Prevrednotimo vrednote – Svetovni dan filozofije

Filozofi smo malodane vsi, saj imamo vsi neke vrednote, po katerih se v življenju ravnamo. Filozofiji se izjemno težko izognemo, naj se še tako trudimo. Veliko ljudi vseeno misli, da je težka in nerazumljiva. Vprašanja filozofije so lahko zelo globoka in mnogokrat res težka, vendar so zelo pomembna.

Generalna skupščina Združenih narodov je tretji četrtek v novembru razglasila za svetovni dan filozofije, k obeleževanju katerega vsako leto posebej in pod drugim naslovom vabi UNESCO.

Filozofija je uvrščena med najpomembnejše prioritete UNESCA v okviru razvijanja dialoga med civilizacijami, kulture miru ter promocije človekovih pravic. UNESCO poudarja pomen, ki ga ima filozofija kot najbolj univerzalna veda vseh časov in prostorov.

Letošnji naslov je Prevrednotimo vrednote. Po celotni Sloveniji se bo zvrstilo mnogo dogodkov. Tudi v Knjižnici Domžale smo skupaj s Srednjo šolo Domžale pripravili predavanje z naslovom Internet, demokracija in filozofija. Gospa Sofija Baškarad bo skupaj z dijaki poskrbela za zanimiv pogovor z Jernejem Kalužo, doktorjem filozofije, nekdanjim urednikom Radia Študent, ki je zaposlen kot raziskovalec na Fakulteti za družbene vede.

V zgodovini filozofije se pojavljata dve podobi demokracije. Na eni strani imamo idealizirano podobo političnega sistema, v katerem razumne in razsvetljene množice vladajo same sebi. Na drugi strani imamo podobo vladavine drhali, kaos in nasilje.

Zdi se, da povsem ista dihotomija vse od njegovih začetkov spremlja tudi internet. Internet in nove tehnologije za nekatere predstavljajo predvsem potencial za neposredno demokratično soupravljanje, ki omogoča, da je slišan glas vsakogar. Toda po drugi strani je znano tudi, da so se ravno na internetu pojavili številni zastrašujoči fenomeni (sovražni govor, lažne novice, spletno nadlegovanje itd.), za katere se zdi, da v temeljih ogrožajo demokratični sistem. Na predavanju bodo predstavljeni nekateri konkretni dogodki, ki so zaznamovali zgodovino interneta, in bodo povezani z brezčasnimi filozofskimi vprašanji, kot so vprašanja svobode govora, cenzure, kritike, javnega in zasebnega.

Toplo vabljeni na predavanje, ki bo v torek, 19. 11., ob 17.00 uri v dvorani Knjižnice Domžale. Vstop je prost. Ob tej priložnosti smo v mesecu novembru v knjižnici izpostavili knjige na temo filozofije in vprašanj, ki nam jih zastavlja. Izjemno bogat izbor tako za najmlajše kot za starejše. Ne bojte se filozofije. Ob tako izvrstnih knjigah boste zagotovo našli kaj zase. Platon je dejal: »Značilno čustvo za filozofa je: biti presenečen.«

Naj vam predlagam le nekaj knjig, ki vam bodo na preprost način približale filozofijo in poskrbele za to, da boste presenečeni:

  • Alain de Botton: Utehe filozofije
  • Ben Dupre: Filozofija: najpomembnejša dognanja človeštva
  • Edward Craig: Filozofija: zelo kratek uvod
  • Jostein Gaarder: Zofijin svet: roman o zgodovini filozofije

Za tiste mlajše, a primerno za kratko in jasno sporočilo:

  • Oscar Brenifier: Kaj pomeni biti jaz?
  • Gaja Kos: Rizibizi in laž
  • Fran Milčinski: Laž in njen ženin

Avtor: Kristina Galun; Foto: Knjižnica Domžale

 

Tagi