Koncert z gosti MePZ Klas Groblje v Grobeljskem Kulturnem domu

Ustvarjalci in ljubitelji kulture so v soboto, 19. 10. 2024, v Kulturnem domu Groblje prišli na svoj račun, potekal je namreč odličen koncert Mešanega pevskega zbora Klas Groblje, kot gostje pa so nastopili pevke in pevci Komornega pevskega zbora Šutna iz Kamnika. Pevke in pevci obeh zborov so razveselili obiskovalce, ki so se udeležili koncerta, saj so prepevali pesmi priznanih slovenskih in tujih skladateljev.  V uvodu je vse zbrane pozdravila predsednica zbora Tatjana Horjak in predstavila domači zbor, goste pa je v nadaljevanju predstavila Marjana Kovačič.  

Mešani pevski zbor Klas Groblje je bil ustanovljen jeseni leta 1993 v okviru Kulturnega društva Groblje, ki je v ta kraj prinesel živahen utrip kulturnega življenja. Od leta 2010 zbor deluje kot samostojno Pevsko društvo Mešani pevski zbor Klas Groblje. V enaintridesetih letih je zbor sodeloval pod strokovnim vodstvom Tomaža Pirnata, Janje Dragan Gombač, Petra Pogačarja, Matevža Kinka, Ane Bizjan in Mihe Zupanca Kovača. Maja 2020 pa je vodenje prevzel Rok Rakar.

Zbor se lahko pohvali s tremi srebrnimi plaketami iz regijskih tekmovanj (2007, 2011, 2013), na Sozvočenjih leta 2010 pa je dobil nagrado za perspektivno zasedbo. Zbor se je udeležil treh mednarodnih tekmovanj. V Avstrijskem Linzu leta 2011 je prejel srebrno plaketo. V Vrnjački Banji v Srbiji je leta 2014 dosegel zmago v kategoriji mešanih pevskih zborov in zlato priznanje prve stopnje ter bil nagrajen z nastopom na zaključnem tekmovanju za Veliko nagrado tekmovanja. Leta 2016 je v Bratislavi na Slovaškem prejel bronasto plaketo. Leta 2020 so pevci sodelovali v opereti Planinska roža v Poletnem gledališču Studenec. Prvič so se podali v tujino leta 2006, ko so Slovencem v Belgiji in na Nizozemskem s pesmijo in besedo prinesli košček domovine. Odpotovali so tudi na mednarodna pevska festivala v Italijo in Avstrijo.

 

Zbor se vsako leto uspešno udeleži območnega srečanja odraslih pevskih zborov. S koncerti gostuje po vsej Sloveniji, večkrat pa kakšno pevsko zasedbo povabijo tudi v goste. Repertoar zbora vsebinsko in težavnostno temelji na raznolikosti, program pa redno vključuje glasbo slovenskih in tujih avtorjev različnih obdobij in zvrsti. Pogosto pripravljajo tematske koncerte različnih stilov in vsebin ter tako skrbi za pestrost glasbene ponudbe v svoji okolici. Zbor pevsko sezono vsako leto zaključi s koncertom. Zbor je pisana druščina pevk in pevcev. Skozi vsa leta je predsednica zbora Tatjana Horjak, ki ima pri povezovanju članov zbora pomembno vlogo, saj s svojimi pobudami in idejami neprestano skrbi za to, da pevci in pevke ohranjajo vez prijateljstva, stkano v dolgih letih druženja na pevskih vajah in pri ustvarjanju glasbe.

Zborovodja Rok Rakar je po končani nižji glasbeni šoli v Kamniku glasbeno pot nadaljeval na Orglarski šoli v Ljubljani. Na Srednji glasbeni šoli je na oddelku solopetje leta 2003 diplomiral z odliko, leta 2012 pa na Akademiji za glasbo na oddelku Sakralna glasba postal diplomirani akademski glasbenik. Zaposlen je v Slovenski filharmoniji. Kot organist in pevski solist sodeluje z različnimi slovenskimi zbori in solisti kot so Zbor slovenske filharmonije, zbor Consorcium musicum, Lira Kamnik, Surrexit, Domžalski komorni zbor, Slovenski oktet … Vodil je Ženski zbor Solidarnost Kamnik, Komorni pevski zbor Šutna Kamnik in deluje kot organist v domači župniji. Že četrto leto pa vodi MePZ Klas Groblje.

Kulturno društvo Komorni pevski zbor Šutna je bilo ustanovljeno leta 1997. Ker so takratni pevci večinoma prihajali s kora župnijske cerkve na Šutni, se je zbor poimenoval po predelu mesta, kjer stoji cerkev. V sedemindvajsetih letih delovanja se je sestava zbora sicer močno spremenila, ime pa je ostalo, čeprav večina sedanjih pevcev ne prepeva na kamniškem župnijskem koru. Umetniško vodenje zbora je v rokah zborovodje Dušana Ješelnika. Repertoar zbora obsega dela slovenskih in tujih avtorjev. Zbor se z veseljem loteva del iz sakralne in profane glasbe, od gregorijanskega korala do novitet, pomembno sooblikuje kulturno podobo Kamnika. Vse od nastanka, z manjšo prekinitvijo, vsako leto v decembru organizirajo revijo »Bodi nam pozdravljena«, na kateri skupaj z dvema, tremi, povabljenimi zbori iz Slovenije ali zamejstva prepevajo Marijine in adventne pesmi. Tradicionalno je postalo tudi sodelovanje s Kulturnim društvom Miran Jarc, v okviru katerega pevke in pevci zbora prispevajo pevske, igralske in plesne vložke na domačih predstavah v Poletnem gledališču Studenec že 25. leto.

Čas med pevsko sezono zbor zapolnjuje s ponovitvami letnih koncertov, priložnostnimi nastopi, gostovanji in posebnimi projekti. V preteklosti so bili to: Ljudski običaji v pesmi in igri, uspešno so več let predstavljali tudi Božično zgodbo v Rovu pod Malim gradom v Kamniku (v igri in petju), predstavili samostojni projekt Koledovanje na Kamniškem, peli tako kot naši predniki (grleno večglasno petje), vsako leto tudi koledujejo v Kamniku, Kranju, Ljubljani. Tisti, ki spremljajo kamniške zbore zbor poznajo tudi po dobrodelnih prireditvah. Zase pravijo, da niso tekmovalni zbor – radi pa pesmi kvalitetno zapojejo.  Pevski zbor Šutna že 27 let sooblikuje kulturno podobo Kamnika. Veliko sodelujejo tudi z drugimi pevskimi zbori. So pa pevke in pevci komornega pevskega zbora Šutna združili igro in petje v predstavljanju slovenskih ljudskih običajev tako v domačem prostoru kot tudi na gostovanjih.

Čestitke obema zboroma za odličen glasbeni večer.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi