Pater Karel Gržan: Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih?
V torek, 19. novembra 2013, je v Knjižnici Domžale potekalo Srečanje z ustvarjalci, kjer je bil tokrat gost pater Karel Gržan, s katerim se je voditeljica srečanja Cveta Zalokar Oražem pogovarjala o njegovi zadnji knjigi »Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih«, ki je postala prava uspešnica in v kateri avtor poglobljeno išče odgovor, zakaj Bog dopušča toliko trpljenja. Polna dvorana knjižnice Domžale je že pred prihodom gosta nakazovala, da bo lep in duha poln večer minil v izjemnem vzdušju.
Pater Karel Gržan se je za leto dni podal na cesto – v brezno trpljenja, kjer je iskal odgovore in poti; zase in za ljudi v stiski. Pravkar izdana knjižna uspešnica »Le kaj počne bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih«, je nastala iz prizadetosti pri iskanju odgovorov in besed tolažbe za ljudi, ki so zboleli ali izgubili bližnje. Knjiga, ki nežno, a nepovratno vznemiri vse, ki verjamejo v Boga.
Najnovejša knjiga pronicljivega pisatelja, publicista in scenarista »je poskus rehabilitacije podobe Boga, ki je bila pred tisočletjem popačena za obrambo interesov Cerkve«, je na Srečanju z ustvarjalci dejal pater Karel Geržan. Je v knjigi Bogu končno povrnjeno dobro ime? Bo osvobojen mita Srditeža, v katero so ga našemili zavoljo zastraševanja in obvladovanja?
»Odgovor ni na ravni pametovanja, ampak sočustvovanja – v podarjeni bližini. Ko nekdo resnično trpi, je lahko še tako premišljena beseda prepovršna in ne seže v globino bolečine. Pomembna je modrost, ko človek iz lastnih izkustev trpljenja povezuje inteligenco razuma z inteligenco duha in srca. Nikoli ne vemo, ali besedovati ali pa samo v molku sočustvovati – tega ne vodimo mi, ampak bolečina, ki sama po sebi išče pomoč za rešitev iz temačnih brezen. V sočutju podarjena bližina ne svetli le srca, temveč tudi misel trpečega. Pametovanje brez srčnosti je obremenitev odnosa. V ljubezni najdemo oporo, da prebrodimo težka obdobja življenja«, je dejal pater Karel Gržan.
V knjigi avtor inovativno in izzivalno odgovarja na naslovno vprašanje, ob tem pa odpira paleto za življenje pomenljivih razmišljanj, ki bodo bralca, ki si bo knjigo kupil ali sposodil v knjižnici, samodejno pritegnila v zanimivo, celo razburljivo avanturo nadaljnjega miselnega popotovanja. Naj se ob vsem, kar se dogaja navzven, nadaljuje tudi evolucija srca in duha!
Karel Gržan (roj. 1958) je magister teologije in doktor znanosti s področja literarnih ved. Pri 18 letih je vstopil v red bratov kapucinov, ker je verjel v izročilo svetega Frančiška in želel svoje življenje posvetiti razdajanju revnim in nemočnim. Kot duhovnik in kaplan v več župnijah na Štajerskem, je odgovarjal na stiske časa in ljudi, ki so vstopili v njegovo življenje. Ukvarjal se je tudi s problematiko zasvojenosti in na Razborju pod Lisco ustanovil Don Pierinovo komuno za odvisnike in pozneje za odvisnice, prvo in edino tovrstno dekliško skupnost v Sloveniji. Kot doktor literarnih znanosti je avtor številnih knjig, kot amaterski arheolog je odkril pomenljive megalitske strukture na širšem območju Slovenije, dolga leta je predano raziskoval zgodbo o Veroniki Deseniški in Frideriku. Ves čas potuje po Sloveniji in predava o medčloveških odnosih.
Poleg pisanja o problemskih tematikah in stiskah sodobnega človeka piše knjige za otroke, mladino in odrasle, in sicer romane, kratko prozo, ljudske igre in televizijske scenarije. Redno piše članke za revijo Ognjišče in otroško revijo Mavrica, občasno piše za razna glasila, zbornike in lokalne časopise. Tri njegove knjige (Ali si upaš?, V objemu ljubezni, Živeti je priložnost), so uvrščene v seznam za Slomškovo bralno priznanje. Sodeluje tudi v radijskih oddajah na Radiu Ognjišče. Je gost na številnih okroglih mizah, predavanjih po šolah, kulturnih domovih in drugih ustanovah.