Naše pesmi, naše sanje v Knjižnici Domžale
Kulturna društva se predstavijo: KD Mlin Radomlje in KD Ihan
Letos praznujejo radomeljski muzikali svojo 10. obletnico. Ob tej priložnosti bosta Kulturno društvo Mlin Radomlje in Kulturno društvo Ihan pripravila več dogodkov pod skupnim imenom Naše pesmi, naše sanje. Obudili bodo spomin na pretekle produkcije in koprodukcije muzikalov Moje pesmi, moje sanje, Annie, Hello, Dolly!, Pepelka, Druščina in Mala nočna glasba. V Knjižnici Domžale so ob tej priložnosti pripravili razstavo različnih tiskovin, fotografij, rekvizitov in kostumov iz omenjenih muzikalov.
V Knjižnici Domžale je v organizaciji JSKD OI Domžale, ZKD Domžale in Knjižnice Domžale v sodelovanju s Kulturnim društvom Ihan in Kulturnim društvom Mlin Radomlje 21. maja 2025 odprta razstava v okviru cikla Kulturna društva se predstavijo. Ob tej priložnosti so obiskovalce presenetili z nekaj glasbenimi točkami iz muzikalov in pripravili pogovor s strokovnjakoma na glasbeno-gledališkem področju – Nejcem Lisjakom in Simonom Dvoršakom. Pogovor je vodil Matej Primožič. Gaja Sorč in Natja Levec sta zapeli pesem iz muzikala Pepelka, Urška Gregorič je zapela pesem iz muzikala Hello, Dolly!, Petra Čebulj je zapela pesem iz muzikala Moje pesmi, moje sanje, Gaja Sorč je zapela pesem iz muzikala Mala nočna glasba, na klavirju pa je vse pevke spremljal Simon Dvoršak.
Režiser in prevajalec Nejc Lisjak dela s polno paro. Njegova velika ljubezen je muzikal in kljub mladosti se je podpisal pod mnoge razprodane muzikale. Trzinski gledališki ustvarjalec in velik ljubitelj muzikalov, ki so ga v Radomljah vzeli za svojega, se je odločil v Veliki Britaniji poglobiti v svet igranja z učenjem na Manchester School of Theatre, ki velja za eno izmed prestižnejših in priznanih gledaliških šol. Ob tem pa ni pozabil na domače kraje, kjer si želi z ljubitelji gledaliških odrov deliti svojo kreativnost, zakladnico znanj in raznovrstnih izkušenj. Nejc Lisjak je obiskovalce v pogovoru na dogodku Kulturna društva se predstavijo z veseljem popeljal v zaodrje gledališkega dogajanja, kjer sta uspešna izvedba predstave – ko se uskladijo vsi elementi – in aplavz občinstva tisto največje zadovoljstvo, ki ga lahko kot igralec, producent in režiser občuti. Nejc Lisjak predvideva, da si vsakdo želi, da bi bilo njegovo delo dobro sprejeto, ne glede na to, na kakšen način je vpet v tak projekt. Kadar igra, režira in producira hkrati, se to še potencira. Verjetno je bilo tudi zato njegovih prvih nekaj vidnejših muzikalov družinsko obarvanih, saj mu je bilo po letih izkušenj z otroškimi predstavami lažje, da se loti težjih vsebin, in je bila s tem možnost neuspeha manjša – četudi je šlo ravno v teh primerih za finančno najobsežnejše projekte.
Dirigent, pianist, korepetitor in pedagog Simon Dvoršak je po končani srednji glasbeni šoli in gimnaziji v Celju najprej diplomiral na Pedagoški fakulteti v Mariboru pod mentorstvom prof. Jožeta Fürsta, nato pa se je vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani, kjer je diplomiral in prejel diplomo summa cum laude v razredu maestra Marka Letonje. Izpopolnjeval se je tudi pri Georgu Pehlivanianu na akademiji v Španiji. Julija 2009 je bil sprejet na podiplomski študij na Mountview Academy of Theatre Arts v Londonu, kjer je z odliko zaključil specializacijo iz glasbenega gledališča.
Že v času študija je bil asistent dirigenta Orkestra Slovenske filharmonije. Do sedaj je umetniško vodil številne orkestre širom Slovenije. Redno sodeluje in koncertira z Orkestrom Slovenske filharmonije, orkestrom SNG Maribor, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, orkestri Akademije za glasbo, orkestrom Slovenske vojske ter orkestri v Avstriji, Veliki Britaniji, Romuniji in na Hrvaškem. Za seboj ima vrsto koncertov za Glasbeno mladino Slovenije in Glasbeno mladino ljubljansko, redno sodeluje z mariborskim Festivalskim orkestrom. Veliko časa posveča glasbenemu gledališču, operi, opereti in muzikalu. Tako je kot dirigent pripravil in vodil številne premiere in krstne izvedbe del na različnih odrih v Sloveniji in tujini. Njegov repertoar obsega dela od baroka do 21. stoletja, tako na koncertnem kot gledališkem odru. Za seboj ima vrsto koncertov in nastopov kot pianist korepetitor, pri čemer je sodeloval s priznanimi slovenskimi in tujimi instrumentalnimi in pevskimi solisti. Pogosto snema za arhiv RTV Slovenija in je reden član žirij na glasbenih tekmovanjih in festivalih. Kot gostujoči predavatelj redno vodi mojstrske tečaje na Akademiji Mountview v Londonu. Deluje kot umetniški vodja Hiše kulture Celje. Kot dirigent in pedagog se predano posveča delu z mladimi. Kot izredni profesor predava na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. Je prejemnik bronastega celjskega grba za 25-letno delovanje v kulturi.
Danes se sicer redkeje dogaja, da so dirigenti usmerjeni samo v opero ali samo v koncertno dejavnost. Seveda je njegova velika ljubezen in nekako prva ljubezen že od nekdaj bila opera. Imel je srečo, da je v času študija glasbene pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru lahko delal z zbori, spoznaval vokalno tehniko, bil tudi korepetitor pevcev, študiral partiturno igro in renesančna dela. Njegova pot v svet muzikala je potekala po podobnem vzorcu kot prvo navdušenje nad opero. Prišel je v stik s to zvrstjo in ker ga je pritegnila, je želel vedeti čedalje več in več. Imel je možnost videti izvrstno predstavo in po tem dogodku je želel videti čedalje več. Morda je bila na določen način tudi sreča na njegovi strani, saj je bil prvi muzikal, ki ga je videl, Fantom v operi, ki ima po eni strani več skupnega z opero kot z muzikalom, na primer. Sprva je bil presenečen, da lahko kdo sploh napiše kaj tako kvalitetnega v 20. stoletju v glasbeno-gledališki zvrsti, po drugi strani ga je prevzelo dejstvo, da so igrali določene predstave tudi po deset let in več brez premora, operna predstava pa je izvedena samo nekajkrat na leto …
Več o pogovoru z ustvarjalcema si lahko ogledate v videoposnetku dogodka.
Ustvarjalci radomeljskih muzikalov ob praznovanju desetletnice pripravljajo tudi prav poseben glasbeno-gledališki dogodek. V Poletnem gledališču Studenec bo v četrtek, 29. maja, ob 20. uri pod odprtim nebom izveden koncert Naše pesmi, naše sanje, ki bo združil 35 solistov in tri glasbene zasedbe. Obeta se pravi spektakel, ki bo navdušil vse ljubitelje muzikalov, gledališča in glasbe.
Vabljeni!
Avtor: Miro Pivar; Foto in video: Miro Pivar