Prva umetniška galerija v vesolju
V vesolje je poletela prva umetniška zunajzemeljska razstava, delo slovenske inovatorke – Mateja Š. Dimic je avtorica ene od 64 svetovnih umetniških del, ki se odpravljajo na to pomembno misijo, kjer predstavlja keramično kocko, v katero je ujeta esenca vonja DBE 528Hz, Message from Earth. Omenjena vonjava je bila vključena tudi v vesoljsko raziskovalno misijo na Hawaih, kjer so preizkušali njen vpliv na počutje astronavtov.
Inovatorka in oblikovalka Mateja Š. Dimic je v sodelovanju z Evo Petrič avtorica ene od 64 svetovnih umetniških del, ki se odpravljajo na to pomembno 10-mesečno misijo, kjer predstavljata keramično kocko v katero je ujeta esenca vonja DBE 528Hz, Message from Earth. Vonjavo sta razvili kot komunikacijsko sredstvo, s katerim lahko vplivamo na čustva posameznikov. V začetku leta 2020 je bila ta vonjava vključena v vesoljsko raziskovalno misijo EMMIHS-III EuroMoonMars v Haasijevi bazi SEAS na Hawaih, kjer so preizkušali njen vpliv na počutje astronavtov. Tako se je začela njena pot v vesolje.
Izziv potovanja na ISS je bil zapakirati omenjeno vonjavo v 1 kubični centimeter prostora. Avtorica Mateja Š. Dimic je za ta namen zasnovala keramično kocko, ki je nosilec informacije – vonja in nosi pomembne vrednote za človeštvo. V svežo glino je vgnetla semena lipe, ki so v procesu žganja izgorela in v že tako poroznem materialu pustila prazne prostore. Keramična kocka je bila nato za natanko 528 ur potopljena v omenjeno vonjavo in tako prepojena s sporočilom ki jo pošilja v vesolje.
V sodelovanju s podjetjem Nanoracks, ki ga poganja Voyager Space bo keramična kocka postavljena v mrežo 8×8 celic MoonGallery, skupaj z ostalimi artefakti, ki jih predstavljajo umetniki iz Azije, Evrope, Severne Amerike, Južne Amerike in Afrike. Gre za mednarodno, skupinsko umetniško instalacijo, ki hrani semena prihodnje, skupne medplanetarne kulture. Postavitev prve razstave na vesoljski postaji pa nima samo kulturne in umetniškega poslanstva, ampak tudi znanstveni namen. Galerija ponuja raznoliko paleto materialov in vedenj, ki jih bodo na tej misiji testirali in preizkušali; umetniki pa bodo dobili priložnost spoznati delovanje svojih umetniških del v mikrogravitaciji.
Bernard Foing, predsednik MoonGallery Foundation in LUNEX Lunar Explorers, pravi: “Doseganje nizke zemeljske orbite na naši poti do Lune je prvi korak pri razširitvi našega kulturnega dialoga v vesolje.” »Za to misijo smo zbrali umetniška dela, ki nosijo pomembne vrednote za človeštvo ne le na tej točki na Zemlji, ampak tudi za prihodnjo več-planetarno družbo. Končna umetniška dela, ki bodo razstavljena na Mednarodni vesoljski postaji, bodo »pionirji«, naša prva dela, ki bodo odpotovala v vesolje in tja ponesla naše vrednote.«
»Izjemno počaščena sem, da je moje delo prepoznano kot pomembna vrednota za človeštvo in izbrano za tako pomembno misijo. Svoja stališča in razmišlajnja, ki jih pošiljam v vesolje sem izrazila v umetniškem delu, ki ni smelo presegati enega kubičnbega centimetra, izziv v katerem si je potrebno postaviti resnično smiselno vprašanje in nanj najti ultimativen odgovor zase, za človeštvo in za vesolje na sploh.« je povedala inovatorka in oblikovalka Mateja Š. Dimic. Vonjave inovatorke in oblikovalke je na voljo v trgovini Ikona, na Mestnem trgu v Ljubljani.
Po razstavi bo umetniška zbirka Moon Gallery varno vrnjena na Zemljo, in se bo pripravljala na naslednjo avanturo: na polet na Luno, ki je planiran v letu 2025!
Avtor: Agencija GIG