Opera Carmen v Poletnem gledališču Studenec na predvečer jubilejnega praznovanja dneva državnosti

V občini Domžale smo začeli praznovanje dneva državnosti na prav poseben, umetniški način. Poletno gledališče Studenec je v sodelovanje s SNG Opera in balet Ljubljana uprizoril svetovno znano opero Carmen. V velikem gledališču pod zvezdami so bili zasedeni prav vsi sedeži in obiskovalci so bili navdušeni nad izvedbo. 

Opera Carmen je bila izvedena v počastitev državnega praznika Republike Slovenije s pozdravnim nagovorom župana Tonija Dragarja. Slednji je v svojem slavnostnem govoru povezal ključne elemente opere Carmen in naše države, Republike Slovenije. V začetku se je dotaknil predvsem sprejemanja novosti in opozoril na dejstvo, da je bila Carmen v prvih uprizoritvah deležna zgolj kritike, danes pa velja za eno najboljših svetovnih oper. Isto se je dogajalo na našem ozemlju konec 80. in v začetku 90. let. »Nihče ni verjel, da bo Slovenija samosvoje odkorakala stran. Še bolj presenetljivo pa je bilo, ko smo vzeli orožje v roke in se postavili za svoj cilj. Dejansko je bilo prav zares škandalozno – mala Slovenija, njeni državljani skupaj z milico, TO in Manevrsko zaščito so se zoperstavili veliki, veličastni JLA. Ljudje niso vedeli kako odreagirati in tudi veliki politiki ter mednarodne organizacije niso imeli pripravljenega odgovora. Tako kot dve stoletji prej, smo tudi mi prejemali kritike. Da uničujemo državo, da razdiramo bratstvo, celo to, da smo egoistični. Vendar smo vztrajali, ker smo v naših srcih vedeli, da se borimo za pravo stvar. In kot so ljudje vzljubili opero Carmen, so tudi hitro videli, da smo tudi mi imeli prav.«

Župan se je dotaknil tudi glavnega razloga, zakaj je Carmen še zmeraj takšna uspešnica – ljudje se namreč trudimo poiskati odgovor, kaj je prav. Carmen je namreč opera nasprotij. Na eni strani je ženska, na drugi moški. Na eni strani divji in strastni ciganski svet, kjer vladajo čustva in nagon, na drugi strani pa stabilen evropski svet, kjer vladajo zakoni in logika. Obiskovalci se sprašujejo, ali je Carmen svobodna, ali je lahkoživa? Kdo je storil prav in kdo narobe? Je boljši divji, ciganski svet, kjer brez zakonov veje veselje in kri, ali evropski svet, poln pravil, nesvobode, a stabilnosti? Župan Toni Dragar je dejal: »Če iščemo en, pravilen odgovor, ga ne bomo nikoli našli. Carmen je svobodna ženska, ki je izbrala svojo odločitev, stala za njo in sprejela posledice. Morda tragične, pa kdo pravi, da manj tragične kot če bi živela dolgo življenje zatiranja svojih želja in sebstva? Odgovor na vprašanje levo ali desno, ena stran ali druga, se skriva tam, kjer se skriva odgovor našega življenja – nekje v sredini. V danem trenutku moramo presoditi situacijo in ukrepati glede na okoliščine. Bil je 25. junij 1991, ko smo se odločili, da je čas za svobodo. Da razglasimo neodvisnost ne glede na posledice – bili smo pripravljeni tudi na vojno. In dva dni kasneje je Predsedstvo RS sprejelo to odločitev tudi v praksi – branili bomo suverenost in samostojnost z vsemi sredstvi. Drage dame in gospodje, to res ni bila lahka odločitev. JLA ni bil zunanji sovražnik, temveč dejansko naša vojska. V JLA so bili naši vojaki, naši bratje. Težka, vendar pa prava odločitev in lahko smo hvaležni vsem, ki so prispevali k naši osamosvojitvi. Dolgo smo čakali in več stoletij bili na strani ne ukrepanja s silo, toda v danem trenutku, ko je bil čas pravi pa smo izbrali svobodo naroda za vsako ceno.«

Avtor: Občina Domžale; Foto: Primož Hieng
Tagi