. Padla je več metrov globoko, nesreča pa je močno zarezala tako v njen vsakdan kot v širši pogled na življenje. Sledila je operacija, mavec na obeh nogah in – za poltretji mesec – invalidski voziček. Težko okrevanje je trajalo še mesece, posebno vrsto terapije pa je predstavljalo tudi pisanje te knjige.

Po predstavitvi knjige je sledila podelitev priznanj in nagrad bralkam in bralcem, ki so v sezoni 2024/2025 zaključili bralno značko. Nagrade in priznanja sta podelili direktorica Knjižnice Domžale mag. Barbara Zupanc Oberwalder ter avtorica Bralne značke Tadeja Rode Teran. Letos je bralno značko zaključilo rekordnih 180 bralcev. V tej sezoni se je projektu pridružil tudi Vrtec Domžale, zato se je število sodelujočih občutno povečalo. V Knjižnici Domžale so veseli, da je projekt tako odmeven in da s sodelovanjem drugih institucij dobiva povsem nove razsežnosti. Tako veliko število sodelujočih je za vse, ki bralno značko pripravljajo, in za knjižnico kot ustanovo veliko priznanje, saj pomeni, da so ljudje s to dejavnostjo zadovoljni in radi sodelujejo. Ob tej priložnosti gre velika zahvala vsem, ki so kakorkoli pomagali pri izvedbi dejavnosti in pripravi zaključne prireditve. Nagrade za prebrane knjige je prispevalo podjetje SWY.
Ob koncu podelitve je vse zbrane nagovorila direktorica Knjižnice Domžale mag. Barbara Zupanc Oberwalder s spodbudnimi besedami: »Vse, ki ste pri bralni znački sodelovali v preteklih sezonah, in vse tiste, ki o tem še razmišljate, vabimo k sodelovanju v prihodnji sezoni. Branje je namreč več kot le prebiranje besed na papirju. Je potovanje v neznane svetove, srečevanje z novimi idejami in poglabljanje v različne perspektive. Ko beremo, se učimo, rastemo in se razvijamo. Knjige nam omogočajo, da se potopimo v zgodbe, ki nas učijo o življenju, ljubezni, izgubi in upanju. Preko branja lahko razumemo svet okoli nas in ljudi, ki ga naseljujejo. Branje nas povezuje z drugimi in nam pomaga razumeti njihove občutke in izkušnje. V današnjem tempu življenja je branje tudi priložnost za umiritev in refleksijo. Je trenutek, ko se lahko odmaknemo od vsakodnevnih skrbi in se potopimo v svet domišljije.«

Vabljeni k obisku knjižnice, odkrivanju novih avtorjev tudi s pomočjo seznamov in branju knjig, ki vas spodbujajo in navdihujejo. Delite svoje bralne izkušnje z drugimi, priporočajte knjige prijateljem in družini. V knjižnici vam bodo pri tem stali ob strani. Za poletje, ko se večina razbeži na dopuste, v knjižnici pripravljajo bralne sezname za pomoč pri izbiri prave knjige. Na voljo bodo od sredine junija naprej – na njihovi spletni strani, družbenih omrežjih in v tiskani obliki v vseh enotah Knjižnice Domžale.
Naj vam knjige še naprej odpirajo nova obzorja in vas vodijo na nepozabna potovanja. Saj, kot lahko preberemo v Sprehajalcu knjig Carstena Henna: »Vsaka knjiga ima srce, ki začne biti, ko jo kdo bere, ker se z njim poveže bralčevo srce.«
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Sorodni prispevek:
Zaključek 17. sezone bralne značke za odrasle v Knjižnici Domžale