Kulturno društvo Mihaelov sejem, orgličarska sekcija Sejmarji je v soboto, 10. oktobra 2015, v dvorani Kulturnega doma v Grobljah priredilo veličastni koncert, kjer smo slišali vse, od orglic, tamburic, harmonik do petja.
V društvu, ki zanesljivo tudi nosi ime Mengša širom domovine in kar s svojim imenom označuje najpomembnejši del svoje dejavnosti, v Kulturnem društvu Mihaelov sejem, daje pomemben prispevek in ubran ton pestremu dogajanju sekcija orgličarjev. V skupini prevladuje glasbilo, ki ga ne slišimo pogosto. To so orglice. Mojster, ki jih resnično obvlada, pa je Marjan Urbanija, kar smo se na koncertu tudi lahko prepričali.
Orglice (tudi ustna harmonika) so aerofono glasbilo s prostimi kovinskimi peresi in spadajo med pihala. Njihov glavni del so kovinska peresa, ki so vpeta na eni strani in prosta na drugi in so nameščena v majhne žlebove, skozi katere pri pihanju in vdihavanju pihamo zrak. Pri tem peresa zavibrirajo in zazvenijo. Pri orglicah nimamo tipk, kot je to običajno pri nekaterih drugih instrumentih iste družine, kot so orgle s kovinskimi peresi, diatonične harmonike itd. Namesto tega z ustnicami in jezikom izbiramo eno ali več lukenj, ki so običajno zaporedoma postavljene v vrsto, neke vrste ustnik. Vsaka luknja ima eno 2 ali več peres. Pero, ki je nameščeno na zgornji strani plošče s peresi, zazveni, če v luknjo pihamo, drugi ton v isti luknji pa lahko običajno izberemo z vdihom. Orglice so nekoč dobivali otroci, ko so šli k birmi, zato so jim rekli tudi »birmanke«.
»Nekatere orglice, znane kot kromatične imajo poleg že omenjenih sestavnih delov tudi drsnik, ki ga lahko premaknemo z uporabo gumba ob strani orglic, nazaj na svoje mesto pa se vrne s pomočjo vzmeti sam. Kadar je gumb pritisnjen, dobimo namesto osnovnih dveh tonov v eni luknji, dva druga tona, ki pa sta za polovico tona višja«, nas je na začetku prireditve podučil povezovalec programa Primož Hieng, ki je spretno vodil koncert.
Na prireditvi so nastopili: Orgličarska sekcija Sejmarji KD Mihaelov sejem Mengeš, Poljanski orgličarji iz Poljan nad Škofjo Loko, Harmonikarska sekcija KD Mihaelov sejem Mengeš, Rožanski muzikantje iz Roža na Koroškem iz Avstrije, Dekliški pevski tercet Anime iz KD Groblje, na orglice je zaigral Robert Ivačič, na kitari ga je spremljal in zraven pel Antonio Older Palamino Romero, Tomaž je na citre zaigral nekaj pesmi, nekatere pa sta z orgličarjem Marjanom Urbanijo zaigrala skupaj. Orgličar Marjan Urbanija je igral na orglice tudi pri drugih skupinah. Za konec so se predstavili še Preloški Muzikantje iz Preloke pri Vinici. Za odhod v »penzijo« je Pavel Pevec dobil lepo darilo od KD Mihaelov sejem iz Mengša, za odlično sodelovanje med JSKD Domžale in orgljičarji.
Ob koncu so še vsi nastopajoči zaigrali na svoje instrumente Avsenikovo dobro znano Skladbo »Ostanimo prijatelji.« Koncert nam bo ostal v dobrem spominu, saj je vsa dvorana poslušalcev marsikateri skladbi s ploskanjem dajala ritem, ploskanja pa so bili deležni seveda tudi vsi nastopajoči po vsaki pesmi, ki so jo zaigrali.