S koncertom ob 70 letnici dirigenta Karla Leskovca odprli 17. Kulturni poletni festival Studenec 2017

Nekdanji komorni zbor Domžale je v nedeljo, 21. maja 2017 priredil veličasten koncert ob 70 letnici dirigenta Karla Leskovca. Koncert je potekal v cerkvi sv. Lenarta v Krtini in sicer v sklopu uvoda v 17. Kulturni poletni festival Studenec 2017.

Kdor na domžalskem vsaj malo sledi zborovskemu petju, mora poznati Domžalski komorni zbor. Njegovi začetki segajo v pomlad 1987, ko je prenehal delovati Domžalski oktet. Nekaj njegovih članov je sestavilo oktet, s katerim so sodelovali na srečanju oktetov v Šentjerneju. V jeseni pa je oktet že prerasel v komorni zbor in se udeležil srečanja malih vokalnih skupin. Že ob božiču istega leta je imel zbor prve božične koncerte v Domžalah, Dobu, Mengšu, Homcu in Kamniku.

Na koncertu so pevke in pevci nekdanjega Komornega zbora Domžale zapeli dvanajst pesmi različnih avtorjev. Slavnostni govor je imel minister za kulturo Anton Peršak, ki je orisal dogodke 17. Kulturnega poletnega festivala na Studencu, s tem koncertom pa je tudi uradno odprl letošnji festival. Koncert, ki ga je povezoval Igor Velše, je ob čudovitih pesmih zazvenel v akustični cerkveni ladji. V uvodu je zapel samo ženski del komornega zbora, v nadaljevanju pa je zbor skupaj zapel ostale pesmi. Le pri pesmi Lojzeta Mava, »Mati moja, Venec Pletem«, je z zborom solo zapela Nina Kompare, na orgle pa jo je spremljal Matej Voje ter pri pesmi Petra Jereba »Mirno nam plove čolnič življenja«, kjer je z zborom zapel tenorist Toni Rajk.

V teh tridesetih letih zelo aktivnega in plodnega delovanja je zbor vsako leto pripravil tradicionalni božični koncert, ob tem pa tudi letne koncerte. Zbor je bil tudi na dveh odmevnih turnejah čez lužo pri naših Slovencih v Kanadi in Ameriki ter Argentini. Gostoval je v Avstriji, Nemčiji, Italiji … Obenem pa se udeleževal tekmovanj tako v tujini in doma, kot je Naša pesem v Mariboru. Zbor je v času svoje največje umetniške moči pod vodstvom Karla Leskovca dosegel visoka odličja, priznanja, plakete in številna priznanja. Pevci so z zborom sodelovali na mnogih prireditvah, snemanjih in pripravili tudi več lepih in nepozabnih celovečernih koncertov.

Zborovodja Karel Leskovec.

Prvi zborovodja in ustanovni član zbora je bil Karel Leskovec. Ob njegovi 70-letnici so se srečali bivši in nekateri sedanji člani zbora in ob tem srečanju se je porodila želja po obnovitvenem koncertu in pripravili so Božični koncert v novi cerkvi na Viru in Trnovski cerkvi v Ljubljani.

Sedaj, v mesecu maju pa se je odvrtel še en koncert in nadvse uspešen in lep pevski dogodek ob odprtju 17. Kulturnega poletnega festivala Studenec 2017, v cerkvi sv. Lenarta na Krtini. Karel Leskovec je s tem festivalom povezan že vrsto let in sicer kot zborovodja zborovskih nastopov v predstavah in operetah. Ob koncu koncerta je slavljencu Karlu Leskovcu v imenu Občine Domžale čestitke izrekla tudi podžupanja občine Domžale mag. Renata Kosec ter mu podarila darilo. Za konec pa je sledila veličastna pesem Večerni ave, s katero so zaorali ledino v začetek 17. Kulturnega poletnega festivala Studenec 2017.

Zborovodja Karel Leskovec se je rodil na Vrhniki (1946), kjer je dobil prvo glasbeno izobrazbo. Po končani Srednji glasbeni in baletni šoli, ter akademiji za glasbo se je zaposlil v glasbeni šoli Domžale, kjer je do upokojitve poučeval klarinet. Čeprav je po osnovnem poklicu instrumentalist, že vrsto let aktivno in strokovno deluje na področju zborovske glasbe. Vodil je različne zborovske sestave, vidnejše uspehe pa je dosegel z Dekliškim pevskim zborom Domžale (1989 zlato odličje na mednarodnem mladinskem pevskem festivalu v Celju, 1990 in 1992 srebrni plaketi na Naši pesmi v Mariboru) in z Domžalskim komornim zborom (1993 in 1997 zlati odličji na mariborskem tekmovanju Naša pesem, 1994 pa srebrno na mednarodnem tekmovanju v Mariboru). Ljubezen do vokalne glasbe mu ostaja močan izziv za delo s pevskimi zbori. Za svoje delo je prejel tudi zlato Gallusovo značko, kot najvišje priznanje na področju ljubiteljske glasbene dejavnosti pri nas, 30. marca 2005 pa še posebno priznanje Frana Gerbiča za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi